eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najbogatsi ludzie świata 2016

Najbogatsi ludzie świata 2016

2016-07-01 15:27

Najbogatsi ludzie świata 2016

Region Azji i Pacyfiku przoduje w odsetku osób zamożnych © vadymvdrobot - Fotolia.com

Jak wynika z 20. światowego Raportu Zamożności, wydanego przez Capgemini i RBC Wealth Management, region Azji i Pacyfiku zanotował aż 10-procentowy przyrost najbogatszych obywateli i uplasował się na pierwszym miejscu pod względem liczby osób zamożnych, szacowanej na 5,1 miliona. To o 0,3 mln więcej niż w przypadku Ameryki Północnej.

Przeczytaj także: Raport zamożności: rzesza milionerów powiększa się o 8 proc.

Światowy indeks zamożności uzyskał poziom 58,7 biliona dolarów. Populacja najzamożniejszych obywateli rosła w tempie 4,9%, osiągając w 2015 roku 15,4 miliona. Od 1996 roku globalny wzrost zwiększył się czterokrotnie, zbliżając się do 59 bilionów dolarów. Jeżeli obecny wzrost się utrzyma, majątek w 2025 roku osiągnie poziom 100 milionów dolarów. Raport ujawnia również, że blisko 1/3 (32%) światowego majątku jest rozporządzana przez menadżerów majątku („wealth managers”). To wyzwanie, ale i szansa, przed którą staną firmy chcące skonsolidować swoje aktywa.
To niesamowite, że zaledwie 1/3 światowego bogactwa znajduje się w dyspozycji menadżerów majątkiem. Pokazuje to potęgę potencjału firm, które potrafią połączyć technologie cyfrowe z możliwościami FinTech i ludzką wiedzą w taki sposób, by świadczyć usługi najwyższej jakości – mówi Anirban Bose, Head of Banking and Capital Markets, Capgemini’s Financial Services Business Unit. – Należą do nich przedsiębiorstwa, które mogą zaoferować zintegrowane cyfrowo usługi dla klientów, bazujące na wysokim poziomie zaufania, szybkości, elastyczności i łatwości użytkowania. Posiadają one wszelkie walory, aby stać się wiodącymi firmami w przyszłości.

Region Azji i Pacyfiku wygeneruje wzrost w nadchodzącej dekadzie


Od dziesięciu lat region Azji i Pacyfiku stanowi siłę napędową, która podwaja liczbę i majątek najzamożniejszych ludzi świata. Wskaźnik zamożności podniósł się tam o 10% w samym tylko 2015 roku. To pięciokrotnie więcej niż w przypadku Ameryki Północnej, która, deklarując od 2014 wzrost na poziomie 9%, może pochwalić się jedynie dwuprocentowym progresem. Według odważniejszej prognozy, jeżeli rynki Azji i Pacyfiku będą rosnąć na poziomie obserwowanym w latach 2006-2015, region ten będzie pokrywać 2/5 wskaźnika globalnej zamożności w nadchodzącej dekadzie. To więcej niż Europa, Ameryka Łacińska, Bliski Wschód i Afryka razem wzięte. Japonia i Chiny stoją na czele tego procesu, generując prawie 60% światowego wzrostu najmajętniejszych osób w 2015 roku.

fot. vadymvdrobot - Fotolia.com

Region Azji i Pacyfiku przoduje w odsetku osób zamożnych

Region Azji i Pacyfiku zanotował aż 10-procentowy przyrost najbogatszych obywateli i uplasował się na pierwszym miejscu pod względem liczby osób zamożnych, szacowanej na 5,1 miliona.


Dziewięcioprocentowy wzrost regionu Azji i Pacyfiku niemal dwukrotnie przewyższył ten europejski (5%). Rejon Ameryki Łacińskej odnotował niskie wyniki za sprawą Brazylii, która ucierpiała zarówno w zakresie poziomu populacji (-8%), jak i zamożności (-6%). W 2015 roku w Ameryce Łacińskiej nie zarejestrowano również zwyczajowego wzrostu indeksu ultra-zamożnych. Warto jednak zwrócić uwagę, że w innych regionach rósł on o wiele szybciej niż inne segmenty – zarówno w 2015 roku, jak i w ujęciu rocznym w latach 2010-2014.

Firmy zarządzające majątkiem mogą pozyskać więcej klientów


Z raportu wynika, że firmy zarządzające majątkiem mogą skorzystać na rosnącej liczbie najzamożniejszych. W stosunku do 2014 roku, w 2015 osoby majętne prezentowały większą ufność wobec takich instytucji (wzrost o 17 p.p.) i rynków finansowych (wzrost o 30 p.p.) Podczas gdy zaufanie, jakim darzeni są indywidualni zarządcy majątkowi, plasuje się na stałym poziomie, aż 68% najbogatszych ludzi wyraża zadowolenie z takiej współpracy, wskazując na chęć jej zacieśnienia i operowania większą liczbą aktywów.

Firmy zarządzające majątkiem i sami managerowie powinni jednak skupić się na zdobywaniu większej liczby udziałów inwestycyjnych. W 2015 roku 35% udziałów stanowiło aktywa płynne, trzymane na kontach bankowych lub w postaci gotówki. Pozostałe 32% nie zostało uwzględnione przez indywidualnych zarządców majątkiem. Najzamożniejsi obywatele poniżej 40 roku życia wyrażali mniejsze zainteresowanie współpracą z managerami zarządzającymi majątkiem (28%) – bardziej skłonni ku temu rozwiązaniu byli reprezentanci Ameryki Północnej (39%).

Podnoszenie poziomu zaufania jest kluczowe


By pomóc firmom zarządzającym majątkiem zbudować wyższy poziom zaufania i przyciągnąć więcej aktywów, autorzy Światowego Raportu Zamożności zidentyfikowali elementy, których najzamożniejsi obywatele poszukują najczęściej. Trzy główne usługi to: porady inwestycyjne (47%), ekspertyza w zakresie planowania finansami (40%) i możliwości inwestycyjne (40%). Z badań wynika również, że prawie połowa najbogatszych (48%) jest zainteresowana prowadzeniem inwestycji na rzecz wzrostu. To podejście wiąże się z tendencją wymuszającą trzymanie większej liczby aktywów w alternatywnych inwestycjach. Firmy zarządzające majątkiem mogą w związku z tym czuć potrzebę poszerzenia pola swojej ekspertyzy inwestycyjnej, wykraczając ponad aspekty związane z udziałami. Okazuje się również, że przedstawiciele najzamożniejszych obywateli świata zaczynają preferować wynagradzanie firm zarządzających ich majątkiem oparte o osiągane wyniki. Każe to takim organizacjom zrewidować swoje tradycyjne modele uzyskiwania gratyfikacji finansowych.

20 lat Światowego Raportu Zamożności


Tegoroczny raport zawiera retrospektywę ostatnich 20 lat badania poziomu zamożności. To okres, podczas którego świat przeszedł przez kryzys ekonomiczny, liczne zmiany nastrojów społecznych i zakłóceń technologicznych. W odniesieniu do przyszłości, badania prognozują zmiany w czterech głównych obszarach związanych z klientami, operacjami, regulacjami i technologiami cyfrowymi. Przewiduje się, że transformacji ulegną także (choć nie tylko): zmienność rynku, wpływ transferu dóbr, presja na tradycyjne modele wynagradzania, przyspieszenie komodyfikacji łańcucha wartości, uregulowanie obowiązku powierniczego oraz FinTech. Tradycyjne przydziały budżetowe będą musiały ulec zmianie, dostosowując się do dynamiki zmian i nowych realiów rynkowych. Światowy Raport Zamożności Capgemini stanowi punkt odniesienia w identyfikowaniu najzamożniejszych obywateli świata, ich środków oraz globalnej sytuacji ekonomicznej wpływającej na branże zarządzania majątkiem. Tegoroczne, dwudzieste wydanie raportu to pogłębiona analiza obejmująca zachowania i perspektywy przewidywane dla grupy najzamożniejszych. Bazując na odpowiedziach ponad 5 200 osób reprezentujących 23 najzamożniejsze rynki Ameryki Północnej, Ameryki Łacińskiej, Europy, Azji i Pacyfiku, Bliskiego Wschodu oraz Afryki, Global HNW Insights Survey bada poziom zaufania, decyzji odnośnie alokowania środków, kwestię zmian społecznych, poziom poradnictwa z zakresu zarządzania majątkiem i preferencje związane z otrzymywaniem usług. W Capgemini Wealth Manager Survey z 2016 roku analizowano z kolei odpowiedzi ponad 800 zarządców majątkiem z 15 najbardziej wartościowych rynków znajdujących się w Północnej Ameryce, Ameryce Łacińskiej, Europie i regionie Azji i Pacyfiku. Analiza pozwoliła ocenić ich zmieniającą się rolę.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: