eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Oszczędne tankowanie

Oszczędne tankowanie

2006-02-16 01:02

Co dziesiąty polski kierowca w ogóle nie wie, co wpływa na wysokość zużycia paliwa w samochodach. Tylko co trzeci łączy spalanie z dynamiką jazdy, co czwarty - z prędkością jazdy, a co szósty - ze stanem technicznym auta.

Przeczytaj także: 7 rad jak zmniejszyć zużycie paliwa

Na czynniki związane z obciążeniem samochodu wskazuje niewielu respondentów, a z aerodynamiką -; nikt. Dane te pochodzą z raportu Shell "Oszczędne tankowanie" - pierwszego w Polsce badania znajomości i przestrzegania zasad ekonomicznej jazdy. Celem badania było sprawdzenie spontanicznej wiedzy, a w drugiej fazie - opinii kierowców na temat porad "Oszczędnego tankowania" Shell i stopnia ich przestrzegania.

Pomimo że Polacy są na ogół świadomi ile ich samochody zużywają paliwa (wiedzę na ten temat deklaruje 90% kierowców), spontaniczna znajomość czynników wpływających na wysokość spalania jest stosunkowo niska. W swobodnych wypowiedziach badani opisując sytuacje mające wpływ na ekonomiczność jazdy najczęściej zwracali uwagę na płynność, brak gwałtownych hamowań i przyspieszania (33%) oraz jazdę z określoną, niezbyt szybką prędkością (27%). Inne czynniki, które wymieniali respondenci, to: dobry stan techniczny samochodu (16%), warunki na drodze, (tu zarówno organizacja ruchu jak i warunki atmosferyczne - 16%), parametry pojazdu (niezależne od stanu technicznego, wynikającego z konstrukcji - 15%), oraz szeroko rozumiana "umiejętna i właściwa jazda" (15%).

Na jakość paliwa wskazało 13 na 100 kierowców, a na stan nawierzchni dróg – 12 na 100. Wśród pozostałych zależności przywoływanych przez kierowców pojawiały się: dobry stan opon (9%), dostosowywanie biegu do prędkości (9%), rodzaj instalacji paliwowej (przy wskazywanej oszczędności w przypadku opcji diesel lub autogaz - 8%) oraz charakter trasy (inna jazda w mieście i inna - w trasie - 6%).

Najmniejszą wiedzą Polacy wykazali się na temat wpływu obciążenia i aerodynamiki pojazdu na zużycie paliwa. Na masę samochodu lub ładunek wskazało tylko 3 na 100 kierowców. Nikt z respondentów nie łączył spalania z zamontowanymi bagażnikami dachowymi lub otwartymi oknami podczas jazdy. Badani kierowcy spontanicznie nie wymienili również innych istotnych czynników, jak rozgrzewanie silnika przed wyruszeniem w drogę lub gaszenie silnika podczas postoju - na przykład w korku lub przed przejazdem kolejowym.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Inflacja I 2006

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: