eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 24/2016

Świat: wydarzenia tygodnia 24/2016

2016-06-19 10:09

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 23/2016

  • Amerykańscy finansiści współpracujący z sobą w ramach think tanków Brookings Institution i American Enterprise Institute (AEI) odradzają Brexit. Dominuje opinia, że decyzja Brytyjczyków o opuszczeniu Unii będzie miała fatalny wpływ na globalne rynki, spowoduje ucieczkę od funta, umocni dolara i podroży amerykański eksport. Uważają też, że spowoduje to wzrost niepewności na rynkach, co pociągnęłaby w dół giełdy w USA. Brexit będzie miał też duży wpływ na samą Unię oraz jej przyszłość i znaczenie UE i jej krajów w zmieniającym się układzie sił w świecie.
  • Analiza procesów zachodzących w świecie powoduje, że coraz częstsze są eksperckie dyskusje na temat dominującego dziś w świecie modelu społeczno-gospodarczego. Powodem są szybko pogłębiające się nierówności i wysokie bezrobocie. Eksperci MFW stawiają pod znakiem zapytania dominujące dziś neoliberalne dogmaty. Uważają, że ich przestrzeganie nie spowodowało w ostatnich kilkudziesięciu latach skutków, jakich oczekiwano.
  • Z raportu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) wynika, że średni światowy koszt za energię z ogniw fotowoltaicznych może spaść o 59 proc. do 2025 roku, natomiast o 35 proc. z elektrowni wiatrowych działających na morzach, a o 26 proc. z farm wiatrowych na lądzie. Warto dodać, że pod wpływem postępu technologicznego w branży od 2009 roku ceny paneli ogniw fotowoltaicznych spadły o 80 proc., a turbin wiatrowych o ok. 30-40 proc. IRENA to organizacja zajmująca się promocją energii odnawialnej. Została założona w 2009 roku przez ponad 70 państw, a należy do niej także Polska. Organizacja ma swoją siedzibę Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
  • Bank Japonii zdecydował o kontynuowaniu dotychczasowej polityki i utrzymał target stymulowania monetarnego na poziomie 80 bln jenów (764 mld USD).
  • Według japońskiego Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu kwietniowa produkcja przemysłowa w Japonii wzrosła o 0,5 proc. m/m.
  • W ostatnim okresie ceny ropy wzrosły tak w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Notowania ropy wydobywanej na Morzu Północnym ropy Brent sięgnęły nawet poziomu 52,70 USD za baryłkę, a notowania amerykańskiej ropy West Texas Intermediate osiągnęły 51,50 USD za baryłkę. W ocenie analityków utrzymanie się poziomu cen ropy powyżej 50 USD/baryłkę spowoduje, że na rynek paliw powrócą producenci ropy z łupków.
  • Na światowych rynkach reklamowych umacnia się pozycja internetu oraz mediów cyfrowych. W tym i przyszłym roku wydatki na tego rodzaju promocję mają wzrosnąć o kilkanaście procent. Równocześnie systematycznie tracić będą media drukowane.
  • Chiny zamierzają kontynuować politykę zakupu europejskich firm dysponujących zaawansowaną technologią. Chiński koncern Midea zaoferował ponad 5 mld USD za przejęcie czołowej niemieckiej firmy Kuka Robotics znanej z produkcji przemysłowych robotów. Jednak ten zamiar napotkał na zdecydowany sprzeciw niemieckich władz.
  • Kolejny sukces Airbus Helicopters. Potwierdzono kontrakt na dostawę do Chin 100 helikopterów H135. Zostaną one wyprodukowane w zakładach w Qingdao, w chińskiej prowincji Shandong.
  • Microsoft Corp przejmie serwis społecznościowy LinkedIn. Transakcja jest wyceniana na 26,2 mld USD. Transakcję potwierdziły kierownictwa obu firm.
  • Z raportu organizacji Giving USA wynika, że na dobroczynność Amerykanie przeznaczyli rekordową kwotę 373 mld USD. Ubiegłoroczne datki od osób prywatnych, fundacji i firm wzrosły o około 4 proc. licząc r/r. 264 mld USD z tej kwoty to datki od osób prywatnych. Amerykanie wspierają najwięcej przeznaczają na związki religijne (119,3 mld USD). W dalszej kolejności zgromadzone środki są przeznaczane na zostało przeznaczone na edukację.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

W PRZYPADKU BREXITU CENA ZŁOTA MOŻE PRZEKROCZYĆ 1400 DOL. ZA UNCJĘ

Notowania złota najbardziej zależą obecnie od wyników referendum w Wielkiej Brytanii oraz wniosków Rezerwy Federalnej z oceny kondycji gospodarki Stanów Zjednoczonych. Zdaniem Pawła Żuka z Mennicy Złota w przypadku brexitu cena kruszcu może wzrosnąć nawet o blisko 10 proc. i przekroczyć poziom 1400 dol. za uncję.

– W przypadku brexitu spodziewałbym się wzrostu ceny złota nawet do 1400 dol. za uncję – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Paweł Żuk, główny analityk w firmie Mennica Złota. – Ale i tak same czynniki techniczne i sytuacja makroekonomiczna, dość drastyczny spadek rentowności obligacji w ostatnim czasie, a także kłopoty tradycyjnych parkietów spokojnie powinny przełożyć się na to, że w czasie wakacji zobaczymy cenę powyżej 1300 dol.

Głównie na skutek obaw o kondycję światowej gospodarki notowania złotego kruszcu od początku roku wzrosły o ponad jedną piątą. Po koniec grudnia za jedną uncję złota płacili około 1050 dol. Obecnie jej cena zbliża się do 1300 dol. Notowania tego metalu szlachetnego bardzo silnie związane są z kondycją waluty amerykańskiej.

– Ostatnie odbicie z poziomu około 1200 dol. zawdzięczamy głównie fatalnemu raportowi z amerykańskiego rynku pracy za maj – tłumaczy Paweł Żuk. – Poważnie zachwiał on możliwością podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych już w terminie czerwcowym, do której byliśmy przygotowywani od początku roku.

Notowania złota podczas wakacji zdaniem analityka Mennicy Złota będą zależały przede wszystkim od wyniku brytyjskiego referendum w sprawie ewentualnego brexitu oraz dalszych losów amerykańskiej gospodarki.

We środę Federalny Komitet Otwartego Rynku Stanów Zjednoczonych pozostawił stopy procentowe bez zmian (główna została utrzymana na poziomie 0,25 do 0,5 proc.). Polityka Fed została określona jako akomodacyjna (dostosowywanie podaży pieniądza do nominalnego popytu). Rezerwa czeka z podwyżką na poprawę na rynku pracy i oczekuje powrotu inflacji do poziomu 2 proc.

Członkowie Fedu podtrzymali jednak plan dwóch obniżek stop w tym roku. Nie zapowiedziano jednak ich dokładnych terminów, ale inwestorzy są niemal pewni, że pierwsza nastąpi w przyszłym miesiącu. Zależy to jednak od rozwoju wypadków na rynkach finansowych po referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. Dalsze opóźnienie podwyżki stóp procentowych zdaniem Pawła Żuka osłabiłoby dolara i wzmocniło wycenę kruszcu.

Według banku HSBC, jednego z największych holdingów finansowych świata, jeżeli Brytyjczycy zagłosują za opuszczeniem UE, to cena złota może przekroczyć poziom 1400 dol. za uncję. Jak napisali specjaliści tej instytucji w swojej ostatniej analizie (połowa czerwca.), aprecjacja może się nasilić, jeżeli po referendum pojawią się wątpliwości dotyczące kierunku, w którym podąży Wspólnota po odłączeniu się Wielkiej Brytanii. Kruszec może także dodatkowo skorzystać na oporze inwestorów przed lokowaniem kapitałów w brytyjskich funtach, które będą wtedy tracić, czy nawet euro (także zagrożona spadkiem wartości w przypadku brexitu waluta).

– Dla krajowych inwestorów atrakcyjne są poziomy w okolicach 1300 dol. – ocenia Paweł Żuk. – W ostatnim roku, osiemnastu miesiącach, zarabiali oni nie tyle na samej zwyżce notowań metalu, ile na wzroście notowań dolara względem złotego. Polski inwestor musi jednak brać pod uwagę dwa kluczowe czynniki: wycenę szlachetnego kruszcu w dolarze i mnożnik w postaci kursu złotego wobec amerykańskiej waluty.

Ale cena złota w szczytowym momencie kryzysu finansowego, jak przypomina Paweł Żuk, przekraczała nawet 6000 zł za uncje.

– Obecnie jesteśmy zdecydowanie poniżej dolarowych poziomów z tamtego czasu, gdy złoto było wycenione nawet na 1800 dol. – zauważa Paweł Żuk. – Obecnie mamy 1280 dol. Po przeliczeniu na złotówki jest to ponad 5 tys. zł.

Paweł Żuk, główny analityk Mennica Złota

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: