eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rejestracja REGON IV 2016

Rejestracja REGON IV 2016

2016-05-18 11:19

Rejestracja REGON IV 2016

Na wiosnę przybyło na rynku najmniejszych firm © K.-U. Häßler - Fotolia.com.jpg

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Na wiosnę przybyło na rynku najmniejszych firm. W kwietniu powstało ponad 26 tys. nowych. To o ponad 2,5 tys. więcej niż w marcu, to także lepszy wynik niż w kwietniu 2015 r., kiedy nowych rejestracji było niespełna 24,6 tys. Nic dziwnego – drugi kwartał to okres, w którym nowych mikroprzedsiębiorstw przybywa najszybciej.

Przeczytaj także: Rejestracja REGON III 2016

Na koniec kwietnia w Polsce mieliśmy zarejestrowanych prawie 2,975 mln jednoosobowych działalności gospodarczych – wynika z rejestru Regon. W stosunku do końca marca oznacza to wzrost o ponad 1 tys. mikrofirm.

Ten wzrost nie jest imponujący, w niektórych miesiącach ubiegłego roku zdarzały się miesiące, kiedy nowych firm przybywało znacznie szybciej. Ale warto zwrócić uwagę, że kwiecień jest już trzecim miesiącem z rzędu, kiedy mikrofirm przybywa.

Więcej rejestracji


Bez wątpienia na wzrost liczby jednoosobowych działalności gospodarczych największy wpływ miała sporo liczba nowych rejestracji. W kwietniu w rejestrze Regon pojawiło się 26 058 nowych wpisów. Dla porównania, w marcu nowych rejestracji było nieco ponad 23,5 tys., zaś w kwietniu 2015 r. – prawie 24,6 tys.

Ten wzrost liczby chętnych do prowadzenia biznesu spowodował, że średnia 12-miesięczna liczba nowych rejestracji zbliżyła się do poziomu 24 tys. Ostatni raz taki wynik notowaliśmy w grudniu 2015 r., a poprzednio – właśnie w kwietniu, ale roku poprzedniego.

Przyczyny tego wyraźnego wzrostu liczby nowych firm mogą być dwie. Przede wszystkim – pora roku. Zazwyczaj II kwartał jest okresem, kiedy powstaje najwięcej nowych firm. To zjawisko widoczne jest od dawna. Być może znaczenie ma pogoda, która sprawia, że Polacy nabierają optymizmu i na tej fali zabierają się do budowy własnych biznesów, a może jest to skutek decyzji podjętych na przełomie roku, a przesunięcie ich realizacji na II kwartał wynika np. z okresu wypowiedzenia.

Ale skłonność Polaków do zakładania firm ma często także przyczyny w ogólnej sytuacji gospodarczej. Im wolniej rozwija się gospodarka, tym częściej rejestrowane są mikrofirmy. Bierze się to często z „wypychania” pracowników na własną działalność przez większe firmy, które w dobie spowolnienia szukają oszczędności na kosztach pracowniczych. Często też założenie własnej firmy jest jedynym sposobem na znalezienie zatrudnienia w okresie, kiedy gospodarka spowalnia a przedsiębiorstwa przestają zatrudniać.

fot. mat. prasowe

Liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W kwietniu odnotowano działalność niemal 2,975 mln firm.


Jeśli wziąć pod uwagę, że GUS oszacował wzrost PKB w I kw. 2016 r. na 3 proc., podczas gdy prognozy mówiły u wzroście rzędu 3,5 proc., to można uznać, że zadziałał mechanizm tworzenia własnych firm w okresie spowolnienia. Ale jednocześnie dane dotyczące bezrobocia nie wskazują, aby przedsiębiorstwa zwalniały pracowników. Stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu 2016 r. spadła do 9,6%, a więc jest na najniższym poziomie od 1992 r. Ta ostatnia informacja sugeruje więc, że mimo wszystko w kwietniu mieliśmy do czynienia ze wzrostem optymizmu i on właśnie był przyczyną większej liczby rejestracji firm.

fot. mat. prasowe

Nowo zarejestrowane jednoosobowe działalności gospodarcze

Średnia 12-miesięczna liczba rejestracji okazała się niemal identyczna jak przed miesiącem

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: