eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zawody z przyszłością? Po pierwsze programiści

Zawody z przyszłością? Po pierwsze programiści

2016-08-26 10:41

Zawody z przyszłością? Po pierwsze programiści

Programiści poszukiwani © ronstik - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

"New Skills Agenda for Europe” pod tym tytułem kryje się jeden z najnowszych raportów Komisji Europejskiej. Opracowanie w całości poświęcone zostało kwestiom związanym z kapitałem ludzkim i umiejętnościom, których rynek pracy będzie poszukiwał w nadchodzących latach. Szczególną uwagę zwracają zapisy traktujące o położeniu nacisku na edukację w zakresie nowych umiejętności cyfrowych, które są bez wątpienia odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez pracodawców z branży IT - 2/3 z nich planuje ciągłe rekrutacje, a programiści poszukiwani są również przez firmy spoza tego sektora.

Przeczytaj także: Branża IT: koniec czy ciąg dalszy prosperity?

Nie inaczej jest w Polsce, gdzie również dostrzegalna jest mocna odpowiedź na potrzeby rynku pracy w tym zakresie. Szkoły kształcące programistów wyrastają jak grzyby po deszczu, poszerza się oferta szkoleń, a od nadchodzącego roku nauka programowania ma stanowić obowiązkowy element nauczania w placówkach edukacyjnych.

Eurostat już teraz szacuje, że niedobór programistów nad Wisłą sięga ok. 50 tys. i będzie rosnąć. Tylko w ciągu kilku ostatnich lat zapotrzebowanie na pracowników legitymujących się umiejętnościami związanymi z programowaniem wzrosło kilkunastokrotnie.
- Analizy realizowane przez naszą firmę jednoznacznie wskazują, że rynek IT w dalszym ciągu się rozwija i ten trend będzie obowiązywał w kolejnych latach. Oceniając obecną sytuację i prowadzone przez nas rekrutacje w tym sektorze należy stwierdzić, że pracownicy tej branży bardzo rzadko stają przed problemem braku znalezienia zatrudnienia w Polsce. Wśród tej grupy pracowników sporadycznie pojawiają się osoby bezrobotne, ale jest to zjawisko marginalne i dotyczy w 90% osób bez znajomości języka angielskiego - powiedział Maciej Pustół szef Modis Polska, firmy w Grupie Adecco, specjalizującej się w zatrudnianiu pracowników w branży IT.

Z perspektywy pracodawcy ważne są zdecydowanie umiejętności praktyczne i znajomość specyficznych lub rzadkich kombinacji. Wykształcenie i ukończone kursy mogą jednak bardzo pomóc na wczesnych etapach rekrutacji, dając przewagę nad innymi kandydatami.
- Oczekiwania co do kandydatów w branży IT są bardzo wysokie, dlatego sam proces rekrutacji jest dosyć długotrwały, wymagający posiadania umiejętności wyławiania potencjalnych kandydatów z rynku. Pomimo bardzo dużego zapotrzebowania na kandydatów pracodawcy przywiązują dużą uwagę do umiejętności technicznych zatrudnianych osób. W pierwszej kolejności poszukują kandydatów spełniających oczekiwania, a dopiero przy braku możliwości zatrudnienia takich osób przygotowują plany szkoleniowe dla osób z potencjałem - powiedziała Agnieszka Wojtuń, Recruitment Manager z Modis Polska.

Nie dziwi więc, że tak perspektywiczne zdolności już u najmłodszych cieszą się popularnością. Na razie jeszcze na kursach, zgodnie zresztą ze wspomnianymi światowymi zaleceniami które mocną wpisują się w trend, że wcześniej rozpoczęta nauka kodowania np. przez zabawę daje najlepsze efekty. Widać to już np. w takich krajach jak Dania, Estonia czy Finlandia, gdzie aż 38 proc. młodych napisało jakiś program.
W Polsce od 2017 r. już we wszystkich placówkach edukacyjnych wchodzi obowiązkowa nauka programowania. Widać spory rozdźwięk między potrzebami rynku pracy a możliwościami krajowego systemu edukacji IT. Polskie uczelnie kształcą dobrych fachowców, ale ich liczba jest za niska w stosunku do zapotrzebowania. Dodatkowo nie sprzyja jeszcze trend związany z wyjazdami specjalistów IT do pracy za granicą.
- Wiąże się to przede wszystkim z chęcią zdobycia doświadczenia przy dużych, specyficznych i nietypowych projektach, których specjalistom na rodzimym rynku brakuje. Rozmach wdrożeń w krajach Europy Zachodniej to wciąż projekty, o których ambitni mogą w Polsce pomarzyć. Poza tym wartość takiego pracownika po jego powrocie na rodzimy rynek wzrasta. Nie wspominając po prostu o przygodzie jaką taki wyjazd daje no i oczywiście bardzo atrakcyjnym wynagrodzeniu, które czeka za granicą - powiedziała Agnieszka Wojtuń z Modis Polska.

Warto też wspomnieć, że postępująca globalizacja i rozwój gospodarek wschodzących, a także zmiany demograficzne w Europie Zachodniej poniekąd same wymuszają coraz większą mobilność pracowników.
- W kontekście rynku pracy za naszą granicą dochodzimy do wniosków, że w ostatnich latach granica rekrutacyjna zarówno w Polsce, jak i na całym świecie przestała istnieć. Zapotrzebowanie na specjalistów i otwartość na kandydatów międzynarodowych z roku na rok staje się coraz szersza, szczególnie jeśli chodzi o pozycję polskich kandydatów na zagranicznych rynkach. Naszym zdaniem Polska nadal pozostaje jednym z najlepszych źródeł pozyskania kandydatów do pracy dla pracodawców zagranicznych. - powiedział Maciej Pustół z Modis Polska.

Wg badań Modis przeprowadzonych na prawie 400 specjalistach IT największą popularnością jeżeli chodzi o wyjazdy wśród rodzimych specjalistów IT cieszą się Stany Zjednoczone, Szwajcaria i Wielka Brytania. Na dalszych miejscach pojawiły się niegdyś bardzo popularne kraje skandynawskie jak Dania, Norwegia czy Finlandia.

Powodów, dla których pracownicy z Polski są doceniani na zachodzie jest kilka. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wysoki poziom wykształcenia polskiego kandydatów (bardzo silna sieć szkół i uczelni + kompetencje językowe) oraz sprzyjające uwarunkowania kulturowe pozwalające na jego efektywną adaptację w międzynarodowych środowiskach pracy. Polski kandydat jest również coraz bardziej otwarty na propozycje zagraniczne i elastyczny w kwestii wyjazdu.

W erze rynku pracownika, z jakim mamy niewątpliwie do czynienia w przypadku branży IT, biznes oraz działy personalne muszą znaleźć odpowiedź na dwa kluczowe pytania: jak przyciągnąć i jak zatrzymać pracownika?

Najważniejszymi obecnie czynnikami determinującymi do zmiany pracy przez specjalistów IT, są przede wszystkim: atrakcyjny pakiet wynagradzania pozapłacowego (samo wynagrodzenie plus benefity takie jak prywatna opieka medyczna, dopłaty do sportu i rekreacji, pakiety relokacyjne), możliwość udziału w ciekawych projektach, dostęp do najnowszych technologii oraz możliwość zdobycia certyfikatów. Bardzo ceniona jest również możliwość przynajmniej częściowej pracy zdalnej. W start up’ach coraz bardziej popularne stają się opcje na akcje, które jeżeli firma odniesie sukces, mogą być warte od kilkudziesięciu tysięcy do kilku milionów złotych (dotyczy stanowisk managerskich).
- Warto rozróżnić benefity które stały się swego rodzaju standardem na rynku, takie jak prywatna opieka medyczna czy pakiet sportowy i które pracownicy coraz częściej traktują nie jako benefit a niezbędny element wynagrodzenia i te które rzeczywiście postrzegane są jako benefit, np. programy szkoleniowe, finansowanie certyfikatów, biblioteczka techniczne, dzień wolny w dniu urodzin czy świeże soki i owoce w biurze - dodaje Agnieszka Wojtuń z Modis Polska

Należy podkreślić obszar podnoszenia kwalifikacji osób z branży IT. Możliwość rozwoju, uczestniczenia w szkoleniach, czy kursach z możliwością wspomnianej już wcześniej certyfikacji to bardzo ważny element motywacji. Zadowolenie ze zdobywania nowych umiejętności bardzo często przenosi się na poprawę szybkości i jakości wykonywania bieżących zadań.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: