eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm w Polsce I poł. 2016 r.

Upadłości firm w Polsce I poł. 2016 r.

2016-06-30 10:58

Upadłości firm w Polsce I poł. 2016 r.

Liczba bankructw nadal spada © vchalup - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W I półroczu bieżącego roku polskie sądy wydały 328 postanowień upadłościowych i restrukturyzacyjnych - to wynik o 14 proc. niższy od osiągniętego w analogicznym okresie 2015 r. Jednak taki stan rzeczy jest wynikiem nowelizacji prawa upadłościowego. Wzrost postępowań miał miejsce w produkcji maszyn, urządzeń i urządzeń elektrycznych oraz artykułów spożywczych i napojów. Przewidywania ekspertów są jednak optymistyczne.

Przeczytaj także: Upadłości firm w Polsce I kw. 2016 r.

Na skróty


  • Pierwsza połowa 2016 r. przyniosła 14-procentowy spadek liczby upadłości i restrukturyzacji polskich firm.
  • Wśród postępowań upadłościowych najczęstszym przypadkiem była upadłość w celu likwidacji majątku (249 tj. 76 proc.), z kolei zdecydowaną rzadkością były postępowania o zatwierdzenie układu (1)
  • Znaczą poprawę odnotowano w branży transportowej, gdzie liczba upadłości i restrukturyzacji spadła aż o 43 proc. Lepiej było również w branży produkcyjnej (-20 proc.), budownictwie (-15 proc.) oraz w handlu
    (-11 proc.)
  • Przewidywania Coface wskazują, że tegoroczny spadek liczby upadłości i restrukturyzacji polskich firm zdoła się utrzymać na poziomie 8-9 proc.

Komentuje Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce


W pierwszych miesiącach tego roku wzrost gospodarczy Polski spowolnił. Pierwszy kwartał 2016 roku zakończył się dynamiką 3,0 proc. r./r., co było najsłabszym tempem od początku 2014 r. Znaczne przyspieszenie wykorzystania środków unijnych w ostatnim roku obowiązywania poprzedniego budżetu UE wsparło dobry wynik gospodarczy uzyskany w 2015 r. Niemniej jednak, nadal utrzymywane jest solidne tempo wzrostu, którego wiele innych krajów może nam pozazdrościć. Zgodnie z prognozą Coface wzrost gospodarczy Polski sięgnie w tym roku 3,4 proc.

Dobra sytuacja makroekonomiczna przenosi się także na sferę przedsiębiorstw, gdzie zauważalna jest dalsza poprawa w statystykach upadłościowych. W pierwszej połowie tego roku liczba upadłości i restrukturyzacji polskich firm obniżyła się o 14 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Podobnie jak w pierwszym kwartale tego roku, analizę zmian w odniesieniu do 2015 r. utrudnia zmiana prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego, jaka weszła w życie 1 stycznia 2016 r. Wśród polskich przedsiębiorstw borykających się z trudną sytuacją płynnościową coraz bardziej popularne stają się restrukturyzacje, których różne formy są możliwe dzięki nowemu prawu. Podczas, gdy w pierwszym kwartale tego roku odnotowano zaledwie 6 restrukturyzacji, w drugim kwartale było ich już 51, co sprawiło, że restrukturyzacje w ramach nowo obowiązującej ustawy to już niemal 1/5 wszystkich postępowań. Najpowszechniej wykorzystywane są przyspieszone postępowania o zatwierdzenie układu (30 tego typu restrukturyzacji w pierwszej połowie tego roku) oraz postępowania sanacyjne pozwalające dłużnikowi przeprowadzić głęboką restrukturyzację przedsiębiorstwa (15 tego typu restrukturyzacji w pierwszej połowie tego roku).

fot. mat. prasowe

Postanowienia upadłościowe (A) i restrukturyzacyjne (B) w Polsce w I półroczach lat 2008-2016

W pierwszej połowie 2016 r. liczba upadłości i restrukturyzacji polskich firm spadła o 14%


Prognoza Coface zakłada utrzymanie spadku liczby upadłości i restrukturyzacji polskich przedsiębiorstw, którego dynamika sięgnie 8-9 proc. na koniec 2016 r. Firmy będą korzystać zwłaszcza na rosnącym popycie gospodarstw domowych, a konsumpcja prywatna umocni się na miejscu głównej siły napędowej naszej gospodarki. Na dynamikę sprzedaży detalicznej pozytywny wpływ będą mieć w kolejnych miesiącach świadczenia wypłacane z programu „Rodzina 500+”.

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: