eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy: pracownicy 50+ przed szansą

Rynek pracy: pracownicy 50+ przed szansą

2016-07-08 10:47

Rynek pracy: pracownicy 50+ przed szansą

Rynek pracownika szansą dla pracujących po 50 © jozsitoeroe - Fotolia.com

Nad obecną sytuacją na rynku pracy zdecydowanie nie trzeba załamywać rąk. Pojawia się coraz więcej ofert zatrudnienia, a bezrobocie spadło do niemal rekordowo niskich poziomów. W takich realiach można upatrywać dużą szansę na aktywizację zawodową pracowników po 50-tce.

Przeczytaj także: Gospodarka nie da sobie rady bez pracowników po 50-tce

Ostatnie statystyki dotyczące bezrobocia dają powody do zadowolenia – jak wynika z danych opublikowanych przez resort pracy, w kwietniu bieżącego roku stopa bezrobocia spadła do poziomu 9,6 proc. i najprawdopodobniej będzie jeszcze pikować. To dobitny dowód na to, że pozycja pracowników na polskim rynku pracy uległa znacznej poprawie, a ich możliwości negocjacyjne dość pokaźnie się rozszerzyły. Jednocześnie pracodawcy deklarują coraz większe problemy z pozyskaniem i utrzymaniem w szeregach firmy najbardziej wartościowych i doświadczonych pracowników. Zdecydowanie jest to szansa dla osób po 50 roku życia, których - w następstwie zmian demograficznych oraz wciąż przesuwanej granicy przejścia na emeryturę- będzie coraz więcej.

Według raportu przygotowanego przez Deloitte 48 proc. przedstawicieli pokolenia powojennego wyżu demograficznego (urodzeni w latach 1945-1962) zamierza pracować nawet po 65 roku życia, a 13 proc. dopuszcza możliwość pracy nawet do 70 roku życia.

Z jednej strony wynika to z coraz mniej zadowalającej wysokości emerytur. Według wyliczeń portalu Money.pl emerytury dzisiejszych 25-latków wynosiły będą jedynie 52 proc. ich ostatniego wynagrodzenia. Dla dzisiejszych 60-latków wartość ta wynosi 63 proc., co wiąże się z mocnym spadkiem dochodu rozporządzalnego, a co za tym idzie, jakości życia.

fot. jozsitoeroe - Fotolia.com

Rynek pracownika szansą dla pracujących po 50

Pracodawcy deklarują coraz większe problemy z pozyskaniem i utrzymaniem w szeregach firmy najbardziej wartościowych i doświadczonych pracowników. Zdecydowanie jest to szansa dla osób po 50 roku życia.


- Zmienia się także kultura i jakość wykonywanej pracy. Ze względu na postępującą automatyzację coraz mniej jest nudnych i żmudnych zajęć – mówi Michał Gołgowski, Permanent Placement Director w Adecco Poland. – Coraz więcej ludzi realizuje się w swoich zawodach, które wymagają kreatywności, wiążą się z wyzwaniami i zwyczajnie sprawiają przyjemność.

Coraz dłuższej pracy, oprócz niskich emerytur oraz zmian społecznych i prawnych sprzyja również postęp w medycynie, który pozwala coraz dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i energią.

Kariera po 40 i 50


Konsekwencją tak niskiego bezrobocia jest fakt, że coraz więcej pracodawców nie może znaleźć odpowiednich pracowników na nieobsadzone stanowiska. Dla starzejącej się kadry jest to świetna szansa na rozwój.
- Zamiast pozyskiwać kolejnych pracowników na miejsce coraz starszych specjalistów, pracodawcy powinni zadbać o tych już zatrudnionych, od dawna osadzonych w firmie, znających klientów i procesy – uważa Michał Gołgowski – Wyszkolenie nowego pracownika jest tym trudniejsze, im wyższe i bardziej odpowiedzialne stanowisko będzie zajmował. Dochodzi kwestia doświadczenia. Jest niewyobrażalna przepaść między drogą zawodową trwającą 2 i 22 lata.

Zatem w interesie zarówno pracodawców, jak i pracowników jest wypracowywanie wspólnych rozwiązań, które z jednej strony pozwolą wykorzystać potencjał starszej kadry, a z drugiej zatrzymać tych pracowników i zaoferować im dopasowane warunki, sprzyjające rozwojowi.
- Z inicjatywą powinni także wyjść sami pracownicy. Z jednej strony obali to mit, że nie są proaktywni, z drugiej ich pracodawca może zwyczajnie nie widzieć ich możliwości – uważa Michał Gołgowski.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: