eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gdzie jest praca dla absolwentów?

Gdzie jest praca dla absolwentów?

2016-07-08 12:51

Gdzie jest praca dla absolwentów?

Gdzie jest praca dla absolwentów? © mnirat - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Obecna sytuacja na rynku pracy zdecydowanie nie należy do najgorszych. Pracodawcy szukają talentów, a bezrobocie osiąga niemal rekordowo niski poziom. Czy jednak realia są jednakowo łaskawe dla wszystkich? W jakim położeniu znajdują się absolwenci wyższych uczelni? Odpowiedzi na te pytania poszukiwała Adzuna.
Opracowany przez wyszukiwarkę ofert pracy Adzuna.pl raport skupia swą uwagę na sytuacji, którą mogą zastać na rynku pracy tegoroczni absolwenci szkół wyższych. Jego autorzy przyjrzeli się ilości ofert zatrudnienia wygenerowanych przez miasta, w których zlokalizowane są wiodące polskie uczelnie. Pod lupę wzięto pięć kierunków studiów:
  • IT,
  • Budownictwo,
  • Dziennikarstwo/ Komunikację/ PR,
  • Księgowość/ Finanse/ Ekonomię oraz
  • Inżynierię.

Warszawa na czele stawki


Sytuacja nie jest zaskakująca - zdecydowanym liderem pod względem ilości wolnych miejsc pracy (11.58% wszystkich wakatów w kraju) jest Warszawa, która dominuje także w czterech z pięciu analizowanych kategorii. Na najwięcej propozycji zatrudnienia mogą liczyć w stolicy absolwenci kierunków związanych z IT (12.64%). O połowę mniej stanowisk czeka na absolwentów Finansów (6.82%) i Budownictwa (5.23%), a najmniej na osoby, które ukończyły kierunki inżynieryjne (1.73%) oraz dziennikarstwo (2.14%).

Warszawa również dominuje pod kątem uczelni kwalifikujących się w każdej z badanych kategorii. W ranking dziesięciu najlepszych państwowych uczelni, stolica zajmuje aż trzy pozycje. W trzech z pięciu kategorii (Finanse, Dziennikarstwo, Budownictwo) Warszawa zajęła pierwsze miejsce, w pozostałych (IT i Inżynieria) - drugie. W kategorii IT warszawskie uczelnie zajeły dwa miejsca w pierwszej piątce rankingu (2 i 4).

Przydatne linki:
Oferty pracy


Najlepsze i najgorsze miasta dla studentów oraz absolwentów


a) IT


Proporcjonalnie do sumy dostępnych wakatów w danym mieście, w kategorii IT najlepiej wypadł Kraków (18.87%) i Wrocław (16.37%). Warszawa znalazła się dopiero na trzecim miejscu. Suma ofert pracy w kategorii IT w pięciu miastach odpowiadającym najlepszym uczelniom w tej kategorii to jedyne 4.89% wakatów w kraju.

fot. mat. prasowe

Kierunek IT

Najwięcej ofert pracy generuje Warszawa.


b) Budownictwo


Warszawa jest liderem klasyfikacji w kategorii ‘Budownictwo’. Ponad 5% wszystkich ofert w stolicy jest potencjalnie w kręgu zainteresowań absolwentów tej dziedziny. Politechnika Warszawska zajmuje pierwsze miejsce w ranking szkół wyższych. Krakowskie uczelnie zajmują dwa miejsca w ranking pięciu najlepszych szkół, a miasto plasuje się na miejscu drugim pod względem liczby dostępnych wakatów (4.36% wszystkich wakatów w Krakowie). W Gliwicach gdzie ofert pracy jest zaledwie 313, kategoria ‘Budownictwo’ stanowi niemal 10% wszystkich lokalnych ofert. Pomimo niewielkiej ilości ogłoszeń na miejscu, województwo Śląskie zajmuje drugie miejsce tuż za Mazowszem pod kątem ofert w regionie.

fot. mat. prasowe

Kierunek Budownictwo

Politechnika Warszawska proponuje 1569 ofert na kierunku budownictwo.


c) Dziennikarstwo/Komunikacja/PR


Warszawa znalazła się daleko przed pozostałymi miastami oferując ponad trzykrotnie większą ilość ogłoszeń niż Kraków na miejscu drugim.

fot. mat. prasowe

Kierunek Dziennikarstwo/Komunikacja/Media

Liczba ofert dla absolwentów kierunku Dziennikarstwo/Komunikacja/Media jest znacznie skromniejsza niż w przypadku kierunków inżynieryjnych.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: