eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 20/2016

Świat: wydarzenia tygodnia 20/2016

2016-05-22 10:57

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 19/2016

  • Ostatnia rezolucja Parlamentu Europejskiego przeciwko uznaniu Chin za kraj z gospodarką rynkową wywołała negatywne reakcje w Chinach. Teraz ta trudna decyzja jest w rękach Komisji Europejskiej.
  • Według japońskiego Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu produkcja przemysłowa w Japonii w marcu wzrosła o 3,8 proc. m/m.
  • Rynek ropy zapomniał o dniach, kiedy ceny ropy były na poziomie ok. 30 USD/baryłkę. Obecnie ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku utrzymują się na poziomie ponad 47 USD/baryłkę. Na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie ropa wyceniana powyżej 48 USD za baryłkę.
  • Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają, spadają także inne metale przemysłowych, a powodem są obawy o popyt w Chinach. Także mocny dolar również nie zachęca inwestorów do zakupów metali, wycenianych w tej walucie. Obecne ceny miedzi na LME w dostawach 3-miesięcznych są na poziomie ok. 4.6 tys. USD za tonę.
  • O tym, że Kajmany zamieszkiwane przez 60 tys. obywateli to raj podatkowy powszechnie wiadomo. Natomiast o tym, że Kajmany są trzecim po Chinach i Japonii największym posiadaczem amerykańskich obligacji skarbowych nie wszyscy wiedzą. Te trzy kraje są w posiadaniu amerykańskiego długu o wartości ponad 1 bln USD, przy czym Kajmany mają amerykańskie obligacje wartości 265 mld USD. Taką informację podał ostatnio amerykański Departament Skarbu. Kajmany są słynnym rajem podatkowym, ale też największą na świecie siedzibą funduszy hedgingowych. Warto dodać, że na Kajmanach jest ulokowane ok. 60 proc. światowych aktywów należących do funduszy hedgingowych.
  • Narasta konflikt Google z UE. W 2015 roku francuska Komisja Informatyki i Wolności uznała, że Google powinien przestrzegać obowiązującego we Francji tzw. prawa do zapomnienia (oznacza to usuwanie z sieci niektórych informacji o ludziach, jeśli oni sobie tego życzą). Takie samo stanowisko przyjął dwa lata temu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Firma Google odwołała się od decyzji francuskiego sądu, który zażądał dostosowanie się do tego wyroku. Nie chce też zapłacić stu tysięcy euro grzywny. Francuscy eksperci uważają, że Google musi przestrzegać prawa do zapomnienia w skali całego świata, a nie tylko na terenie Unii.
  • Trwa konsolidacja gigantów na światowym rynku chemii. China National Chemical Corp. zgodził się przejąć szwajcarską firmę Syngenta za 43 mld USD. Dow Chemical Co. i DuPont Co. ogłosiły w 2015 r. plany połączenia biznesów (wartość transakcji 130 mld USD. Teraz niemiecki koncern Bayer rozważa złożenie oferty przejęcia swojego amerykańskiego rywala - Monsanto Co. Wartość rynkowa Monsanto to 40 mld USD, a Bayer jest wyceniany na ok. 96 mld USD.
  • Telefony Nokii powrócą na rynek. Niedawno założona fińska firma HMD podpisała umowę z Microsoftem i odkupiła od amerykańskiego koncernu biznes telefonów komórkowych wcześniej kupiony przez Amerykanów od Nokii. Firma HDM będzie miała wyłączność na sprzedawanie telefonów i tabletów marki Nokia przez 10 lat. Telefony będą produkowane przez chińską firmę technologiczną Foxconn, a w ramach tej umowy 4.500 pracowników zatrudnianych obecnie przez telefoniczny biznes Microsoftu przejdzie do Foxconn lub HDM. Smartfony i tablety Nokii będą wyposażone w system Android.
  • Ciąg dalszy afery spalinowej. Wiele wskazuje na to, że kolejną firmą, która będzie miała kłopoty, będzie japoński koncern motoryzacyjny Suzuki. I w tym przypadku (na razie nieoficjalnie) mówi się o tym, że Suzuki mógł przeprowadzać "niewłaściwe" testy zużycia paliwa.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

NAJSTARSZY RUM NA ŚWIECIE ZOSTANIE ZAMKNIĘTY W ZEGARKU

Szwajcarski zegarek z kroplą najstarszego rumu na świecie? Powstanie tak wyjątkowego zegarka było możliwe dzięki współpracy szwajcarskiej manufaktury Speake-Marin oraz polskiej firmy Wealth Solutions.

Rum Watch to wyjątkowy zegarek, w którym połączono świat szwajcarskiej precyzji z duchem karaibskich mórz i żeglarskich przygód. Jest to drugi na świecie zegarek wyposażony w kapsułę z alkoholem i pierwszy, we wnętrzu którego kryje się rum. Nie jest to jednak zwykły trunek, ale Harewood Rum z 1780 r., czyli najstarszy rum na świecie. Rum Watch to zatem gratka zarówno dla miłośników unikatowych zegarków mechanicznych, jak również rzadkich i ekskluzywnych alkoholi.

Ta historia rozpoczęła się w roku 2014, kiedy to Mark Lascelles, brat ósmego Earla Harewooda, wraz z pracownikami posiadłości Harewood w środkowej Anglii postanowił pewnego dnia zejść do pałacowych piwnic. Razem mieli dokonać inwentaryzacji znajdujących się tam przedmiotów i alkoholi. Podczas wspólnego przeglądania starych, omszałych butelek odkryli prawdziwy skarb - rum z 1780 r. Trafił on do pałacowej kolekcji w początkach XIX w., w czasach gdy wyspa Barbados była jeszcze brytyjską kolonią. Zapomniany, przez dwa wieki spokojnie czekał i pokrywał się patyną czasu.

Niedługo po jego odnalezieniu butelka rumu Harewood 1780 trafiła do firmowej kolekcji Wealth Solutions. Przedsiębiorstwo jest ekspertem w dziedzinie budowy kolekcji unikatowych butelek alkoholu, dzieł sztuki, czy zegarków. Wealth Solutions jest również pomysłodawcą linii Spirit Watches, czyli zegarków mechanicznych, w których kryją się rzadkie i stare trunki. Dziś firma dzieli się swoją niezwykłą zdobyczą i po prawie 250 latach od wydestylowania wprowadza na rynek ten niezwykły rum w nowej odsłonie, jako część wyjątkowego projektu - Rum Watch.

Stworzenie tak wyjątkowego zegarka było możliwe dzięki współpracy firmy Wealth Solutions oraz szwajcarskiej manufaktury zegarków Speake-Marin, tworzącej ekskluzywne zegarki, które przetrwać mają próbę czasu zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym. Zegarek, będący efektem tej kooperacji, posiada 50-godzinną rezerwę chodu i jest dostępny w tytanowej i złotej kopercie Piccadilly, charakterystycznej dla manufaktury Speake-Marin. Jego koronka z kolei została wyposażona w kaboszon z akwamarynu w wersji tytanowej lub rubelitu w wersji złotej. Zegarek posiada również pojedynczą wskazówką godzinno-minutową, wzorowaną na tradycyjnej morskiej busoli.

Kapsuła z rumem Harewood 1780 została umieszczona na tarczy zegarka dokładnie na godzinie 11. Nie jest to oczywiście przypadek, lecz nawiązanie do starej morskiej tradycji. W brytyjskiej marynarce wojennej był to bowiem czas, w którym załoga otrzymywała swoją przepisaną regulaminem porcję rumu. Moment ten nazywano „Up Spirits”, a w jego trakcie każdy marynarz miał prawo do wypicia jednej ósmej imperialnej pinty, czyli ok. 70 ml trunku. Do tej tradycji sprzed wieków nawiązuje również napis: "Stand fast the Holy Ghost!", który został wygrawerowany na deklu zegarka. Była to bowiem komenda, którą zwoływano załogę na wydawanie rumu. Osobę, która zajmowała się dystrybucją trunku, zwano z kolei „Holy Ghost”. Rum Watch zostanie wyprodukowany w limitowanej edycji 100 sztuk i będzie dostępny wyłącznie w ofercie firmy Wealth Solutions. Jego zakupu można dokonać za pomocą strony: www.wealth.pl/promocje/spirit-watches

Wealth Solutions

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: