eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Działalność gospodarcza w Niemczech? Przedsiębiorcy polecają ekspansję za Odrę

Działalność gospodarcza w Niemczech? Przedsiębiorcy polecają ekspansję za Odrę

2016-05-05 12:37

Przeczytaj także: Firma w Niemczech - czy warto? Jakie podatki i stawki obowiązują, jakie są dostępne ulgi podatkowe?


Atutem w przypadku wejścia na nowy rynek poprzez M&A jest możliwość wykorzystania dotychczasowego potencjału i marki zagranicznego przedsiębiorstwa, a także istniejącej bazy klientów. Zaletę stanowi również krótszy czas potrzebny do rozpoczęcia działalności na obcym rynku, dzięki uniknięciu szeregu czynności związanych z uzyskiwaniem pozwoleń czy licencji.
Inną możliwością, która stanowi ciekawą metodę rozwoju działalności zagranicznej, jest szeroko praktykowane w Niemczech przejęcie przedsiębiorstwa znajdującego się w upadłości – dodaje Igor Stenzel. Prawnik z CMS podkreśla również znaczenie czynnika ludzkiego dla powodzenia ekspansji – Warto jest zachęcić pracowników przejmowanej spółki nie tylko do pozostania w przedsiębiorstwie, ale także do aktywnej współpracy w nowej sytuacji. Sprawdzone, zaufane oraz odpowiednio zmotywowane kierownictwo – m.in. przy pomocy takich narzędzi jak np. możliwość otrzymania udziałów w spółce – może zadecydować o sukcesie na rynku.

Dobra ocena kondycji firm, ale nie brak wyzwań


Zapytani o sytuację biznesową swego przedsiębiorstwa w Niemczech polscy przedsiębiorcy w największej liczbie określili ją jako dobrą i bardzo dobrą (łącznie ok. 61,4%). Niespełna połowa ankietowanych przewiduje w br. wzrost obrotów w porównaniu z 2015 r., ok. 25% planuje zwiększać zatrudnienie.

Wśród trzech najpilniejszych wyzwań w zakresie polityki gospodarczej Niemiec, które miałyby na celu ułatwienie prowadzenia tam przedsiębiorstwa, ankietowani przedsiębiorcy wymieniali przede wszystkim obniżenie podatków (15,7%) i kosztów pracy (10,0%). Rzadziej wskazywano ograniczenie biurokracji (8,6%), zwiększenie dostępu do wykwalifikowanych zasobów ludzkich (8,6%) i uproszczenie systemu podatkowego (7,1%).

Informacje o badaniu i raporcie


Badanie polskich firm w Niemczech („Niemcy w ocenie firm polskich obecnych za Odrą”), przeprowadzone zostało w styczniu 2016 r. na zlecenie Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska).

Celem badania była ocena niemieckiej koniunktury gospodarczej oraz uwarunkowań prowadzenia biznesu przez przedstawicieli polskich firm działających za Odrą. W ramach projektu zrealizowano 70 wywiadów z polskimi podmiotami gospodarczymi, funkcjonującymi na rynku niemieckim. Najwięcej reprezentowało usługi i przemysł przetwórczy.

Kluczowe wnioski z badań opublikowano w raporcie „Polskie firmy na niemieckim rynku –wyzwania, szanse, możliwości” przygotowanego przez PKO Bank Polski, Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK Polska) i kancelarię CMS.


poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: