eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Prywatna opieka medyczna: stabilny rozwój

Prywatna opieka medyczna: stabilny rozwój

2016-05-02 12:20

Prywatna opieka medyczna: stabilny rozwój

Prywatna opieka medyczna w Polsce rozwija się stabilnie © psphotography - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR pt. "Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce 2016. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2016-2021", w ciągu najbliższych sześciu lat analizowany rynek będzie rozwijał się w tempie około 7% średniorocznie (CAGR). Najszybciej rozwijającymi się segmentami będą ubezpieczenia zdrowotne i abonamenty medyczne, ale bardzo dobre perspektywy rozwoju ma przed sobą również segment świadczeń płatnych bezpośrednio z kieszeni pacjenta (fee-for-service, FFS).

Przeczytaj także: Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma blisko 4,7 mln Polaków

Wzrost taki, jak przewidywano


W minionym roku polski rynek prywatnej opieki zdrowotnej zachowywał się tak, jak oczekiwał PMR. Wzrost sięgnął około 6%, a jego wartość dobiła do 39,5 mld zł. W kolejnych latach 2016-2021 średnioroczny wzrost rynku (CAGR) ma wynieść około 7%.

W pierwszej części tego okresu (lata 2016-2018) wzrost gospodarczy ustabilizuje się na relatywnie wysokim poziomie (3,3-3,7%), napędzany głównie przez silną konsumpcję gospodarstw domowych i stabilnie rosnące inwestycje. Zwłaszcza wzrastająca konsumpcja, wspierana przez poprawiającą się sytuację na rynku pracy (szybko rosnące płace i spadające bezrobocie), wraz z rosnącą inflacją, przyczynią się wydatnie do wzrostu wartości rynku prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce. W całym prognozowanym okresie rosnąć będzie również liczba osób zatrudnionych w firmach o kapitale zagranicznym, co jest wynikiem wzrostu liczby firm oraz poziomu inwestycji i odzwierciedla zachowania w zakresie wartości rynku abonamentów oraz ubezpieczeń.

Jednocześnie w okresie 2019-2021 PMR oczekuje niewielkiego spowolnienia wzrostu gospodarczego, ustabilizowania bezrobocia, spowolnienie tempa wzrostu konsumpcji oraz zmniejszającej się liczby ludności w Polsce, przez co tempo wzrostu wartości rynku również spowolni.

Mimo nieco niższych dynamik wzrostu rynku abonamentów i ubezpieczeń zdrowotnych w latach 2018-2021, wzrost całkowitego rynku prywatnej opieki zdrowotnej nie zostanie zatrzymany, głównie za sprawą silnej dynamiki przewidywanej dla wydatków ponoszonych przez pacjentów z własnej kieszeni właśnie w tych latach.

fot. mat. prasowe

Wartość rynku prywatnej opieki zdrowotnej

PMR przewiduje 7-procentowy wzrost wartości rynku w latach 2016-2021


Dwucyfrowy wzrost w segmencie FFS


Według prognoz PMR, dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne, z racji niskiej bazy, pozostaną najszybciej rozwijającym się segmentem w latach 2016-2021. W dwucyfrowym tempie rozwijały się będą również abonamenty medyczne, które pomimo wysokich wzrostów notowanych w segmencie ubezpieczeń, pozostają główną formą korporacyjnej opieki medycznej w Polsce, oraz usługi FFS.

W tym ostatnim segmencie dynamika wyraźnie przyśpieszyła w 2014 r. i utrzymała się na wysokim poziomie również w 2015 r. Wysoką dynamikę przychodów z FFS zanotowały największe prywatne firmy medyczne, które rozwijały się organicznie w tym segmencie (np. Enel-Med uruchomił placówki Enel-Sport i Estell, a Grupa LUX MED rozwinęła sieć przychodni Profemed, adresowanych do klientów nieposiadających abonamentów medycznych), wsparte zapleczem marketingowym, znaną marką i dużym doświadczeniem w obsłudze klienta. W naszej ocenie dynamika całego rynku, który jest bardzo rozdrobniony, jest jednak niższa niż w przypadku największych graczy.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: