eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca w Niemczech pierwszym wyborem emigrujących Polaków

Praca w Niemczech pierwszym wyborem emigrujących Polaków

2016-05-03 00:22

Praca w Niemczech pierwszym wyborem emigrujących Polaków

34 % Polaków jako kraj emigracji wybiera Niemcy © gustavofrazao - Fotolia.com

Obecnie w Niemczech pracuje 354 tys. Polaków, dwukrotnie więcej, niż miało to miejsce jeszcze cztery lata temu – wynika z danych niemieckiego urzędu statystycznego. Jak donosi Work Service, Niemcy prześcignęły Wielką Brytanię i są w tej chwili pierwszym wyborem Polaków rozważających emigrację zarobkową.

Przeczytaj także: Praca w Niemczech. Na co zwrócić uwagę?

Według Bundesagentur fur Arbeit w maju 2011 r. w Niemczech pracowało 184 tys. Polaków, a w styczniu br. było to już 354 tys. osób. Polacy wybierają niemiecki rynek pracy przede wszystkim ze względu na wyższe zarobki i większą dostępność pracy.
Silna gospodarka, olbrzymi potencjał tworzenia nowych miejsc pracy, a także stała dynamika wzrostu sprawiają, że Polacy coraz częściej wybierają Niemcy jako kraj, w którym chcą żyć i pracować. Z najnowszego raportu „Migracje zarobkowe Polaków”, który w całości opublikujemy w maju wynika, że 34% naszych rodaków jako miejsce ewentualnej emigracji wskazuje Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi już po raz drugi wyprzedzili, zajmującą do tej pory pierwsze miejsce, Wielką Brytanię – mówi Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A. Dodatkową zachętą do pracy w Niemczech jest także ustawowa stawka godzinowa na poziomie 8,5 euro, którą Niemcy wprowadzili w ubiegłym roku – dodaje Inglot.

NA jakich stanowiskach pracują Polacy w Niemczech?


W latach 90. Polacy jeździli do Niemiec głównie do pracy sezonowej na tzw. szparagi. Obecnie znajdują zatrudnienie nie tylko przy zbiorach owoców i warzyw, ale coraz częściej jako wykwalifikowani rzemieślnicy, hydraulicy, cieśle, dekarze i monterzy na liniach produkcyjnych. Polacy pracują także w branży budowlanej jako pracownicy fizyczni, ale również jako kierownicy budowy czy inżynierowie. Coraz więcej osób z Polski zasila tzw. biały personel. Odpływ lekarzy i pielęgniarek ze szpitali odczuwa polska służba zdrowia. Z danych Bundesagentur fur Arbeit wynika, że 305 tys. Polaków opłaca w Niemczech składki na ubezpieczenia społeczne. To więcej o 215 tys. niż jeszcze cztery lata temu.

fot. gustavofrazao - Fotolia.com

34 % Polaków jako kraj emigracji wybiera Niemcy

Niemcy prześcignęły Wielką Brytanię i są w tej chwili pierwszym wyborem Polaków rozważających emigrację zarobkową.


Wynagrodzenia w Niemczech są znacznie wyższe niż w Polsce. Nawet na szeregowych stanowiskach, przy pracach takich jak: komisjonowanie artykułów, obsługa wózka paletowego czy innych pracach fizycznych zarobki są trzykrotnie wyższe niż w Polsce. Zaczynają się od poziomów 1400 euro brutto miesięcznie, co stanowi równowartość ponad 6000 zł brutto. Podejmując zatrudnienie za pośrednictwem licencjonowanej agencji, pracownicy mają pewność co do jego legalności, rzetelności zagranicznego pracodawcy i gwarancję terminowej wypłaty wynagrodzeń. Ponadto mogą liczyć na zakwaterowanie i wsparcie polskiego koordynatora na miejscu – mówi Artur Ragan, Ekspert Work Service Express.

Praca w Niemczech – jak zacząć?



Osoby planujące wyjazd do Niemiec muszą pamiętać o obowiązku meldunkowym. Zameldować należy się w ciągu 7 dni (w niektórych landach 14) od przyjazdu w urzędzie meldunkowym. We właściwym urzędzie skarbowym należy wystąpić o wydanie zastępczego zaświadczenia w sprawie karty podatkowej, a także założyć konto bankowe, na które będzie przelewane wynagrodzenie. Za jego pośrednictwem uiszcza się też opłaty takie jak czynsz za mieszkanie czy media. Podjęcie pracy na miejscu wiąże się z zawarciem umowy o pracę. W Niemczech występują podobne rodzaje umów o pracę jak w Polsce, w podobny też sposób definiuje się pojęcie pracownika i stosunku pracy. Co istotne, umowa o pracę nie musi mieć formy pisemnej. Warto jednak domagać się, by została sporządzona na piśmie. W ciągu miesiąca od zawarcia umowy pracodawca ma obowiązek sporządzić, podpisać i przedłożyć pracownikowi dokument z najważniejszymi okolicznościami zawartej umowy o pracę.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: