eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 28/2016

Świat: wydarzenia tygodnia 28/2016

2016-07-16 15:06

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 27/2016

  • Według rządowego biura statystycznego Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w II kw. 2016 r. o 6,7 proc. r/r po wzroście w I kw. o 6,7 proc. PKB. Licząc kw/kw PKB wzrósł w II kw. o 1,8 proc. po wzroście w I kw. o 1,2 proc. Warto dodać, że w 2015 r. PKB Chin wzrósł o 6,9 proc. i był to najsłabszy wynik od 1990 roku. Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w czerwcu o 6,2 proc. r/r.
  • W Szanghaju odbyła się dwudniowa konferencja ministrów handlu grupy krajów G20.
  • Omawiano problemy światowego handlu, a także współpracy inwestycyjnej. Do G20 przesuwają się dyskusje problemów globalnych, maleje znaczenie G7.
  • Wg BBC rząd Japonii obniżył prognozy wzrostu gospodarczego w roku fiskalnym 2016 do 0,9 proc. Jeszcze w styczniu spodziewano się, że roczne tempo wzrostu wyniesie 1,7 proc. Nie poinformowano o wysokości pakietu stymulacyjnego, który miałby pobudzić słabnącą gospodarkę.
  • Mimo przeszkód dotyczących negocjowanej umowy w sprawie wolnego handlu pomiędzy UE i USA (a mam tu na myśli Brexit, spory w sprawie standardów żywnościowych, sprzeciw w kilku sprawach francuskiego rządu i pogarszającego się stosunku w społeczeństwach unijnych do tej umowy) rozmowy na poziomie eksperckim są kontynuowane. Ostatnio UE dodatkowo zaproponowała USA, by w tej umowie (TTIP) znalazł się rozdział o energii i aby wynikało z niej, że strona unijna będzie takie miała same ceny podobne do odbiorców USA.
  • Według Munich Re (to największy na świecie reasekurator grupy Ergo) straty spowodowane katastrofami naturalnymi na świecie w pierwszym półroczu 2016 roku wyniosły 70 mld USD (więcej w stosunku do podobnego okresu w roku ubiegłym). W tej sumie dominują straty spowodowane trzęsieniami ziemi w Japonii i Ekwadorze, burzami w Europie i USA, a także upałami, suszą i pożarami lasów w Kanadzie. Straty te pokryją ubezpieczenia w wysokości 27 mld USD (w ubiegłym roku straty wyniosły 59 mld USD, a ubezpieczenia wypłaciły 19 mld USD). W tych katastrofach życie straciło ok. 3800 osób (w tym samym okresie 2015 r. zginęło łącznie 21 tysięcy osób, przy czym średnia za ostatnie 30 lat wynosi 28 tys. zgonów). Najwięcej istnień ludzkich pochłonęło trzęsienie ziemi w Ekwadorze i susza w Indiach.
  • W Japonii odbyły się wybory parlamentarne. Ponownie wygrała koalicja premiera Shinzo Abe. Na giełdzie wzrosty, jen osłabł. Będzie kontynuowana dotychczasowa polityka gospodarcza, z kontynuacją ekspansji fiskalnej oraz monetarnej w roli głównej.
  • W Pekinie odbyło się kolejna sesja rozmów Chiny-Unia Europejska. Rozmowy koncentrowały się wokół dwustronnej współpracy gospodarczej i wymiany handlowej. Ważnym problemem była sprawa przyznania firmom europejskim takiego samego dostępu do rynku, jaki firmy chińskie mają w Europie. Bruksela uważa to za warunek rozpoczęcia rozmów ws. dwustronnej umowy o wolnym handlu.
  • Według amerykańskiego Departamentu Pracy czerwcowa stopa bezrobocia (poza rolnictwem) w USA wyniosła 4,9% (wobec 4,7% w poprzednim miesiącu).
  • Szacowane są konsekwencje Brexitu dla gospodarki Wielkiej Brytanii. W opinii Komisji Europejskiej w przyszłym roku należy liczyć się z tym, że PKB będzie niższy niż wcześniejsze prognozy o 1 do 2,5 proc. PKB, a strefy euro od 0,2 do 0,5 proc.
  • Ukraina i Kanada podpisały porozumienie o utworzeniu strefy wolnego handlu.
  • W II kwartale br. chińskie Lenovo utrzymało pozycję lidera w sprzedaży komputerów na światowym rynku. Według szacunków IDC - eksperckiej firmy na tym rynku, Lenovo sprzedało w ostatnim kwartale 13,2 mln komputerów (to 21,2 proc. udziału w rynku). Na dalszych pozycjach znalazł się HP (ze sprzedażą 12,9 mln sztuk tzn. 20,8 proc. rynku) oraz Dell (ze sprzedażą 9,9 mln tzn. 16 proc. udziału w rynku). Według IDC sprzedaż MacBooków w omawianym okresie wyniosła 4,4 mln.
  • Odżył projekt sprzed lat dot. wykorzystania rurociągu Odessa-Brody na dostawy azerskiej ropy do Polski. Kilkukrotnie podpisywano umowy na szczeblu prezydenckim bez skutku. Czy tym razem to się uda?
  • Przychody JPMorgan Chase - jednego z czołowych banków świata w II kwartale 2016 roku wyniosły 25,2 mld USD.
  • Według rosyjskiego rządu eksport rosyjskiej broni i uzbrojenia osiągnął rekordowy poziom: w pierwszej połowie roku wartość 4,6 mld USD. Portfel zamówień przewyższa 50 mld USD.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Polska w kosmosie: SATREVOLUTION – NOWA FIRMA TWÓRCÓW T-BULL, UKIERUNKOWANA NA ROZWÓJ ROZWIĄZAŃ Z ZAKRESU TECHNOLOGII KOSMICZNYCH

Twórcy czołowej polskiej firmy, zajmującej się produkcją gier mobilnych - T-Bull, informują o założeniu spółki ukierunkowanej na działalność kosmiczną. SatRevolution S.A. to spółka nowych technologii, która jako pierwsza polska firma będzie specjalizowała się w projektowaniu i seryjnej produkcji sztucznych satelitów na potrzeby międzynarodowych agencji kosmicznych oraz innych podmiotów: zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego. Ponadto, SatRevolution będzie prowadzić prace badawcze nad innymi rozwiązaniami z zakresu technologii kosmicznych.

- Szeroko pojęta tematyka nowych technologii to nie tylko nasza codzienna praca. To także nasze hobby. Wieloletnie doświadczenie w biznesie pozwoliło nam na stworzenie oddzielnego podmiotu prawnego, którego celem będzie rozwój m.in. rozwiązań z zakresu technologii kosmicznych. – mówi Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel i Chief Operating Officer firmy T-Bull S.A.

Nanosatelity o różnych funkcjonalnościach

Firma SatRevolution została powołana przez Damiana Fijałkowskiego, Grzegorza Zwolińskiego i Radosława Łapczyńskiego, czyli współzałożycieli studia T-Bull. Spółka rozpoczęła już prace badawcze nad nanosatelitami, które mają znaleźć zastosowanie w międzynarodowych agencjach kosmicznych, sektorze publicznym oraz w celach prywatnych.

- Gry wyprodukowane przez T-Bull są instalowane przez miliony graczy na całym świecie. Naszym celem jest stworzenie takiego rozwiązania, które również będzie dostępne dla jak największej liczby osób. Kto z nas nie marzy o własnym nanosatelicie? – mówi Damian Fijałkowski, współzałożyciel i Chief Technology Officer firmy T-Bull S.A.

Wieloletnie doświadczenie, poparte branżowym sukcesem firmy T-Bull

Firma T-Bull, kierowana przez Damiana Fijałkowskiego i Grzegorza Zwolińskiego w ciągu kilku lat stała się czołowym polskim producentem gier mobilnych. W chwili obecnej studio wydało już ponad sto pięćdziesiąt gier, które zostały pobrane przez ponad 140 milionów ludzi z całego świata.

- Rok 2015 udało nam się zamknąć ze znacznym zyskiem ze sprzedaży, co jest widocznym odzwierciedleniem dużej popularności naszych produkcji. Codziennie przybywają nam dziesiątki tysięcy nowych użytkowników, którzy coraz chętniej wybierają nasze aplikacje. – podsumowuje Damian Fijałkowski, współzałożyciel i Chief Technology Officer firmy T-Bull S.A

Ostatnia produkcja studia, Road Racing jest już dostępna do pobrania na systemy Android oraz iOS. Road Racing zalicza się do kategorii free-to-play, co oznacza, że aplikację pobiera się bezpłatnie, lecz są w niej dostępne przedmioty, które można dodatkowo zakupić za prawdziwe pieniądze, co nie utrudnia jednak rozgrywki.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: