eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy specjalistów VII 2016

Rynek pracy specjalistów VII 2016

2016-08-09 11:30

Rynek pracy specjalistów VII 2016

Hotelarstwo potrzebuje pracowników ©  Robert Kneschke - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W siódmym miesiącu bieżącego roku na łamach serwisu Pracuj.pl opublikowano nieco ponad 39 tysięcy ofert pracy, co względem lipca 2015 oznacza wzrost o 3%. Najwięcej ogłoszeń skierowanych było do specjalistów w zakresie handlu i sprzedaży. Duże zapotrzebowanie na pracowników zgłaszały również bankowość, finanse i ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Najwięcej pracy oferowały - tradycyjnie już - Mazowsze, Dolny Śląsk oraz Małopolska. Wniosek z tego, że potrzeby rynku pracy nie uległy w ostatnim czasie dużym przeobrażeniom.

Przeczytaj także: Rynek pracy specjalistów IV 2016

Jakie branże chciały zatrudniać?


W lipcu na portalu Pracuj.pl pojawiły się przede wszystkim ogłoszenia pochodzące z branży handel i sprzedaż. Pracodawcy z tego sektora wygenerowali 7 461 ogłoszeń o pracę, a więc niemal 1/5 wszystkich anonsów, które pojawiły się w badanym okresie (wzrost liczby ogłoszeń rok do roku o 5%). Na kolejnych miejscach pod względem opublikowanych ofert uplasowały się bankowość/finanse/ubezpieczenia (5 323) oraz przemysł ciężki (3 286). Nie jest niczym zaskakującym znaczny wzrost zapotrzebowania (14% więcej niż przed rokiem) na pracowników w turystyce, gastronomii i hotelarstwie. Mamy wszak lato, a więc okres, kiedy branże te zatrudniają najwięcej. Pokaźny wzrost (12%) odnotowała także produkcja dóbr szybkozbywalnych - FMCG.

Którzy specjaliści najbardziej poszukiwani?


W lipcu największym wzięciem cieszyli się pracownicy handlu i sprzedaży, do których adresowanych było 36% wszystkich ogłoszeń opublikowanych w lipcu. Pracodawcy w lipcu poszukiwali także pracowników obsługi klienta (20% wszystkich ofert pracy) oraz IT (16% wszystkich ofert pracy). Znacząca liczba ofert pracy skierowana była także do specjalistów do spraw finansów (15% wszystkich ofert). Z kolei do inżynierów pracodawcy skierowali 10% wszystkich ogłoszeń, a zapotrzebowanie na tych ekspertów wzrosło rok do roku o 4%.

Największy wzrost zainteresowania pracodawców w lipcu dotyczył specjalistów produkcji – liczba ofert adresowanych do tych pracowników wzrosła o 14% w porównaniu z lipcem 2015 r. Widoczny jest także wzrost zapotrzebowania na specjalistów IT utrzymujący się już od kilku miesięcy – w lipcu wzrost zapotrzebowania na tych specjalistów wyniósł 12%. O tyle samo (12%) wzrosła liczba ofert skierowanych do specjalistów zajmujących się obsługą klienta. Istotne wzrosty liczby ogłoszeń zaobserwowano w lipcu także w przypadku specjalistów ds. logistyki (wzrost o 8% w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku).

fot. mat. prasowe

Rynek pracy specjalistów VII 2016

W lipcu opublikowano nieco ponad 39 tys. ofert pracy dla specjalistów

fot. mat. prasowe

Rynek pracy specjalistów VII 2016 - główne dane cd.

Największą ilość ofert pracy wygenerowały firmy z Mazowsza i Górnego Śląska.


W których województwach najłatwiej o pracę?


Mazowieckie niezmiennie znajduje się na czele województw z największa liczbą ogłoszeń o pracę. W lipcu pracodawcy z tego regionu opublikowali 8 567 ofert, co stanowiło 22% ogólnej liczby ogłoszeń w tym miesiącu. Na kolejnych miejscach znalazły się województwo dolnośląskie z 4 176 ofertami oraz małopolskie z 3 739 ofertami. Znaczna liczba ofert pracy pochodziła także z województw: wielkopolskiego (3 565), śląskiego (3 400) oraz pomorskiego (2 727). W lipcu 2016 r. największe wzrosty liczby opublikowanych ofert pracy odnotowano w województwie pomorskim, w którym wzrost liczby ofert pracy wyniósł 11% oraz w województwie zachodniopomorskim, w którym pracodawcy opublikowali o 10% więcej ofert niż przed rokiem.

Jakie firmy poszukują pracowników?


W lipcu najczęściej zapotrzebowanie na nowych pracowników zgłaszały firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników, które opublikowały łącznie 11 816 ofert pracy. Zbliżona liczba ogłoszeń pochodziła z firm zatrudniających od 51 do 250 osób (10 769 ofert) oraz firm zatrudniających od 11 do 50 osób (10 111 ofert). Najmniejsza liczba ogłoszeń pochodziła z najmniejszych przedsiębiorstw zatrudniających do 10 osób i wynosiła 6 308. Natomiast najwyższy wzrost liczby opublikowanych ofert pracy, o 5% w porównaniu rok do roku, opublikowały firmy zatrudniające od 11 do 50 pracowników.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: