eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2016: szturmu na biura podróży nie będzie?

Wakacje 2016: szturmu na biura podróży nie będzie?

2016-06-01 10:30

Przeczytaj także: Wakacje 2016: w TUI Poland sporo taniej niż rok temu


Z kierunków droższych do mniej kosztownych niż przed rokiem przeszły teraz Kanary, które są teraz tańsze o średnio 12 złotych - wcześniej Kanary były droższe o 37, 38, 141 i 3 złote, a we wcześniejszych tygodniach tańsze o 17, 23, 23, 62, 70, 70, 57 i 46 złotych). Z tamtejszych wysp nadal kosztowniejsze niż przed rokiem pozostają Lanzarote i Fuerteventura – o 93 i 61 złotych, a niższe ceny do zeszłorocznych prezentują Gran Canaria i Teneryfa - o 179 i 22 złote.

Z dużych kierunków, na których ceny są teraz niższe niż przed rokiem, prym niezmiennie od pięciu miesięcy wiedzie Turcja - tańsza teraz o średnio 212 złotych (poprzednio była tańsza o 232, 169, 72, 263, 223, 183, 198, 246, 229, 160, i 122 złote). Dalszy przebieg popytu na wycieczki do Turcji, a zwłaszcza w bardzo istotnym w tym roku okresie last minute, pozostaje niezmiennie największą zagadką sezonu lato 2016 – choć w tym względzie na rynku polskim oraz rynkach europejskich pojawiły się ostatnio wyraźne symptomy poprawy. Dane z rynku niemieckiego wskazują, że w kwietniu spadki liczby rezerwacji Tureckiej Riwiery zmniejszyły się do 22 procent, podczas gdy w marcu wynosiły jeszcze około 50 procent.

Kierunkiem, na którym średnie ceny były zwykle wyższe niż w ubiegłym roku był Egipt, ale po 13-procentowej dewaluacji egipskiego funta w połowie marca ceny spadły poniżej ubiegłorocznych. W ostatnim tygodniu ceny były niższe - o średnio 74 złote (poprzednio niższe o 31, 61, 66 i 100 złotych, przejściowo wyższe o 6, wcześniej niższe o 43, 54, 84, 77 i 2 złote, a jeszcze wcześniej wyższe o 21, 59 i 60 złotych). Nadal znaczną przecenę wobec sezonu 2015 notuje Marsa Alam – o średnio 136 złotych, natomiast Hurghada jest droższa o średnio 25 złotych.

fot. mat. prasowe

Zmiany średnich cen vs poprzedni rok

Największy spadek cen względem minionego roku odnotowała Turcja


Na mniejszych kierunkach największe przeceny wobec ubiegłego roku występują w Tunezji i na Majorce – o 166 i 87 złotych, mniejsze w Portugalii i w Maroku – o 21 i 35 złotych, a sporo kosztowniejszy niż przed rokiem jest teraz Cypr – o 112 złotych.

Dodatkowo przedstawiamy dziś mapkę średnich skumulowanych procentowych zmian cen wycieczek odniesionych do początku sprzedaży first minute w tym sezonie letnim – czyli do połowy października. Widać na niej znacznie wyraźniej niż na porównaniach rok do roku, bardzo dużą rozbieżność pomiędzy zachowaniem się cen na kierunkach uważanych obecnie za bezpieczne wobec budzących obecnie obawy turystów związane z możliwością wystąpienia tam niebezpiecznych incydentów. Przy okazji warto zaznaczyć, że obecnie wyraźnym liderem procentowego wzrostu cen stała się Bułgaria, co jest rezultatem zarówno dużej skali zwyżek cen, jak i niskiej ich podstawy (jest to kierunek bardzo tani).

3. Wśród dużych biur podróży pozycję lidera obniżek cen wycieczek na lato 2016 wobec poprzedniego sezonu nadal utrzymuje biuro TUI Poland tańsze obecnie o 154 złote (poprzednio o 181, 177, 212, 394, 204, 195, 194, 141, 222 i 219 złotych), ale na pozycji wicelidera zniżek Exim Tours został zastąpiony przez biuro Grecos tańsze niż przed rokiem o 52 złote. O około 25 złotych mniej kosztowne niż rok temu jest teraz biuro Wezyr, a mniej więcej w średnich cenach z ubiegłego roku oferują imprezy biura Itaka oraz Exim Tours. Nieco wyższe ceny niż przed rokiem - o około 70 złotych, oferuje teraz Rainbow, większa jest skala obecna zwyżek w biurze Sun & Fun – o blisko 110 złotych, a największa w biurze Neckermann – o około 260 złotych.

Warte zaznaczenia :

  • od końca kwietnia coraz wyraźniej zaznacza się odwrócenie trendu średnich cen wycieczek na Kos, który ostatnio regularnie gości w czołówce najszybciej drożejących kierunków, co może mieć związek z malejącymi obawami niektórych turystów odnośnie występującej tam wcześniej kwestii migrantów. Szybko zmniejsza się również dyskonto cenowego wyspy Kos wobec okresu sprzed roku. W końcu kwietnia wynosiło ono jeszcze 141 złotych, a obecnie zmniejszyło się ono dziesięciokrotnie i wynosi zaledwie 14 złotych.
  • w ostatnich trzech tygodniach uwidocznił się wyraźny trend wzrostowy cen Bułgarii w ujęciu bieżącym, jak również na tle ubiegłorocznych cen tego kierunku. Jeszcze wyraźniejszy jest on w ujęciu procentowym, gdyż Bułgaria jest kierunkiem relatywnie bardzo tanim. Może to oznaczać koniec dość długiej względnej stabilizacji cen tego kierunku, co było o tyle dziwne, że kierunek ten jest tanią alternatywą dla uważanych za bezpieczne kierunków zachodnioeuropejskich. Jednym z czynników tłumaczących ten kilkumiesięczny względny zastój cen Bułgarii może być fakt, że jest to kierunek w dużym stopniu dla Polski B, która powoli przystępuje do zakupów wakacji w skali adekwatnej do poprawy jej sytuacji ekonomicznej.

Powrót do spadków cen w tanich liniach


Po ubiegłotygodniowym zahamowaniu spadków cen w tanich liniach Ryanair i Wizzair ceny przelotów na kierunkach turystycznych powróciły do spadków. Większe przeceny nastąpiły w tych pierwszych, gdzie rejsy potaniały średnio o 80 złotych, w tym na kierunkach kanaryjskich o 75 złotych, które są obecnie tańsze o 156 złotych (14,7 procent) niż przed rokiem. Najbardziej staniały przeloty z Wrocławia na Teneryfę i z Krakowa na Cypr – o 237 i 198 złotych, a podrożały z Warszawy na Teneryfę – o 72 złote. Mniejsze były zniżki cen w liniach Wizzair – o średnio 32 złote gdzie najbardziej spadła średnia cena rejsów z Warszawy do Burgas – o 150 złotych, a wzrosła z Warszawy na Sycylię i Korfu- o 45 i 40 złotych.

Przy stopniowo wzrastających cenach pokojów hotelowych na portalach rezerwacyjnych, spadki cen w tanich liniach działają od pewnego czasu stabilizująco na ceny wyjazdów organizowanych samodzielnie. Niebawem ten wpływ może jednak ustać, co będzie oznaczało powrót do wyraźnego trendu wzrostowego cen przy wyjazdach organizowanych w oparciu o tanich przewoźników.

poprzednia  

1 ... 3 4

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: