eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Lotniska w Polsce w 2006

Lotniska w Polsce w 2006

2006-02-27 12:59

Lotniska w Polsce w 2006

© fot. mat. prasowe

Dzięki wejściu Polski do Unii Europejskiej i pełnemu otwarciu polskiego nieba, gwałtownie rośnie ruch na krajowych lotniskach. Ich rozbudowa jest szansą rozwoju, której miasta nie chcą zaprzepaścić. Dlatego każdy port lotniczy w Polsce to obecnie plac budowy.

Przeczytaj także: Nowe lotnisko dla Warszawy?

Jak wynika z miesięcznego raportu dla przedsiębiorców budowlanych firmy PMR, "Polish Construction Review", inwestycje w rozbudowę portów lotniczych w Polsce wzrosną w 2006 roku do niemal 440 mln zł (115 mln euro). Jest to znacząca zwyżka w porównaniu z rokiem poprzednim.

Ten wzrost inwestycji w rozbudowę portów lotniczych związany jest z rosnącą liczbą pasażerów korzystających z transportu lotniczego, która jest następstwem otwarcia polskiego nieba dla międzynarodowych linii lotniczych i wejścia na rynek tanich przewoźników. W 2005 r. polskie lotniska obsłużyły ponad 11,5 mln pasażerów, czyli o prawie 31% więcej niż w 2004 r. Średni wzrost przewozów pasażerskich w Europie wyniósł w analogicznym okresie zaledwie 6,3%. Rozwój rynku sprawi, że za 15 lat liczba odprawionych w Polsce pasażerów może wynieść nawet 39 mln.

Stowarzyszenie Międzynarodowych Przewoźników Lotniczych IATA zakłada, że w latach 2005-2009 lotnicze przewozy pasażerskie w Polsce będą wzrastały średnio o 11,2% rocznie. To najwyższe prognozowane tempo wzrostu liczby pasażerów lotnisk na świecie spośród krajów, które obsługują więcej niż 2 mln pasażerów rocznie.

"Zwiększa się liczba oferowanych połączeń i liczba przewożonych pasażerów. Władze portów lotniczych w Polsce, reagując na dobrą koniunkturę i równie dobre prognozy na kolejne lata, rozpoczęły inwestycje w infrastrukturę portów lotniczych", twierdzi Piotr Gaber, analityk firmy PMR. "Konieczne stają się kolejne inwestycje w infrastrukturę lotniskową, mające na celu obsłużenie zwiększonego przepływu pasażerów oraz nawigacyjną, związane z większą liczbą samolotów".

fot. mat. prasowe


Według PMR, rozbudowa lotnisk zwykle pociąga za sobą cały szereg inwestycji budowlanych, a w szczególności inwestycje w infrastrukturę drogową i kolejową, a także budowę w sąsiedztwie lotnisk biur i centrów logistycznych. "Szacujemy, że wartość powierzchni magazynowych w Polsce w najbliższych latach podwoi się", twierdzi Szymon Jungiewicz, analityk rynku budowlanego firmy PMR.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: