eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 17/2016

Europa: wydarzenia tygodnia 17/2016

2016-04-30 17:10

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 16/2016

  • Zbliża się termin referendum w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE. Ostatnio ośmiu wpływowych eko­nomistów twierdzi, że Brexit pobudzi brytyjską gospodarkę. Sprawę pozostania Wielkiej Brytanii popiera Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz prezydent USA Barack Obama twierdząc, że wynegocjowa­nie odrębnego dwustronnego układu handlowego z USA może zająć 5, a nawet 10 lat.
  • Prezydent Stanów Zjednoczonych w trakcie ostatniego pobytu w Europie opowiedział się za utrzymaniem sankcji nałożonych na Rosję w związku z sytuacją na Ukrainie. Uważa on, że zachodnie restrykcje powinny obo­wiązywać do czasu wdrożenia porozumień z Mińska. Wątpliwości ostatnio wyrażały rządy Czech, Słowacji, Węgier, a tak­że silne organizacje przemysłowe Niemiec.
  • Mimo napiętych stosunków UE-Rosja Bruksela poinformowała, że jest gotowa do współpracy z Rosją w sprawie przyszłości Arktyki (przyczyną polityka Rosji wobec Ukrainy czy Syrii). Pod lodami Arktyki są liczne surowce, a topniejące lody otwierają nowe linie transportu morskiego. Warto dodać, że w Arktyce ocieplenie daje skutki dwa razy szybciej niż reszta świata, a zimą pokrywa lodowa zmniejszyła się o ponad milion kilometrów kwadratowych.
  • W Niemczech rosną niepokoje co do bezpieczeństwa pracy elektrowni atomowych w sąsiednich krajach. Także niemieckie koncerny energetyczne mają przed sobą wydatek rzędu 23-24 mld euro. Tyle będzie kosztować Przy­gotowanie miejsca na składowanie i zabezpieczenie radioaktywnych odpadów pochodzących z należących do nich elek­trowni atomowych. Po zrealizowaniu tej inwestycji państwo niemieckie przejmie odpowiedzialność za te odpady.
  • Kryzysu w greckich finansach ciąg dalszy. Nie ma postępu w negocjacjach między rządem w Atenach a międzyna­rodowymi wierzycielami w sprawie pomocy dla Grecji. Grecja chce zwołania nadzwyczajnego szczytu UE., na to jednak nie wszyscy zgadzają się.
  • KE przeszła do drugiego etapu postępowania wobec Niemiec w sprawie naruszenia unijnego prawa przy wprowadzaniu myta od samochodów osobowych. Niemcy wprowadzili myto dla wszystkich kierowców samocho­dów osobowych i pojazdów kempingowych, jednak równocześnie kierowcy pojazdów zarejestrowanych w Niemczech będą mieli pełną rekompensatę poniesionych w związku z tym kosztów poprzez obniżkę podatku od pojazdów drogo­wych. Oznacza to, że są dyskryminowani kierowcy z innych państw.
  • Po kompromisowym rozwiązaniu sporu pomiędzy KE i Wielką Brytanią, teraz niemieckie ministerstwo pracy poinformowało, że chce ograniczyć prawo obywateli innych krajów UE do pobierania zasiłków dla bezrobotnych i pomocy socjalnej, jeżeli wcześniej nie pracowali w Niemczech.
  • Cena ropy Brent w kontraktach na VI 2016 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) jest już w przedziale 46-47 USD /baryłkę.
  • Niemiecki koncern Volkswagen zamknął rok 2015 rekordową stratą w wysokości 1,4 mld euro. Przyczyną złego wyniku są koszty związane z tzw. skandalem spalinowym.
  • W Hanowerze mają miejsce doroczne Międzynarodowe Targi Przemysłowe. To najważniejsza tego typu im­preza na świecie. Targi hanowerskie skupiają najważniejsze sektory gospodarki i dziedziny powszechnie uznawane za no­śniki postępu technicznego (dotyczy to przemysłu od badań i rozwoju, przez automatykę, technologię produkcji aż po energetykę i mobilność).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

POLACY ZACZYNAJĄ PRZYPOMINAĆ WŁOCHÓW

Co jest nieodłącznym elementem poranka? Okazuje się, że kawa, tak odpowiedziało blisko 80 proc. Mimo, że doceniamy pozytywny wpływ kawy na nasze życie, aż 40 proc. respondentów rezygnuje z niej rano w domu, tłumacząc się przede wszystkim brakiem czasu. Okazuje się także, że coraz więcej z nas zaczyna pić kawę w stylu włoskim.

61 proc. ankietowanych rozpoczyna dzień od porannej kawy w domu. Zdaniem odpowiednio 76 proc. i 71 proc. respondentów, kawa daje energię do działania oraz wprawia w lepszy nastrój. Tym samym dla blisko 80 proc. Polaków, kawa jest jednym z trzech niezbędnych elementów udanego poranka – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie marki De’Longhi.

- Polacy w ciągu ostatnich 10 lat stali się kawoszami. Obserwujemy, że Polacy piją kawę w stylu włoskim. Nie wyobrażamy sobie już poranka bez filiżanki kawy – mówi newsrm.tv Piotr Michałowski, Brand Manager marki De’Longhi w Polsce.

Jednak współczesny styl życia nie zawsze pozwala nam cieszyć się poranną kawą w domowym zaciszu. 71 proc. ankietowanych deklaruje, że spędza rano w domu nie więcej niż godzinę od pobudki, a 11 proc. mniej niż 30 minut. Aż 40 proc. spośród osób regularnie pijących kawę przyznaje, że rezygnuje z wypicia kawy w domu przede wszystkim ze względu na brak czasu (60 proc.). Wydaje się zatem, że oszczędność czasu jest jednym z kluczowych czynników decydujących o tym, czy rozpoczniemy dzień od kawy w domu.

Piotr Michałowski, Brand Manager marki De’Longhi w Polsce

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: