eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Dzieci w sieci: co wolą chłopcy, a co dziewczynki?

Dzieci w sieci: co wolą chłopcy, a co dziewczynki?

2016-08-30 12:28

Dzieci w sieci: co wolą chłopcy, a co dziewczynki?

Dzieci w Internecie © fot. mat. prasowe

O bezpieczeństwo dziecka w internecie należy dbać nieustannie, a rozpoczynający się właśnie rok szkolny stanowi świetną okazję, aby o tym przypomnieć. Wiedza na temat aktywności, jakiej w sieci poświęcają się najmłodsi, może bez wątpienia pomóc w roztoczeniu nad nimi odpowiedniej ochrony. Co zatem nasze dzieci robią w internecie? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali autorzy badania Growing Up Online - Connected Kids.
Badanie Growing Up Online - Connected Kids - wspólny projekt Kaspersky Lab oraz iconKids&youth - dowiodło znacznych różnic pomiędzy tym, jak z internetu korzystają dziewczęta, a jak chłopcy w wieku 8-16 lat. Staje się zatem jasne, że kroki podjęte na rzecz zapewnienia im bezpieczeństwa również muszą być inne.

I tak okazuje się np., że dziewczęta preferują smartfony, podczas gdy chłopcy wolą komputery i konsole. Ci ostatni są też bardziej podatni na uzależnienie od gier komputerowych: znacznie częściej wymieniają je na liście codziennych aktywności online, z kolei dziewczęta wskazują, że poświęcają się głównie rozmowom w sieciach społecznościowych i przy użyciu komunikatorów. Jeśli chodzi o ulubione metody kontaktu, to dziewczynki zdecydowanie najczęściej wykorzystują rozmowy telefoniczne oraz wiadomości, co - biorąc pod uwagę ich zamiłowanie do smartfonów - nie jest absolutnie żadnym zaskoczeniem.

Prawdopodobnie ze względu na swoją towarzyskość, dziewczęta zwykle zasięgają informacji od członków rodziny, tymczasem chłopcy wolą czerpać wiedzę z internetu. Ponadto chłopcy znacznie częściej myślą, że wiedzą, jak używać internetu i jak bezpiecznie w nim przebywać.

Tymczasem według badania chłopcy wykazują mniej zahamowań w Sieci niż dziewczęta: w sieciach społecznościowych podają wiele informacji osobistych i udają starszych, niż są w rzeczywistości. Ponadto próbują ominąć kontrolę rodzicielską na swoich urządzeniach i ukrywają informacje związane ze swoją aktywnością online przed swoimi rodzicami. A jest co ukrywać – jak przyznają, znacznie częściej niż dziewczęta uzyskują dostęp do treści, które są nieodpowiednie dla dzieci.

fot. mat. prasowe

Dzieci w Internecie

Chłopcy wolą gry i szalone aktywności, a dziewczęta - konwersacje.


„Badanie pokazuje, że rodzice chłopców powinni bacznie zwracać uwagę na to, co ich synowie robią w świecie cyfrowym. Muszą korzystać z kontroli rodzicielskiej, która jest aktualizowana i której nie można ominąć, aby chronić swoje niepokorne dzieci przed niechcianymi lub niebezpiecznymi informacjami, np. grami, które są przeznaczone dla dorosłych. Z kolei rodzice dziewczynek muszą przykładać większą uwagę do tego, z kim ich córki komunikują się przez internet. Sieci społecznościowe i komunikatory są często wykorzystywane przez szemrane osoby w celu zdobycia zaufania dziecka” — radzi Andriej Mochola, dyrektor odpowiedzialny za rozwiązania dla konsumentów, Kaspersky Lab.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: