eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Finanse a szczęśliwy związek

Finanse a szczęśliwy związek

2006-02-15 12:44

Amerykańskie badania wykazały, że kobiety i mężczyźni bardzo różnią się w kwestiach dotyczących finansów. Według ekspertów z prowadzącej badania firmy PNC, te pary, które są partnerami w sprawach domowego budżetu, mają szansę żyć w szczęśliwym związku.

Przeczytaj także: Finanse w związku: lubimy podglądać konto partnera, a kobiety ukrywają wydatki

Badania prowadzone przez PNC Financial Services Group miały pokazać, jaki jest stosunek kobiet i mężczyzn do kwestii finansowych. Ankietowani odpowiadali na pytania: kto kontroluje finanse w ich związku, w jakim stopniu oboje dokładają się do domowego budżetu oraz kto podejmuje decyzje finansowe i ponosi za nie odpowiedzialność.

Aż 68 proc. ankietowanych kobiet odpowiedziało, że podejmują decyzje finansowe wspólnie ze swoimi partnerami, dzielą się też z nimi odpowiedzialnością. Takiej samej odpowiedzi udzieliło 48 proc. mężczyzn. Pytani o to, czy układ sił w sprawach finansowych ma wpływ na decyzje dotyczące innych aspektów życia, zaprzeczyli temu, jakoby partner, który ma większy wkład w domowy budżet, miał również większy wpływ na decyzje w sprawach pozafinansowych (odpowiedziało tak 65 proc. kobiet i 49 proc. mężczyzn). Prawie 49 proc. ankietowanych mężczyzn i zaledwie 12 proc. kobiet przyznało, że postrzegają siebie jako podejmujących strategiczne decyzje finansowe. 83 proc kobiet i 65 proc. mężczyzn uważa, że oboje partnerzy powinni zasilać domowy budżet.

Badania wykazały także, że 23 proc. kobiet i mężczyzn wymienia problemy finansowe jako przyczynę rozwodu, przy czym dwukrotnie więcej kobiet niż mężczyzn wskazuje pieniądze jako główną przyczynę rozstania. Zdaniem prowadzących badania, ludzie żyjący w związkach nie powinni traktować pieniędzy jako środka do uzyskania kontroli nad partnerem. Powinni podejmować decyzje finansowe opierając się na wspólnych poglądach i wartościach.

Kobiety i mężczyźni inaczej podchodzą także do spraw filantropii. Mężczyźni najczęściej wspierają organizacje polityczne lub adwokackie, religijne i oświatowe. Kobiety najczęściej przekazują datki na dzieci, fundacje społeczne, organizacje obrony praw zwierząt i organizacje kobiece.

Więcej niż 90 proc. badanych przez PNC kobiet i mężczyzn zgodziło się, że zdrowie, rodzina i związek są ważniejsze niż sukces finansowy i to one zapewniają szczęście w życiu.

Badania wykazały, że więcej kobiet niż mężczyzn za bardzo ważne uważa pewne, stałe dochody. Mimo to, kobiety o wiele rzadziej niż mężczyźni podejmują kroki, aby chronić swój majątek, np. spisując testament.

Badanie zostało przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych w październiku i listopadzie 2005 roku na grupie liczącej 1485 dorosłych kobiet i mężczyzn.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: