eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Smartfony rządzą? Spójrzcie lepiej na Internet Rzeczy

Smartfony rządzą? Spójrzcie lepiej na Internet Rzeczy

2016-06-05 00:40

Smartfony rządzą? Spójrzcie lepiej na Internet Rzeczy

Internet Rzeczy prześcignie telefony komórkowe © Shawn Hempel - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jaka przyszłość rysuje się przed Internetem Rzeczy? Zdecydowanie świetlana. Zgodnie z tym, co mówi najnowsza edycja Ericsson Mobility Report, do 2021 roku liczba urządzeń IoT osiągnie poziom 16 miliardów. Autorzy opracowania prognozują również, że już w trzecim kwartale bieżącego roku ilość smartfonów przewyższy liczbę telefonów komórkowych.

Przeczytaj także: Technologia 5G otwiera nowe możliwości

Autorzy raportu spodziewają się, że w latach 2015-2021, liczba urządzeń IoT będzie wzrastać o 23 procent rocznie, a za tą dynamiką będą stać przede wszystkim komórkowe urządzenia IoT. W 2021 roku, z wśród 28 miliardów urządzeń podłączonych do sieci, aż 16 miliardów będzie reprezentowało kategorię IoT.

Zdecydowanym przodownikiem we wprowadzaniu nowych urządzeń IoT będzie Europa Zachodnia – do 2021 roku liczba urządzeń na tym rynku wzrośnie o - bagatela - 400 procent. Za ten gwałtowny wzrost w znacznej mierze odpowiadać będzie potrzeba wypełnienia wymogów regulacyjnych, związanych m.in. z inteligentnymi licznikami energii, oraz coraz to większy, zapotrzebowaniem na samochodu podłączone do internetu i wyposażone w system eCall, który zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej ma być instalowany w autach od 2018 roku.

Rima Qureshi, Senior Vice President & Chief Strategy Officer, Ericsson, mówi:
Rozwój IoT przyspiesza ze względu na spadek cen urządzeń i opracowywanie nowych, innowacyjnych sposobów na ich wykorzystanie. Sieci 5G, których komercyjne wdrożenie planowane jest na 2020 rok, będą oferować nowe możliwości, kluczowe dla rozwoju IoT. To między innymi plasterkowanie sieci i możliwość podłączenia znacznie większej ilości urządzeń, niż jest to możliwe w sieciach obecnej generacji”.

Liczba subskrypcji smartfonów ciągle rośnie. Według przewidywań, w trzecim kwartale 2016 roku przewyższy liczbę subskrypcji tradycyjnych telefonów komórkowych (basic phone). Do 2021 roku, liczba subskrypcji smartfonów ulegnie niemal podwojeniu, z 3,4 miliarda obecnie, do 6,3 miliarda. Jak wynika z raportu, obecna liczba subskrybentów mobilnych (unikalnych użytkowników) wynosi 5 miliardów – to efekt fenomenalnego rozwoju technologii mobilnej w ciągu ostatnich kilku lat.

Raport przedstawia również drastyczną zmianę nawyków związanych z oglądaniem wideo. Ilość danych komórkowych wykorzystywanych do oglądania wideo na smartfonach wzrosła o 127 procent w ciągu zaledwie 15 miesięcy (2014-15). W ciągu ostatnich czterech lat (2011-15) ilość czasu spędzanego przez nastolatków na oglądaniu telewizji/materiałów wideo na ekranie telewizora zmniejszyła się o 50 procent, w tym samym okresie czas oglądania telewizji/materiałów wideo na smartfonie wzrósł o 85 procent. Wszystkie te informacje, w połączeniu z faktem, że dorastające pokolenie użytkowników mobilnych jest grupą w największym stopniu wykorzystującą transmisję danych do streamingu wideo (wliczając Wi-Fi i dane komórkowe) sprawiają, że są to najważniejsi konsumenci, których operatorzy komórkowi powinni monitorować.

fot. mat. prasowe

Urządzenia podłączone do internetu

Zdecydowanie widać, że telefony komórkowe to już przeżytek


W 2016 roku osiągnięty zostanie milowy krok w szybkości internetu mobilnego. Sieci LTE będą zdolne do przesyłania danych z prędkością 1 Gbps. Pojawienie się urządzeń umożliwiających korzystanie z takich prędkości spodziewane jest na drugą połowę 2016 roku, początkowo na rynkach takich jak Japonia, Stany Zjednoczone, Korea Południowa i Chiny, w nieco dalszej perspektywie na pozostałych rynkach. Użytkownicy mobilni będa mogli cieszyć się błyskawicznym dostępem do danych, pobieranie plików będzie o dwie trzecie szybsze niż obecnie.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: