eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gospodarka Chin - słabsza, ale ciągle potężna

Gospodarka Chin - słabsza, ale ciągle potężna

2016-06-23 12:04

Gospodarka Chin - słabsza, ale ciągle potężna

Chiński smok nadal potężny © songglod - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Pomimo notowanego w ostatnich latach osłabienia, niejedna gospodarka może pozazdrościć tempa, w jakim rozwijają się Chiny. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że Państwo Środka mocno wierzy w swój rozwój i już od kilku lat, z dużą konsekwencją, buduje zupełnie nową rzeczywistość gospodarczą - czytamy we wspólnym raporcie banku HSBC i firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton.

Przeczytaj także: Co czeka Chiny, czyli chińska gospodarka w roku smoka

Raport zatytułowany "Chiński smok nadal potężny" powstał na okoliczność (pierwszej od 12 lat) wizyty przywódcy Chin w naszym kraju. Oto kluczowe wnioski z tego opracowania.

1) Chińska gospodarka rozwija się obecnie w tempie 6-7 proc. rocznie, co oznacza spadek z dwucyfrowych poziomów obserwowanych jeszcze kilka lat temu. Ten wynik nadal jednak stawia Państwo Środka w czołówce najszybciej rozwijających się rynków na świecie. Zgodnie z założeniami najnowszego 5-letniego planu rozwoju chińskiej gospodarki, opracowanego przez Pekin, w kolejnych latach tamtejszy PKB powinien rosnąć w tempie ok 6,5 proc. rocznie. Powinno to umożliwić osiągnięcie celu założonego w najnowszym planie pięcioletnim - podwojenie wartości PKB do 2020 roku (za wyjściowy przyjęto poziom z 2010 roku).

2) Chiński biznes wierzy w rozwój. Aż 48 proc. zbadanych firm w Chinach uważa, że tamtejsza gospodarka utrzyma wysokie tempo rozwoju, podczas gdy jedynie 13 proc. ankietowanych spogląda w przyszłość z pesymizmem – spodziewa się wyhamowania. Oznacza to, że tzw. Wskaźnik Optymizmu Gospodarczego (WOG), tworzony jako różnica pomiędzy przedsiębiorcami oceniającymi optymistycznie perspektywy ekonomiczne swojego kraju, a tymi, którzy twierdzą odwrotnie (w skrócie: odsetek optymistów minus odsetek pesymistów), wynosi 35 pkt.

3) Chiny nie chcą już być producentem tanich dóbr. Państwo Środka od kilku lat buduje nową rzeczywistość gospodarczą, stawiając na modernizację przemysłu i pobudzanie konsumpcji krajowej. Unowocześniają więc swoją bazę produkcyjną, także pod kątem zmniejszania negatywnego wpływu przemysłu na środowisko naturalne. Zwiększają nakłady na badania i rozwój (B+R), wdrażają nowe technologie, inwestują w design.Jednocześnie wzrost zamożności społeczeństwa i masowe migracje ze wsi do miast tworzą impuls do wzrostu konsumpcji. Szanse dla polskich firm są zarówno w obszarze dóbr i usług dla biznesu, jak i dla konsumentów.

4) Mimo spowolnienia wzrostu gospodarczego w kraju, Chińczycy nie przestają inwestować poza jego granicami. Wraz ze zmianami zachodzącymi w chińskiej gospodarce zmienia się również podejście tamtejszych inwestorów do lokowania kapitału. Zauważalny jest spadek zainteresowania sektorem wydobywczym (Afryka, Ameryka Południowa), a jednocześnie wzrost zainteresowania sektorami zaawansowanych technologii i silnymi markami konsumenckimi (Europa, Ameryka Północna).

fot. mat. prasowe

Wzrost gospodarczy w Chinach, w krajach rozwijających się oraz w całej światowej gospodarce

Pomimo pewnego osłabienia Chiny nadal należą do najszybciej rozwijających się rynków na świecie


Komentując wnioski z raportu, Krzysztof Woźniak, dyrektor Departamentu Bankowości Międzynarodowej HSBC Bank Polska S.A., powiedział:
"Chińscy inwestorzy interesują się Polską. Nasz kraj jest atrakcyjną lokalizacją dla chińskich inwestorów z uwagi na duży rozmiar rynku krajowego, położenie u wschodnich bram Unii Europejskiej, stabilny wzrost gospodarczy i sprzyjający klimat polityczny. Mamy swoje pięć minut, które trzeba wykorzystać. Zabieganie o chińskie inwestycje ma o tyle duże znaczenie, że za kilka lat skończy się napływ środków z Unii Europejskiej. Jeżeli już teraz nie zadbamy o zapełnienie tej luki inwestycjami z innych stron świata, polska gospodarka może boleśnie odczuć spadek inwestycji."

Jednocześnie jednak autorzy raportu podkreślają, że naszymi rywalami w konkurencji o uwagę chińskich inwestorów będą nie tylko nasi sąsiedzi, ale także inne rynki regionu, które niejednokrotnie mają większe doświadczenie w przyciąganiu chińskich inwestycji. Polska ma sukcesy w pozyskiwaniu kapitału zagranicznego, niemniej jednak głównie z rynków rozwiniętych. Tymczasem promowanie Polski jako atrakcyjnej lokalizacji dla chińskich inwestorów może wymagać nieco innego podejścia, choćby w takich kwestiach jak dobór kluczowych argumentów za lokowaniem kapitału „nad Wisłą”. O ile stosunkowo niskie koszty pracy mogą być atrakcyjne dla inwestorów z Europy Zachodniej, Japonii czy USA, Chińczyków raczej nie przekonają z uwagi na fakt, że w Państwie Środka koszty te są jeszcze niższe (aczkolwiek należy zauważyć, że rosną).

fot. mat. prasowe

Prognozy dla Chin, gospodarek rozwiniętych i rozwijających się

Chiny nadal pozostaną więc jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek świata.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: Chiny, gospodarka Chin, eksport do Chin, PKB Chin

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: