eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Polski rynek nieruchomości: gratka dla inwestora?

Polski rynek nieruchomości: gratka dla inwestora?

2016-05-17 11:02

Polski rynek nieruchomości: gratka dla inwestora?

Polski rynek nieruchomości wciąż przyciąga zagranicznych inwestorów © eenevski - Fotolia.com

Pierwsze cztery miesiące bieżącego roku przyniosły wzmożoną aktywność inwestorów na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. Mimo to oczekiwania odnośnie wzrostów wartości kapitałowych są ostrożne. Za tą wstrzemięźliwością stoi słabnący trend po stronie najemców. To niektóre z wniosków, jakie nasuwają się po lekturze najnowszego raportu autorstwa RICS.

Przeczytaj także: Nieruchomości komercyjne: inwestorzy ostrożni, ale nie bierni

Nastroje na rynku najmu


Respondenci badania RICS* wskazali, że pierwsze trzy miesiące bieżącego roku zaowocowały wzrostem popytu we wszystkich sektorach rynków, przy czym największym umiarkowaniem charakteryzował się sektor nieruchomości handlowych.

Jeżeli chodzi o podaż powierzchni na wynajem, to w odniesieniu do ostatniego kwartału ubiegłego roku wzrosty zanotowano w segmencie nieruchomości biurowych i handlowych. W przypadku magazynów i powierzchni o przeznaczeniu przemysłowym zmiany nie były znaczące.

Nadwyżka podaży nad popytem w sektorach biurowym i nieruchomości handlowych pozwala przypuszczać, że w nadchodzących trzech miesiącach będzie można mówić o spadkach czynszów. W sektorze nieruchomości przemysłowych i magazynowych czynsze raczej nie ulegną zasadniczym zmianom.

Nieustający wzrost podaży powierzchni komercyjnych na wynajem zmusza właścicieli nieruchomości do zwiększania wartości pakietów zachęt w ramach ofert kierowanych do najemców.

W 12-miesięcznym horyzoncie czasowym respondenci przewidują spadki wartości stawek czynszowych we wszystkich sektorach rynku.

Wskaźnik nastrojów najemców RICS w I kw. roku pozostał w negatywnym obszarze, plasując się na tym samym poziomie co w minionym kwartale, tj. -9%.

fot. eenevski - Fotolia.com

Polski rynek nieruchomości wciąż przyciąga zagranicznych inwestorów

Pierwsze trzy miesiące bieżącego roku zaowocowały wzrostem popytu we wszystkich sektorach rynków, przy czym największym umiarkowaniem charakteryzował się sektor nieruchomości handlowych.


Nastroje na rynku inwestycji



Zdaniem respondentów popyt ze strony inwestorów wzrósł zdecydowanie we wszystkich sektorach rynku z wyraźnie rosnącym popytem ze strony zagranicznych kupców.

Podaż nieruchomości na sprzedaż wzrosła w sektorach biurowym i nieruchomości przemysłowych i magazynowych podczas gdy w sektorze nieruchomości handlowych nie odnotowano większych zmian.

Średnio 22% respondentów przyznało, że warunki kredytowe pogorszyły się w minionym kwartale a oczekiwania co do krótkoterminowego wzrostu wartości kapitałowych okazały się znacznie bardziej ostrożne; 8% badanych przewiduje, że nadchodzące miesiące przyniosą bardziej wzrosty niż spadki wartości – w porównaniu do 41% w IV kw. minionego roku.

Respondenci ostrożnie ocenili również wzrost wartości kapitałowych w perspektywie długoterminowej przewidując spadek cen o 1% w 12-miesięcznym horyzoncie czasowym.

Mniej optymistyczna krótkoterminowa ocena rynku przez uczestników ankiety przełożyła się na bardziej umiarkowany wskaźnik nastrojów inwestorów RICS, który w badanym okresie spadł do 15% wobec 37% w poprzednim kwartale.

Komentarz eksperta RICS:


“Liczby nie kłamią”. Stwierdzenie to jest tym bardziej prawdziwe, gdy spojrzymy na rynek nieruchomości w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej, a przede wszystkim na Polskę. Przez ostatnie dziesięć lat rynek inwestycyjny w Polsce rósł nieustannie przy skumulowanym rocznym wskaźniku wzrostu (CAGR) na poziomie ok. 15%. Wyprzedziła nas tylko Rumunia, której stopa wzrostu przekroczyła 20%. Dla porównania, roczny wzrost dla całego regionu CSE osiągnął ok. 8%. O ile tak duży skok w przypadku Rumunii może być uzasadniony stosunkowo niską bazą i stopniem rozwoju rynku nieruchomości w punkcie startowym analiz, o tyle w przypadku Polski, postrzeganej przez inwestorów jako jeden z najbardziej dojrzałych rynków w regionie, z nieustannie kompresującymi się stopami kapitalizacji, taki poziom wzrostu należy uznać za imponujący i napawający optymizmem na przyszłość.

Dane te stoją w sprzeczności z wynikami najnowszego badania RICS dotyczącego rynku nieruchomości komercyjnych, które ukazują spadek zarówno po stronie wskaźnika nastrojów najemców, jak i inwestorów oraz negatywne krótkoterminowe prognozy dotyczące wzrostów wartości czynszowych i kapitałowych. Jestem przekonany, że ten negatywny sentyment uczestników rynku, będący najprawdopodobniej efektem zmian na scenie politycznej, jest chwilowy i nie powinien wpłynąć na rynek w perspektywie długoterminowej. Potwierdzeniem moich słów jest niedawna decyzja Daimler’a o lokalizacji nowej fabryki silników w Polsce, która wzmacnia przeświadczenie o silnych fundamentach polskiej gospodarki oraz atrakcyjności inwestycyjnej Polski. Gdy tylko opadnie kurz politycznego zamieszania te fundamenty będą na powrót widoczne, a nastroje wśród inwestorów powrócą na ścieżkę wzrostową”, Paweł Nowakowski MRICS, Manager, EY Real Estate.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: