eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Jak wybrać power bank?

Jak wybrać power bank?

2016-08-02 11:33

Jak wybrać power bank?

Jak wybrać i użytkować power bank? © Adata

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Znamy to uczucie szczególnie z wakacji. W trakcie całodziennego zwiedzania, pojawia się scena wymagająca natychmiastowego sfotografowania, unikalna chwila – niestety smartfon odmawia posłuszeństwa. Wyczerpała się bateria, a gniazdka nie sposób znaleźć. Rozwiązanie? Power bank. Jak jednak wybrać ten gadżet, i jak go użytkować, by jak najdłużej cieszyć się niezawodnością?

Przeczytaj także: Przekroczony limit danych? Operator poinformuje

Zawsze dobrze jest mieć pod ręką dodatkowe źródło energii. Przyda się w górach, ale dobry power bank docenią też fani gier mobilnych. Z drugiej strony irytujące jest to, że nasze smartfony potrzebują regularnej kroplówki. Bez zewnętrznej baterii wyjazd na urlop może skończyć się totalnym odcięciem od świata.

Power bank. Nie tylko akumulator

Power bank jest po prostu zaawansowaną formą akumulatora. Taką z portami USB. W środku znajdziemy elementy magazynujące energię – zdecydowana większość modeli wykorzystuje popularne baterie litowo-jonowe (Li-ion). Typowy power bank o pojemności ok. 10000 mAh mieści w sobie kilka ogniw i elektroniczny sterownik. Niezwykle istotna z perspektywy użytkownika jest jakość zastosowanych komponentów. Ogniwa dobrej klasy gwarantują, że power bank będzie miał dłuższą żywotność oraz lepszą sprawność.

Budowa typowego power banku

Przeciętny power bank to bateria wraz z obwodem sterującym, zamknięta w trwałej obudowie.


Elektronika odpowiada m.in. za to jakie dodatkowe funkcje urządzenie obsługuje i czy jest bezpieczne w użytkowaniu. Zaawansowane modele umożliwiają jednoczesne ładowanie power banku z sieci i podłączonych do niego urządzeń. Są też wyposażone w szereg rozwiązań, które chronią użytkownika i jego gadżety przed przykrymi incydentami: przepięciem, przeładowaniem, czy przegrzaniem.

Jak wybrać power bank?

Według specjalistów z firmy Adata, nie warto kupować produktu z nieznanego źródła, nawet jeśli na papierze wydaje się on cudem techniki. Większa pojemność jest atrakcyjna, jednak lepiej nie ryzykować jeśli mamy podejrzenie, że dodatkowe ogniwa zostały upakowane kosztem systemów bezpieczeństwa. Wybierając power bank warto dwa razy sprawdzić, czy okazjonalna oferta na Allegro lub Aliexpress, nie wiąże się z zakupem potencjalnego bubla. Znane są przypadki, gdy unijny symbol CE kojarzony z gwarancją bezpieczeństwa, był imitowany przez podobny do CE znak znany jako „China Export”.

Solidność ma swoją cenę i jeśli zamierzamy dużo podróżować, sporo sensu ma wybór power banku z aluminiową obudową. Jest nie tylko bardziej elegancka, ale też wytrzymalsza. Lepiej chroni wrażliwe podzespoły przed przypadkowym uszkodzeniem. Power banki w zdecydowanej większości nie są „pancerne”, ale obudowa z aluminium daje nam pewien margines bezpieczeństwa.

 

1 2

następna

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: