eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Podrabiane wyroby alkoholowe generują w UE olbrzymie straty

Podrabiane wyroby alkoholowe generują w UE olbrzymie straty

2016-07-28 13:36

Podrabiane wyroby alkoholowe generują w UE olbrzymie straty

Podrabiane wyroby alkoholowe generują w UE olbrzymie straty © monticellllo - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jak wynika z najnowszego raportu Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, podrabiane wyroby spirytusowe i wina oznaczają dla firm w UE straty w wysokości 1,3 mld euro rocznie. Łączne straty dla Polski wynoszą aż 141 mln euro.

Przeczytaj także: Alkohol: podwyżka akcyzy nie zwiększy dochodów fiskusa?

Zgodnie z nowym raportem Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) podrabianie napojów alkoholowych generuje straty wynoszące 4,4% wartości legalnej sprzedaży napojów spirytusowych i 2,3% legalnej sprzedaży wina. Istnienie zjawiska podrabiania sprawia, że legalni producenci zatrudniają mniej osób, co oznacza bezpośrednią utratę 4 800 miejsc pracy w branży napojów spirytusowych i win w UE.

Jeżeli uwzględnić efekt domina, jaki podrabiane wina i napoje spirytusowe wywołują na rynku, gospodarka UE traci dalsze 18 500 miejsc pracy, w tym w szczególności 8 600 w rolnictwie i 1 300 w przemyśle spożywczym.

Łączne roczne straty dochodów budżetowych z powodu obecności podrabianych produktów w tych sektorach w UE-28 w zakresie podatków od dochodów gospodarstw domowych, składek na ubezpieczenie społeczne, podatków dochodowych od osób prawnych, VAT i akcyzy szacuje się na 1,2 mld euro.
Sektor produkcji napojów spirytusowych i wina w UE składa się głównie z małych i średnich przedsiębiorstw zatrudniających średnio 10 pracowników. Raport pokazuje skutki gospodarcze podrabiania dla tego sektora i jego konsekwencje dla całej gospodarki UE. Nasze ustalenia mają pomóc osobom odpowiedzialnym za wyznaczanie kierunków polityki w reagowaniu na zjawisko podrabiania w tym ważnym sektorze gospodarki – powiedział António Campinos, Dyrektor Wykonawczy EUIPO

Straty w wybranych krajach wyglądają następująco:


Hiszpania: W raporcie roczne straty hiszpańskiego sektora produkcji win i napojów spirytusowych spowodowane podrabianiem oszacowano na 263 mln euro, a wysokość utraconych wpływów z akcyzy na 90 mln euro rocznie.

Francja: Szacuje się, że z powodu podrabiania produktów każdego roku francuski sektor produkcji win i napojów spirytusowych traci sprzedaż o wartości 136 mln euro. Obecność podrabianych win i produktów spirytusowych na rynku powoduje straty z tytułu akcyzy sięgające 100 mln euro rocznie.

Włochy: Sektory produktów spirytusowych i wina tracą łącznie 162 mln euro rocznie – 2,7% całkowitego rynku. Kolejne 18 mln euro rocznie to straty z tytułu akcyzy.

Niemcy: W raporcie roczne straty niemieckiego sektora produkcji spowodowane podrabianiem win i produktów spirytusowych oszacowano na 140 mln euro. Kolejne 65 mln euro rocznie to straty z tytułu akcyzy.

Wielka Brytania: Łączną utraconą sprzedaż w sektorze produkcji wina i napojów spirytusowych szacuje się na 87 mln euro rocznie (25 mln euro dla napojów spirytusowych i 62 mln euro dla win). Szacowane straty Wielkiej Brytanii z tytułu akcyzy z powodu podrabianego wina i napojów spirytusowów wynoszą 197 mln euro rocznie.

fot. mat. prasowe

Względna wartość utraconej sprzedaży w sektorze napojów spirytusowych

Na podrabianiu napojów spirytusowych najwięcej traci Hiszpania - straty wynoszą tu aż 10,4%


fot. mat. prasowe

Względna wartość utraconej sprzedaży w sektorze wina

Polska należy do grupy krajów, które traci powyżej 4% w sektorze wina z powodu podróbek


Polska: bezpośrednie roczne straty w sprzedaży wynoszą w Polsce 69 mln euro, z czego 59 mln przypada na wyroby spirytusowe. Kolejne 47 mln euro to straty z tytułu akcyzy. Łączne straty (bezpośrednie i pośrednie) dla polskiej gospodarki wyszacowano w raporcie na aż 141 mln euro oraz 2 782 utracone miejsca pracy (drugie – po Hiszpanii – miejsce, jeśli chodzi o utracone miejsca pracy).

fot. mat. prasowe

Koszt ekonomiczny naruszeń praw własności intelektualnej

Każdego roku firmy w Unii Europejskiej tracą 1,3 mld euro z powodu podrabianych wyrobów spirytusowych i win


Raport jest ósmym w serii analiz opublikowanych przez EUIPO za pośrednictwem europejskiego obserwatorium do spraw naruszeń praw własności intelektualnej i poświęconych skutkom gospodarczym podrabiania produktów w sektorach przemysłowych w UE. Poprzednie części dotyczyły następujących branż: nagrań muzycznych; zegarków i biżuterii; torebek i bagaży; zabawek i gier; towarów sportowych; odzieży, obuwia i akcesoriów; kosmetyków i produktów higieny osobistej.



oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: