eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Internet rzeczy wkracza do firm. IIoT przyszłością przemysłu

Internet rzeczy wkracza do firm. IIoT przyszłością przemysłu

2016-08-08 11:31

Internet rzeczy wkracza do firm. IIoT przyszłością przemysłu

Internet rzeczy wkracza do przemysłu © artstudio_pro - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Czekają nas ogromne zmiany w technikach komputerowych dla biznesu. Rozkwit przeżywać będzie przemysłowy Internet rzeczy – prognozuje Ireneusz Martyniuk ze Schneider Electric Polska. Już trwa rozwój nowej fali aplikacji IIoT na skalę porównywalną do ekspansji internetowych “apek” w sektorze konsumenckim. Będą one wykorzystywane do realizacji procesów, które jeszcze do niedawna wydawały się niemożliwe.
Podłączanie urządzeń fizycznych do sieci komputerowej nie jest niczym nowym. Jednak zebranie 50 miliardów urządzeń w jednej sieci, zarządzanej, jako pojedynczy ekosystem to zdecydowanie nowa, jakość. Tak skrótowo można zademonstrować skalę przemian technicznych w dziedzinie przemysłowego internetu rzeczy (Industrial Internet of Things, IIoT), których dziś jesteśmy świadkami.

Rozwiązania IIoT - będące jednocześnie logicznym następstwem i siłą napędową rozwoju epoki informacji - zmienią sposób, w jaki żyjemy i pracujemy, zarządzamy cennymi zasobami, realizujemy procesy przemysłowe oraz ulepszamy operacje biznesowe. Co równie ważne przyczynią się one także do stworzenia nowych okazji rynkowych, a ich szacowany wpływ na światowy poziom PKB (w sektorze dóbr konsumpcyjnych i przemyśle) do roku 2020 wyniesie nawet 14 bilionów dolarów.

– Umożliwienie komunikacji z Internetem 50 miliardom urządzeń przy pomocy niedrogich czujników sprawia, że zyskują one własny głos. To właśnie transmisja danych o pracy i środowisku roboczym tych urządzeń jest kluczem do ulepszenia procesów. Dzięki postępom w obszarze technik analizy danych, możliwe jest przekształcenie bogactwa informacji dostarczanych do firmowych sieci w praktyczne narzędzia, pozwalające na ulepszenie funkcjonowania każdego systemu – wyjaśnia Ireneusz Martyniuk, Dyrektor Pionu Przemysłu w Schneider Electric Polska.

fot. Schneider Electric Polska

Ireneusz Martyniuk

Ireneusz Martyniuk, Dyrektor Pionu Przemysłu w Schneider Electric Polska.


Połączenie nowych technologii sprawia, że obecne przemiany niosą ze sobą olbrzymi potencjał korzyści dla firm, całych gospodarek, społeczeństw oraz kondycji naszej planety. Dlatego cztery najważniejsze przewidywania w zakresie rozwoju przemysłowego Internetu rzeczy to:

1. Rozwój zastosowań IIoT dorówna ekspansji konsumenckich aplikacji internetowych.


Nieważne czy chodzi o łańcuchy dostaw, linie produkcyjne, rurociągi, systemy gospodarki wodnej, czy inteligentne miasta, trwa rozwój nowej fali aplikacji IIoT na skalę porównywalną do ekspansji internetowych “apek” w sektorze konsumenckim. Będą one wykorzystywane do realizacji procesów, które jeszcze do niedawna wydawały nam się niemożliwe. Już dziś sprawdzane są możliwości technologii IIoT w zakresie zwiększenia zbiorów w rolnictwie, dzięki analizie w czasie rzeczywistym danych gromadzonych z wielu czujników umieszczonych na polach uprawnych. Z kolei z dala od pól w zakładach przemysłowych przedsiębiorstwa podnoszą efektywność maszyn przy pomocy IIoT. Dzięki czujnikom zamontowanym w urządzeniach w całym zakładzie i mobilnej aplikacji rozszerzonej rzeczywistości, operatorzy mogą sprawdzić, czy występują jakieś problemy, czy potrzebna jest ich interwencja oraz jak ją przeprowadzić, podchodząc do maszyny, lub nawet znajdując się poza budynkiem, i korzystając z tabletu. To dopiero początek możliwości.

2. Liczba “rzeczy” podłączonych do IIoT gwałtownie wzrośnie.


Teraz, gdy urządzenia mogą komunikować się już z systemami sterowania, oprogramowaniem, personelem operacyjnym i aplikacjami do analizy danych, rozwiązania IIoT staną się komponentami wszystkich systemów i procesów smart, o których tyle słyszymy.

– Dla przykładu, rury kanalizacyjne wyposażone w czujniki wykrywające wycieki, umożliwią rozwój systemów “smart water.” Inteligentne liczniki będą dostarczać dane o lokalnych prawidłowościach na poziomie konsumpcji energii i aktualizować w czasie rzeczywistym informacje o zapotrzebowaniu, umożliwiając pracę rozwiązaniom “smart grid”. Gdy spojrzymy na miasto to parkometry i sygnalizacja świetlna będą monitorować natężenie ruchu drogowego oraz informować o przestępstwach na ulicach w ramach systemów “smart city”. Z kolei systemy oświetleniowe będą dostarczać systemom automatyki budynków dane o obecności ludzi i wpływie na środowisko - “smart buildings.” W Polsce realizujemy bardzo dużo inwestycji z zakresu inteligentnych budynków. Integracja z innymi systemami to kwestia czasu. Nawet dojazd do pracy będzie bardziej “smart” - czy to przy pomocy samochodu bezzałogowego, czy transportu publicznego, korzystających z systemów IIoT, które podniosą ich wydajność – mówi Ireneusz Martyniuk.

W przemyśle maszyny produkcyjno-przetwórcze będą monitorować własną pracę i stan techniczny w ramach tzw. “smart plant.”

3. Siłą napędową innowacji będą zarówno startupy, jak i duże przedsiębiorstwa.


Jednym z najbardziej ekscytujących aspektów przemian w dziedzinie IIoT jest to, że za rozwój innowacji odpowiadają zarówno przedsiębiorstwa z listy Global 500, jak i startupy oraz partnerstwa między organizacjami z obu tych grup. Nawet rządy państw wchodzą do gry, uruchamiając dobrze finansowane programy krajowe i regionalne, których celem jest kapitalizacja korzyści technologii IIoT. Jako że rozwiązania IIoT pozwalają na ulepszenie każdego procesu, systemu i urządzenia, mamy do czynienia z prawdziwą eksplozją zainteresowania, zaangażowania i nowatorskich pomysłów we wszystkich sektorach gospodarki. Tak wielkie zainteresowanie przeradza się w coraz większą liczbę praktycznych rozwiązań, co oznacza, że nowe urządzenia i platformy nie tylko zapewnią nam większą efektywność, ale doprowadzą do powstania zupełnie nowych modeli biznesowych.

4. Nowe standardy zapewnią przejrzystość


Czerpanie korzyści z rozwoju IIoT opiera się na współpracy wielu graczy, która z kolei wymaga opracowania powszechnych zasad rozwoju i wykorzystania technologii w rozwiązywaniu problemów biznesowych i społecznych. Tworzenie organizacji, które wspierają sektor prywatny i publiczny we wspólnym rozwoju metod i standardów, uproszczą rozwój interoperacyjnych i efektywnych aplikacji oraz platform IIoT.

Rewolucja już niebawem

Już dziś rozwój technologii sprawia, że maszyny i systemy stają się tańsze, szybsze, bardziej inteligentne, a w efekcie także bardziej efektywne i produktywne. Wszystkie te korzyści przyczyniają się do tego, że rozwiązaniom IIoT trudno się oprzeć i będą one napędzać wzrost zysków (zarówno brutto jak i netto) w wielu różnych branżach. Jednak poza wyższymi zyskami dla przedsiębiorstw i szerokimi korzyściami ekonomicznymi, technologie IIoT umożliwią też uzbrojenie przedsiębiorstw i władz publicznych w nowe, lepsze narzędzia, odpowiadające na największe wyzwania współczesnego świata: zanieczyszczenie środowiska, dostęp do energii, żywności i wody oraz globalne zmiany klimatyczne.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: