eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 30/2016

Świat: wydarzenia tygodnia 30/2016

2016-07-30 22:11

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 29/2016

  • W Chengdu, w środkowych Chinach odbyło się kolejne spotkanie G20. Brali w nim udział ministrowie finansów i prezesi banków centralnych krajów. Uczestnicy analizowali sytuację w światowej gospodarce po Brexicie. Ich zdaniem decyzja Brytyjczyków "pogłębia niepewność" wokół światowej gospodarki. Stwierdzili, że kraje członkowskie są dobrze przygotowane do realizacji brytyjskiej decyzji o opuszczeniu UE, ale wyrazili nadzieję, że Wielka Brytania w przyszłości pozostanie "bliskim partnerem" Unii Europejskiej. Warto też zauważyć, że obecnie już w łagodniejszym tonie wypowiadają się na ten temat brukselscy politycy.
  • Amerykański Fed poinformował o utrzymaniu na dotychczasowym poziomie stóp procentowych. W komentarzu przedstawiając ocenę dla amerykańskiej gospodarki stwierdził, że jest ona " na dobrej drodze i ryzyko, że zewnętrzny szok poważnie jej zaszkodzi, jest niewielkie".
  • Według Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu czerwcowa produkcja przemysłowa Japonii wzrosła o 1,9 proc. m/m (po spadku w maju o 2,6 proc.). Jednak licząc r/r czerwcowa produkcja przemysłowa spadła o 1,9 proc. (po spadku w maju o 0,4 proc.).
  • Komisja Europejska przyjęła ostrzejszy ton w handlu z Chinami. Po serii ostrzeżeń nałożyła cła antydumpingowe na sprowadzane z Chin stalowe pręty zbrojeniowe HFP. Te cła mieszczą się w przedziale od 18,4 proc. do 22,5 proc. i będą obowiązywały przez 5 lat. Inicjatorem tych sankcji jest organizacja Eurofer, będąca reprezentantem europejskiego sektora stalowego. Chińscy producenci oferują swoje produkty w cenach dumpingowych zagrażając unijnym producentom. Decyzja unijna jest zgodna z regułami, które obowiązują w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO). Decyzję poprzedziło postępowanie dochodzeniowe, które potwierdziło oskarżenia zgłoszone przez Eurofer Obecnie w UE obowiązują środki antydumpingowe i antysubsydyjne na import 37 produktów stalowych, a nie jest to ostatnie słowo, bo KE prowadzi 15 kolejnych postępowań antydumpingowych w tej grupie towarowej.
  • Po ostatniej próbie wojskowego puczu świat z uwagą przygląda się Turcji i gospodarce tego kraju. Obecnie Turcja wielkością PKB zajmuje 15-16 miejsce. Główną siłą napędową tureckiej gospodarki jest eksport. Jednak skutki działań tureckich na ziemiach kurdyjskich i związane z nimi akty terrorystyczne w znacznym stopniu osłabiły dochody z turystyki. W 2011 r. wzrost gospodarczy w Turcji osiągnął 8 proc., w kolejnych latach wyhamował on do 2-4 proc. Bez odpowiedzi jest dziś pytanie, czy Turcji uda się zrealizować strategiczny cel, jakim jest stanie się 10. gospodarką świata na stulecie republiki.
  • Utrzymuje się korzystna sytuacja na rynku motoryzacyjnym. W pierwszej połowie 2016 r. niemiecki Volkswagen sprzedał ok. 5,12 mln samochodów (wzrost o 1,5 proc. r/r). W tym okresie sprzedaż Toyoty wyniosła 4,99 mln aut (to spadek o 0,6 proc. r/r). Na trzecim miejscu jest General Motors ze sprzedażą ok. 4,76 mln samochodów. Słabszy wynik Toyoty to skutek wstrzymania produkcji w jednej z fabryk stali z powodu pożaru, oraz zakłóceniami w ciągłości produkcji spowodowanymi silnymi trzęsieniami ziemi w Japonii. Wiele jednak wskazuje, że na koniec roku utrzyma pozycję lidera.
  • Brytyjski dom aukcyjny Sotheby's zmienił skład udziałowców. Nowym udziałowcem został Taikang Life - jedna z największych chińskich firm ubezpieczeniowych. Chińczycy przejęli 13,5 proc. akcji.
  • Yahoo zostanie przejęte przez Amerykański koncern telekomunikacyjny Verizon przejął portal internetowy Yahoo. W rezultacie będzie on zintegrowany z AOL (jest to jeden z głównych graczy na rynku dostawców usług internetowych, który w ubiegłym roku został przejęty przez Verizon).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

KURS USD LEKKO W DÓŁ W REAKCJI NA FOMC, BOJ WIELKĄ NIEWIADOMĄ

Niejednoznaczne sygnały ze strony FOMC wywołują osłabienie dolara
Plany BoJ wobec pakietu stymulującego wielką niewiadomą
Ostatni kluczowy poziom wsparcia dla USDJPY to około 102,00

Rynek ocenił, że najnowszy komunikat Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC) nie był wystarczająco jastrzębi, aby uzasadnić dalsze umocnienie dolara. Byki odpuściły w pewnym momencie sesji – poziom poniżej 1,1000 w przypadku EURUSD nie zdołał się utrzymać, a oczekiwania wobec podwyżki stóp procentowych nawet spadły o jeden-dwa punkty bazowe, wskazując, że do takiego kroku może dojść dopiero na początku 2017 roku.

W obliczu najnowszych sygnałów płynących ze strony Rezerwy Federalnej (Fed), istnieje ryzyko, że dolar będzie osłabiony przez dalszą część lata, o ile dziś wieczorem Bank of Japan (BoJ) nie wyłoży swoich kart na stół.

Przed posiedzeniem BoJ można wyczuć nasilającą się niepewność – inwestorzy nie tylko zastanawiają się, czy bank cokolwiek ogłosi, ale próbują także odpowiedzieć na pytanie, czy to, co ogłosi będzie w ogóle oznaczać coś ważnego.

Utrzymuje się także niepewność wokół konstrukcji wielkiego fiskalnego programu stymulującego, ogłoszonego przez Premiera Shinzo Abe, ponieważ nie wiadomo, ile konkretnie mają wynieść wydatki w ramach tego pakietu.

Trudno jest prognozować, na co zdecyduje się BoJ, ale najlepszą opcją byłoby odejście od obecnych rozwiązań w ramach QQE i zapowiedź zmiany działań w kierunku wsparcia fiskalnego programu stymulującego. Bank mógłby podać szczegóły tych zmian w przyszłości.

W takim przypadku zwyżki kursu JPY byłyby ograniczone przynajmniej do kolejnego posiedzenia, a piłeczka znalazłaby się po stronie Abe. Zwolennicy konspiracyjnych teorii są zdania, że BoJ i Abe porozumieli się już w sprawie koordynacji fiskalnej, ale chcą utrzymać pozory niezależności. Bloomberg nie stwierdza tego otwarcie w swoim wczorajszym artykule, ale sygnalizuje, że moment i dziwny charakter zapowiedzi programu stymulującego są istotnymi wskazówkami dla BoJ.

USD/JPY

Wygląda na to, że w reakcji na posiedzenie BoJ kurs USDJPY wykona zdecydowany ruch – pytaniem jest, w którym kierunku. Byki z pewnością z zainteresowaniem śledzą chmurę Ichimoku, której poziom obniża się. Jest to sygnał potencjalnego wzrostu kursu, jeśli BoJ zabrzmi gołębio, który może być kontynuowany i w końcu usunąć chmurę.

Nawet jeśli będziemy mieli do czynienia za zniżką, to ostatnie wzrosty osłabiły trend spadkowy, a przed 100,00 istnieje jeszcze kilka ważnych poziomów wsparcia, między innymi 103,50 lub 102,50/00.

John J. Hardy, dyrektor ds. strategii rynków walutowych w Saxo Banku

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: