eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm V 2016

Upadłości firm V 2016

2016-06-03 11:31

Upadłości firm V 2016

Upadłości firm V 2016 © nikodash - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Są już znane najświeższe dane dotyczące majowych upadłości polskich przedsiębiorstw. Z informacji, które udostępnił właśnie Euler Hermes wynika, że w piątym miesiącu tego roku z bankructwem musiały zmierzyć się 63 firmy, co jest dość dobrym wynikiem, zważywszy, że w analogicznym okresie roku poprzedniego odnotowano 79 upadłości. Najwięcej bankructw miało miejsce w sektorze budownictwa.

Przeczytaj także: Upadłości firm III 2016

Na skróty:
  • W piątym miesiącu br. sądy opublikowały informacje o upadłości 63 polskich firm, co jest wynikiem o 16% niższym niż przed rokiem (79). Od początku roku upadły 302 przedsiębiorstwa (333 w tym samym okresie ub. roku).
  • Liczba upadłości spada w transporcie (z 21 przed rokiem do 11 br.), produkcji, a nawet w usługach. W handlu ich liczba pozostaje niezmienna.
  • Po dwóch latach spadków, mamy do czynienia ze wzrostem liczby upadłości w budownictwie. Jest to efekt okresowego braku nowych inwestycji i braku ciągłości zamówień.
  • Wzrost liczby upadłości odnotowano w woj. północno-wschodnich i południowo-zachodnich, największy na Śląsku, co jest następstwem trudnej sytuacji górnictwa (spadek obrotów i co za tym idzie siły nabywczej pracowników szeregu firm związanych z tym sektorem).

Budownictwo – tylko koniec poprawy, czy może początek trwałego pogorszenia?


Budownictwo infrastrukturalne cierpi obecnie na brak zleceń, w energetyce – dopiero zbierane są środki na inwestycje, nadzieją miały być duże zlecenia na kolei – mówiło się wręcz o powszechnym przebranżowieniu pod hasłem „wszyscy budują tory”. Nic takiego nie ma miejsca – kolej ma problemy z wydatkowaniem i rozliczeniem środków z poprzedniej perspektywy, nie ma więc na razie mowy o wysypie zleceń w tym segmencie rynku.

Jak mówi Tomasz Starus, Członek Zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes, odpowiedzialny za ocenę ryzyka:
”Pomimo zmniejszenia się r/r rynku zleceń na usługi budowlane o ok. 15% (za GUS), sytuacja nie jest jednoznaczna. Równocześnie docierają do opinii publicznej informacje o dużym popycie na maszyny budowlane, a nawet o ich braku, podobnie z wykwalifikowana kadrą i kosztami jej zatrudnienia – firmy narzekają na problemy z tym związane. Nie jest to wiec raczej początek kryzysu całej branży, a raczej świadectwo trudniejszych chwilowo warunków, które wraz z przyjętymi rozwiązaniami formalnymi sprzyjają koncentracji rynku usług budowlanych, wypierania z niego firm mniejszych i regionalnych przez firmy największe, które w tym samym czasie chwalą się wzrostem portfela zamówień nawet rzędu 30-40%. Problem firm budowlanych uderza w ich dostawców – pomimo spadku upadłości w przemyśle ogółem, nie zmniejsza się skala problemów firm producentów dla budownictwa – wyrobów z betonu, plastikowych, konstrukcji stalowych etc.”.

fot. mat. prasowe

Trend upadłości w poszczególnych sektorach - I-V

W produkcji spadek upadłości wobec kwietna 2015 r. wyniósł 23%


Jakie przyczyny stoją za problemami w budownictwie?


Przetargi nie są rozstrzygane, dlatego nawet duże firmy starają się o małe przy ich skali działalności prace – ale właśnie ze względu na tę skalę są bezkonkurencyjne kosztowo, wygrywają tym samym z firmami mniejszymi, regionalnymi i lokalnymi. Nie są to jedynie firmy najmniejsze – to właśnie z sektora budowlanego pochodziła firma o największym obrocie wśród bankrutujących przedsiębiorstw (ok. 200 mln złotych).

fot. mat. prasowe

Liczba upadłości w poszczególnych sektorach - V 2016

W maju bieżącego roku najgorzej radziły sobie usługi oraz budownictwo


Dlaczego duże firmy zmuszone są wchodzić na rynki inwestycji lokalnych? Michał Modrzejewski, Dyrektor Analiz Branżowych w Euler Hermes ocenia:
„Rządzący przyczyniają się do destabilizacji, rozchwiania rynku brakiem równomierności w napływie zleceń. Brakuje planowania na dekadę, czegoś odpowiadającego wyśmiewanym niegdyś „pięciolatkom”. Plany oczywiście są, ale brak konsensusu politycznego w ich realizacji sprawia, że są one ciągle tworzone przez aktualnie rządzących od nowa, a dodatkowo na bieżąco mamy do czynienia z przesuwaniem środków co rok-dwa do „swoich” województw. W efekcie w jednych latach prace budowlane kumulują się, a w innych ich brakuje, nierównomierny jest tez ich rozkład w skali kraju”.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: