eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Skanska buduje biurowiec na Serku Wolskim

Skanska buduje biurowiec na Serku Wolskim

2016-06-29 14:27

Skanska buduje biurowiec na Serku Wolskim

Spark - wizualizacja 4 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

U zbiegu ulic Okopowej i Towarowej, czyli na tzw. Serku Wolskim, ruszyły prace związane z realizacją nowej inwestycji firmy Skanska. Biurowiec o nazwie Spark to jednak nie tylko przestrzeń przeznaczona na biura, ale również ogólnodostępny plac, otwarta strefa pracy na świeżym powietrzu, a do tego amfiteatr oraz...ule.
Projekt budynku powstał z myślą o zaspokojeniu potrzeb wielu użytkowników. Nie tylko mieszkańców, ale również okolicznych mieszkańców oraz osób nie w pełni sprawnych. Audyt, który na etapie wczesnych prac przeprowadziła Fundacja Integracja, pozwoli na nadanie inwestycji certyfikatu „Obiekt bez barier” już w momencie oddania do użytkowania. To pierwszy taki przypadek w Polsce.

Aby warunki oferowane przez Spark okazały się naprawdę komfortowe, do współpracy przy projekcie zaproszono Na Miejscu oraz Project for Public Spaces - fundacje, których specjalnością jest planowanie przyjaznej przestrzeni miejskiej. Dzięki konsultacjom z ekspertami biurowiec i jego otoczeniu mają być w szczególnym stopniu nastawione na sprostanie wymaganiom matek z dziećmi, osób starszych, a także osób niepełnosprawnych.

Do tego Skanska już teraz prowadzi rozmowy, m.in. z okolicznymi przedsiębiorcami, których celem jest takie dobranie pobliskich punktów handlowo-usługowych, aby nawzajem uzupełniały się z lokalnym biznesem.
– Już na etapie projektowania poświęciliśmy dużo uwagi, aby projekt Spark powstał w sposób odpowiedzialny społecznie. Chcemy zrobić krok dalej, niż do tej pory i z jednej strony stworzyć dobre miejsce do rozwoju biznesu, które będzie wyzwalać pozytywne emocje, a z drugiej służące mieszkańcom Woli oraz całemu miastu. Zapewnimy przestrzeń do pracy i odpoczynku, zarówno wewnątrz i na zewnątrz budynków. Dzięki połączeniu wiedzy partnerskich fundacji i naszego zespołu projektowego, udało nam się odpowiednio wcześnie skonsultować planowaną przestrzeń i dostosować ją do potrzeb mieszkańców i osób niepełnosprawnych. Spark będzie przestrzenią biurową, która, mamy nadzieję, stanie się nową wizytówką tej części Warszawy – mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland.

fot. mat. prasowe

Spark - wizualizacja

Inwestycja powstanie na rogu ulic Okopowej i Towarowej, na tzw. Serku Wolskim.


Spark będzie projektem, który ma nadać Serkowi Wolskiemu wielkomiejski charakter, zapewniając wysokiej jakości przestrzeń publiczną i klasyczną, elegancką architekturę. Dzięki staraniom Skanska na czas realizacji trzyetapowej inwestycji, od strony ul. Okopowej, powstanie „Plac Kercelak”, czyli skwer, na którym znajdzie się mała architektura zaprojektowana wspólnie z mieszkańcami w ramach projektu Nowa Towarowa. Ponadto, po raz pierwszy na projekcie Skanska w Polsce, na specjalnie dostosowanym tarasie I budynku, zostaną zainstalowane ule, którymi będą się opiekować profesjonalni pszczelarze, a pozyskany w ten sposób miód będzie można kupić w tutejszej kantynie. Nie zapomniano także o zwierzakach – na terenie Spark zaplanowano specjalne poidełka dla czworonogów.

fot. mat. prasowe

Spark - wizualizacja 2

Budynek będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.


Projekt architektoniczny kompleksu przygotowała jedna z najsłynniejszych polskich pracowni projektowych – Kuryłowicz & Associates.
– Z uwagi na to, że charakter lokalizacji określany jest w dużej mierze przez przebiegające tu arterie komunikacyjne, chcieliśmy stworzyć zespół budynków o niebanalnej, charakterystycznej architekturze, który będąc dostępnym i otwartym na otoczenie poprawi jakość okolicznej przestrzeni. Architektura zespołu będzie stonowana, elegancka i jednolita. Operujemy wspólną paletą środków wyrazu dla wszystkich budynków indywidualizując je szczegółami. Jednym z głównych założeń było stworzenie wspólnej przestrzeni wewnętrznej, pomimo niezależności poszczególnych budynków. Dziedzińce wewnętrzne poprzez różne formy rozcięć powiązane są zarówno z al. Solidarności jak i ul. Wolską tworząc wspólną przestrzeń o charakterze publicznym i eliminując bariery charakterystyczne dla kwartałów zabudowy o pierzejach ciągłych. Wzdłuż al. Solidarności od narożnika z ul. Okopową zaplanowano stworzenie podłużnego placu – przestrzeni miejskiej z zielenią i elementami małej architektury, który niejako wpełza w głąb kwartału - mówi Jacek Świderski z Kuryłowicz&Associates.

fot. mat. prasowe

Spark - wizualizacja 3

W ramach inwestycji powstanie otwarta strefa pracy na świeżym powietrzu


Łącznie projekt będzie składał się z trzech budynków biurowych, w tym 130-metrowej wieży. Po ukończeniu zaoferuje najemcom około 70 000 mkw. powierzchni najmu, czyli mniej więcej tyle, ile dziesięć boisk piłkarskich na Stadionie Narodowym.

Spark: kluczowe fakty i liczby


  • Całkowita powierzchnia najmu kompleksu: ponad 70 000 mkw. GLA
  • Powierzchnia najmu I etapu: ok. 12 300 mkw.
  • Planowany termin oddania do użytku I etapu:I kwartał 2018 r.
  • W pierwszym etapie zostanie wybudowany budynek C, zlokalizowany najbliżej ulicy Karolkowej.
  • Pierwszy etap kompleksu dostarczy 86 miejsc parkingowych.
  • Budynek C będzie składał się z dziewięciu kondygnacji naziemnych.
  • Certyfikacja: LEED Platinum
  • Generalnym wykonawcą budynku jest firma Skanska S.A. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia Kuryłowicz&Associates. Projekt konstrukcji budynków i instalacji przygotowało Buro Happold. Za komercjalizację biurowca odpowiada Skanska Property Poland.

fot. mat. prasowe

Spark - wizualizacja 5

Powierzchnia budynku będzie sięgać 70 000 mkw. GLA


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: