eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 29/2016

Świat: wydarzenia tygodnia 29/2016

2016-07-23 15:32

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 28/2016

  • Co prawda nowy brytyjski rząd jeszcze formalnie nie rozpoczął procesu występowania z Unii Europejskiej, ale już przygotowuje bazę dla przyszłych warunków funkcjonowania poza wspól­notą. Aktualnie inicjuje rokowania handlowe z kluczowymi dla swojej gospodarki partnerami handlowymi : Australią, Kanadą i Stanami Zjednoczonymi. Celem jest jak najszybsze przygotowanie układów handlowych, a w przypadku USA Londyn chce podpisać układ o wolnym handlu (zastępujący negocjowany układ UE-USA znany pod nazwą Transatlantyckie Partnerstwo Handlowe i Inwestycyjne -TTIP). W planach jest podpisanie takiego traktatu zaraz po wystąpieniu z Unii (według prognoz miałoby to nastąpić z dniem 1 stycznia 2019 roku).
  • Liczne instytucje analizują wpływ Brexitu na perspektywy gospodarcze. Wg MFW wzrost w go­spodarkach rozwiniętych będzie na poziomie 1,8 proc. w 2016 i 2017 roku. tym i w przyszłym roku (to obniż­ka wg prognozy kwietniowej). Dla USA analitycy MFW przewidują wzrost gospodarczy w USA w 2016 r. na poziomie 2,2 proc. (w kwietniu przewidywano 2,4 proc.), a w 2017 r. 2,5 proc. (tak samo jak w kwietniu). Dla Wielkiej Brytanii Fundusz prognozuje wzrost gospodarczy w 2016 r. na poziomie 1,7 proc. (spadek o 0,2 pkt. proc. względem kwietniowej prognozy), a w 2017 r. 1,3 proc. (spadek o 0,9 pkt. proc.).
  • Po nieudanym zamachu stanu agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła rating Turcji do poziomu BB. Uzasadnia to decyzjami rządu i prezydenta, a w konsekwencji "erozją instytucji demokratycz­nych i nadchodzącym okresem wzmożonej niepewności". Warto też dodać, że notowania tureckiej waluty spadły do najniższego poziomu od roku.
  • Oxfam to organizacja humanitarna działająca w sektorze walki ze światowym głodem. Infor­muje ona, że z powodu konfliktu w swoich krajach 21,3 mln ludzi musiało uciekać ze swojego miejsca za­mieszkania. informuje ona też, że 6 największych gospodarek świata (USA, Chiny, Japonia, Niemcy, Wlk. Bry­tania i Francja) przyjęło w zeszłym roku mniej niż 10 proc. wszystkich uchodźców (2,1 mln) ! Zdecydowana większość pozostała jednak w krajach gospodarczo znacznie słabszych. Na całym świecie uchodźcami jest obecnie ok. 65 mln ludzi odpowiadających kryteriom uznania za uchodźcę, przy czym 2/3 z nich nie opuściło granic swoich państw. Warto zwrócić uwagę na to, że w 2015 r. Niemcy zarejestrowali u siebie ok. 1,1 mln uchodźców, a w pierwszym półroczu 2016 w Niemczech zarejestrowano 220 tys. uchodźców. Aktualnie Euro­pa stoi przed kolejnymi falami uchodźców. Na Bałkanach na możliwość dalszej drogi czeka ok. 50 tys. osób. Liczbę potencjalnych uchodźców z Syrii szacuje się na ponad 700 tys.
  • Na światowym rynku węgla obserwuje się skutki ograniczeń w podaży tak w rejonie Atlanty­ku, jak i Pacyfiku. Konsekwencją jest znaczne ożywienie we wszystkich największych terminalach węglo­wych świata. Nastąpił znaczący wzrost indeksów cenowych. Cena węgla w europejskich portach wzrosła o 8,1 proc. Pozytywna jest też prognoza cen węgla energetycznego na najbliższy okres.
  • Iran "wyposzczony" przez kilkuletnią blokadę jak przysłowiowa gąbka chłonie inwestycje. Ostatnio francuska Grupa PSA (producent Peugeota i Citroena) podpisała umowę w wyniku której na rynek tego kraju powróci marka Citroen. Francuzi na tym etapie planują inwestycje w wysokości ponad 300 mln euro. Trafią one do irańskiego przemysłu oraz do placówek badawczych.
  • Dynamicznie rozwija się rynek materiałów wideo w internecie. Klienci coraz chętniej decydują się na subskrybowanie treści niż na jednorazowy dostęp. Opłaty z tego tytułu będą rosły i w 2020 osiągną na całym świecie poziom 65 mld USD. Ich ceny wzrosną także w Polsce.
  • Irak posiada jedne z największych złóż ropy. Mimo to korzysta z międzynarodowej pomocy. Ostatnio w trakcie konferencji w Waszyngtonie podjęte zostały zobowiązania na ponad 2 mld USD. Będą one przezna­czone na wsparcie Iraku w walce z Państwem Islamskim i na pomoc dla uchodźców.
  • Polska należy do założycieli Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, który powstał z inicjatywy Pekinu. Ostatnio nasz rodak - Radosław Pyffel, został wybrany na stanowisko wicedyrektora, członka Rady Dyrektorów. R. Pyffel to współzałożyciel i prezes Centrum Studiów Polska-Azja.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

TYGODNIOWY PRZEGLĄD RYNKU OBLIGACJI: INWESTORZY SZUKAJĄ RENTOWNOŚCI W SAUDYJSKICH OBLIGACJACH

Stymulujące programy banków centralnych obniżają rentowności
Z powodu Brexitu i okresu wakacyjnego obniża się płynność
Zbliża się pierwsza emisja obligacji Arabii Saudyjskiej

Z uwagi na obecne oczekiwania, że Rezerwa Federalna (Fed) wstrzyma się przez pewien czas z podwyżkami stóp procentowych, plany Bank of Japan (BoJ) dotyczące uruchomienia pieniędzy z helikoptera, które są konsultowane z byłym Prezesem Fed Benem Bernanke, oraz bezprecedensowy krok Europejskiego Banku Centralnego (ECB), który zwrócił się ku rynkowi obligacji korporacyjnych, inwestorzy na rynku długu będą musieli zmierzyć się w najbliższej przyszłości ze spadającymi rentownościami i zmniejszającą się płynnością.

Jeśli chodzi o działania ECB, to dane opublikowane w tym tygodniu potwierdziły ogromną skalę zakupów banku. Zgodnie z nimi, ECB wydaje codziennie przynajmniej 400 milionów EUR na obligacje korporacyjne, między innymi takich firm, jak: Telecom Italia, Glencore i Lufthansa (które są postrzegane przez rynek jako wysokorentowne lub "śmieciowe", w zależności od tego, które ratingi bierze się pod uwagę).

Z uwagi na fakt, że w ostatnim czasie rynki pierwotne zostały osłabione – na początku przez nieoczekiwany wynik głosowania w sprawie Brexitu, a następnie przez tradycyjnie niższe obroty podczas okresu wakacyjnego –inwestorzy są zmuszeni do szukania alternatyw. W rezultacie, zawężają się spready kredytowe poza obszarem zakupów ECB, a płynność stopniowo maleje.

Pytaniem jest to, gdzie inwestorzy mogą znaleźć satysfakcjonujące ich poziomy zwrotów z inwestycji? Odpowiedzią może być obszar Bliskiego Wschodu, a zwłaszcza państw Zatoki Perskiej (GCC). Obecnie uwaga rynku koncentruje się na Arabii Saudyjskiej, ponieważ według różnych sygnałów, przygotowuje się ona do pierwszej międzynarodowej emisji obligacji.

Dla państw regionu, dla którego głównym źródłem dochodów jest produkcja ropy, zniżkujące ceny surowca okazały się wielkim wyzwaniem fiskalnym i doprowadziły do zwiększenia deficytów budżetowych. To z kolei, zmusiło państwa do zwrócenia się w kierunku zewnętrznego finansowania – częściowo, by załatać dziurę budżetową, a częściowo by sfinansować proces odejścia od modelu gospodarczego bazującego na ropie.

Biorąc pod uwagę niskie poziomy zadłużenia (zwłaszcza w porównaniu z większością państw z półkuli północnej), chęć przeprowadzenia reform politycznych i gospodarczych (co zawsze jest pozytywnie odbierane przez inwestorów) oraz otoczenie z niskimi rentownościami na rozwiniętych rynkach, widać, że w regionie istnieje potencjał znacznego zwiększenia popytu ze strony międzynarodowych inwestorów.

W tym roku doszło już do precedensu, gdy Katar przeprowadził wartą 9 miliardów USD emisję obligacji (w maju), a Abu Dhabi zdecydowało się na emisję o wartości 5 miliardów USD (w kwietniu). Według najnowszych informacji, tym razem będziemy jednak świadkami emisji o większej skali – Rijad ma celować bowiem w 15 miliardów USD.

Transakcja ta może okazać się dla całego regionu przełomowym wydarzeniem. Naszym zdaniem, następne w kolejce mogą być inne podmioty – firmy i państwa – które mogą szykować swoje własne emisje.

Biorąc pod uwagę, że w innych gospodarkach mamy do czynienia z wyższymi poziomami zadłużenia i zwrotami na poziomie zera, podaż długu na Bliskim Wschodzie może spotkać się z wysokim popytem, ponieważ inwestorzy szukają obecnie rentowności w każdym miejscu na świecie.

Michael Boye, Saxo Bank

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: