eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca w IT szuka człowieka

Praca w IT szuka człowieka

2016-07-05 13:24

Praca w IT szuka człowieka

Praca w IT szuka człowieka © Myst - Fotolia.com

IT to jedna z branż, która generuje naprawdę pokaźną ilość ofert pracy. Absolwenci kierunków informatycznych nie muszą się martwić o zatrudnienie - znajdują je przeważnie od razu po studiach, a ich wynagrodzenia już na starcie bywają wyższe niż średnia krajowa. Popyt na informatyków potwierdzają dane serwisu Pracuj.pl - w maju ogłoszenia skierowane do specjalistów z tego sektora stanowiły 15% wszystkich anonsów.
W maju bieżącego roku na Pracuj.pl pojawiło się 6 227 ogłoszeń adresowanych do specjalistów z dziedziny IT, co w porównaniu rok do roku oznacza wzrost o 28%. Pracodawcy poszukiwali przeważnie programistów, specjalistów ds. administrowania systemami oraz ekspertów parających się analizami i testami.
Powszechna cyfryzacja i przenoszenie większości usług do Internetu sprawia, że zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT stale rośnie. Największą popularnością, szczególnie w firmach oferujących outsourcing usług IT, cieszą się stanowiska programistów. Poszukiwani są programiści aplikacji mobilnych, analitycy oraz specjaliści od migracji danych, co jest związane z licznymi fuzjami i przejęciami na rynku – wyjaśnia Aleksandra Biwald, Resource Project Manager w CONNECTIS_

Dziś staż, jutro praca marzeń


Zapotrzebowanie na specjalistów IT jest tak duże, że pracodawcy coraz częściej poszukują pracowników wśród studentów, oferując im praktyki czy staże. Jak wynika z danych Pracuj.pl, liczba ofert praktyk i staży adresowanych do studentów kierunków informatycznych systematycznie rośnie i w pierwszym kwartale 2016 r. była o 33% większa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Taki staż to doskonała okazja do zdobycia cennych doświadczeń zawodowych.

fot. Myst - Fotolia.com

Praca w IT szuka człowieka

W maju bieżącego roku na Pracuj.pl pojawiło się 6 227 ogłoszeń adresowanych do specjalistów z dziedziny IT, co w porównaniu rok do roku oznacza wzrost o 28%.


W Comarch chcemy, aby nasi stażyści mieli okazję bardzo dokładnie przyjrzeć się pracom przy tworzeniu oprogramowania dla klienta biznesowego. W tym celu z prowadzonych dla naszych klientów projektów wydzielamy część zadań, które realizują studenci pod nadzorem doświadczonego pracownika. To najlepszy sposób, aby zrozumieć, jak wygląda w praktyce praca programisty – mówi Krzysztof Flak, koordynator programu stażowego w Grupie Kapitałowej Comarch.

Wiele firm z branży IT oferuje całe programy skierowane do studentów lub włącza się w akcje organizowane przez uczelnie lub instytucje publiczne.
Chętnie inwestujemy w zatrudnienie młodych osób - w ubiegłym roku dołączyło do naszego zespołu ponad 40 studentów uczelni technicznych i biznesowych, w większości absolwentów Akademii Młodych Talentów SAS – wakacyjnego programu szkoleniowego. Regularnie zatrudniamy najlepszych kandydatów ze studenckiej społeczności Akademickiego Centrum Kompetencji SAS. Wspieramy również takie inicjatywy, jak program stażowy „Dziewczyny w Nowych Technologiach” organizowany przez UKE - opowiada Łukasz Bałkowiec, Senior Consulting Manager, SAS Institute.

Dobre zarobki w IT na każdym etapie kariery zawodowej


Jak wynika z analizy ankiet zarobków wypełnionych przez użytkowników Pracuj.pl (zarobki.pracuj.pl), IT jest specjalizacją, która znajduje się na pierwszym miejscu pod względem osiąganych dochodów zarówno wśród studentów, osób z doświadczeniem zawodowym nie przekraczającym roku, jak i specjalistów z dłuższym stażem pracy. Wśród specjalistów IT na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć eksperci odpowiedzialni za rozwój oprogramowania – dotyczy to zarówno pracujących studentów, jak i absolwentów oraz doświadczonych specjalistów. Już studenci tej specjalizacji zarabiają przeciętnie 3 070 zł netto, a absolwenci czyli osoby z wykształceniem wyższym i w wieku nie przekraczającym 28 lat zarabiają w tym obszarze przeciętnie 4 000 zł netto. Jak wynika z danych Pracuj.pl specjaliści odpowiedzialni za rozwój oprogramowania są także najczęściej poszukiwanymi przez pracodawców ekspertami IT.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Zawody przyszłości w obszarze IT


Jak wynika z danych Pracuj.pl, w pierwszym kwartale 2016 r. wyraźnie wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów odpowiedzialnych za administrowanie danymi/storage. Według danych zawartych w najnowszej publikacji Pracuj.pl „Pracuj w IT”, obszar IT związany z tzw. Big Data jest jednym z sektorów, które rozwijają się bardzo dynamicznie. Ta dziedzina wymaga zdolności analitycznych, w szczególności optymalizowania działania programów. Jest już stosowana w wielu gałęziach biznesu, a branża IT dopiero zaczyna wykorzystywać prawdziwe możliwości technologii Big Data.
Obecnie najbardziej atrakcyjne wydają się nadal specjalizacje programistów i analityków BigData oraz aplikacji mobilnych. Na szczególną uwagę zasługuje obszar związany z tak zwanym internetem przedmiotów. Obszar jeszcze często niedoceniany pomimo, że stoi za nim ogromny rynek urządzeń wymagających bezpiecznego i niezawodnego oprogramowania - wyjaśnia Maciej Chwiłoc, Dyrektor Działu Rozwoju Produktu w Grupie Pracuj.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.