eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek magazynowy w I kw. 2016 r.

Rynek magazynowy w I kw. 2016 r.

2016-05-23 11:24

Rynek magazynowy w I kw. 2016 r.

Magazyn © Zixp@ck - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Pierwszy kwartał 2016 r. okazał się kolejnym, bardzo dobrym okresem w historii rynku powierzchni magazynowych. Z najświeższego raportu AXI IMMO wynika, że w pierwszych trzech miesiącach aktywność deweloperów nie traciła nic z dynamiki, w efekcie czego na rynek trafiło aż 425 000 mkw. nowej powierzchni, a następne 700 000 mkw. znajduje się w budowie. Co najmniej zadowalające wyniki osiąga również popyt.

Przeczytaj także: E-sklepy napędzają rynek magazynowy w Europie Środkowej

Popyt


Odnotowany w I kw. br. popyt brutto sięgnął 683 000 mkw., z czego większość (55%) stanowiły nowe umowy i ekspansje, a pozostałą część przedłużenia kontraktów. Takie statystyki czynią to otwarcie rekordowym. W porównaniu z I kw. 2015 r. odnotowujemy wzrost o 60 000 mkw.

Najlepszy popyt stał się udziałem największych regionów magazynowych kraju, a więc okolic Warszawy i Górnego Śląska, gdzie wynajęto odpowiednio 160 000 mkw. i 142 000 mkw. O najwyższym popycie netto można mówić z kolei w przypadku Górnego Śląska.

Na wschodzących rynkach dominowały średniej wielkości transakcje maksymalnie sięgające do 5 000 mkw., z wyjątkiem umowy BTS na 45 000 mkw. dla sieci Kaufland w Bydgoszczy. Jest to jednocześnie największa nowa umowa podpisana w I kw. 2016 r.
Wzrost konsumpcji wewnętrznej oraz postępujący outsourcing usług logistycznych ma odzwierciedlenie w strukturze popytu, gdzie udział firm logistycznych w porównaniu do początku 2015 r. wzrósł i wynosi prawie 44%. Na drugim miejscu znalazły się sieci handlowe, w tym spożywcze – komentuje Renata Osiecka, Partner Zarządzająca AXI IMMO.

fot. mat. prasowe

Popyt w regionach

Najlepsze wyniki po stronie popytu miały miejsce w największych regionach magazynowych kraju, tj. w okolicach Warszawy i na Górnym Śląsku


Podaż


Na koniec marca br. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce osiągnęły poziom 10,3 mln mkw. W pierwszych trzech miesiącach roku do użytku oddanych zostało 425 000 mkw. Jest do wzrost o 53% w porównaniu rok do roku.

W pierwszym kwartale br. największy przyrost nowej podaży miał miejsce w okolicach Warszawy, gdzie w ramach 7 inwestycji do użytku oddanych zostało ponad 137 000 mkw. Drugim regionem w kolejności był Górny Śląsk, a za nim Polska Centralna, gdzie nowa podaż wyniosła odpowiednio 87 000 i 85 000 mkw.

Na wysoką dynamikę po stronie podaży ma największy wpływ działalność deweloperska firmy Panattoni Europe, która ma największy udział w nowej podaży i wolumenie inwestycji w budowie, w tym projektów spekulacyjnych.
Duża liczba nowych projektów w realizacji, w tym spekulacyjnych wpływa na obraz rynku magazynowego. Pomimo niskiego poziomu pustostanów, stawki czynszów efektywnych utrzymują się na najniższym od lat poziomie. Tempo realizacji inwestycji oraz presja rynkowa ze strony firmy Panattoni, jest tak duża, że deweloperzy walczą o każdego jakościowego klienta. Stawki czynszów są najniższe od lat. Jest to najlepszy moment na negocjacje warunków umów najmu – dodaje Renata Osiecka, Partner Zarządzająca AXI IMMO.

W budowie pozostaje 720 000 mkw., z czego najwięcej 158 000 mkw. w Poznaniu, następnie w regionie Warszawy 110 000 mkw. Ponad 335 000 mkw. to inwestycje spekulacyjne. Udział projektów spekulacyjnych z kwartału na kwartał rośnie, w porównaniu rok do roku jest to wzrost o 42%. Najwięcej nowych projektów bez zabezpieczonych umów najmu powstaje w Poznaniu (80 000 mkw.) i we Wrocławiu (ponad 70 000 mkw.).

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: