eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kim jest polski lider biznesu?

Kim jest polski lider biznesu?

2016-04-25 12:15

Kim jest polski lider biznesu?

Statystyczny lider biznesowy to 58-latek © stevecuk - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Pokolenie polskich przedsiębiorców, których biznesy wyrosły na przemianach ustrojowych, powoli dobiega do emerytury. To dobry czas na podsumowanie. Najnowszy raport Grant Thornton i HSBC „Portret lidera polskiego biznesu” przygląda się, kim są rodzimi liderzy biznesu. Gdzie sięgają ich korzenie? Jak potoczyły się ich losy?

Przeczytaj także: Polscy przedsiębiorcy - pracowici, ale czasem nieuczciwi

Kluczowe wnioski z badania:


  • Właściciele stu największych polskich firm mają średnio 58 lat.
  • Statystyczny polski lider pierwsze 7 lat kariery zawodowej spędził na etacie, a na własny biznes zdecydował się wieku 32 lat.
  • Biznesowe wykształcenie zdecydowanie nie jest konieczne dla skutecznego przywództwa. Aż 6 na 10 liderów ukończyło kierunki ścisłe.
  • W rodzinie siła – więcej niż 8 na polskich liderów biznesowych zatrudnia swoich najbliższych
  • Jeśli porównać polskich biznesmenów z setką liderów globalnych, to okaże się są oni nie tylko 9 lat młodsi, ale i bardziej przedsiębiorczy

Statystyczny lider, czy właściwie kto?


Dane zebrane w raporcie wskazują, że statystyczny lider biznesowy to 58-latek, który rozpoczynał swoją karierę od pracy na etacie, a następnie, w wieku 32 lat, zdecydował się rozwinąć skrzydła i otworzyć własną działalność gospodarczą. Najczęściej zaczynał od zera w wybranej przez siebie branży, a o jego sukcesie na rynku przesądziły przede wszystkim ciężka praca i biznesowa intuicja. Odniósł sukces na krajowym podwórku, obecnie rozwija działalność również na rynkach zagranicznych. Jest człowiekiem wykształconym, ale raczej w innym kierunku niż studia biznesowe. Ma rodzinę, bliscy wspierają go w prowadzeniu biznesu. Taki obraz polskiego lidera biznesowego wyłania się z analizy życiorysów właścicieli największych prywatnych przedsiębiorstw w Polsce, przeprowadzonej przez firmę doradczą Grant Thornton i bank HSBC.
W Grant Thornton na co dzień pracujemy z liderami biznesowymi. Wysłuchałem wielu historii o spektakularnych sukcesach i bolesnych porażkach. Każda historia jest inna i każda równie fascynująca. Początek mają jednak zwykle podobny: rozpoczynałem w garażu, zaczynałem od straganu, pierwsza maszyna pozyskana z demobilu psuła się każdego dnia.... Obecne pokolenie przedsiębiorców to w znakomitej większości pokolenie biznesowych pionierów. Nic nie dostali. Wszystko wyszarpali, wywalczyli. Każdy z nich miał na początku swojej drogi wyłącznie pomysł i zapał. Tyle wystarczyło, aby dziś stać na czele potężnych firm. Jest to potwierdzeniem słów Alberta Einsteina, że geniusz to 1% natchnienia i 99% ciężkiej pracy. Dlatego warto pamiętać o morderczym wysiłku koniecznym do osiągniecia sukcesu i pochylić czoło przed tymi, którzy ten wysiłek podjęli, budując podwaliny polskiej gospodarki – powiedział Tomasz Wróblewski, Partner Zarządzający Grant Thornton, komentując wyniki analizy.

fot. mat. prasowe

Wykształcenie właścicieli największych firm prywatnych w Polsce

Wśród liderów polskiego biznesu dominują osoby specjalizujące się w naukach ścisłych


Polscy liderzy biznesowi dobrze wykorzystali ostatnich dwadzieścia kilka lat. Zbudowali prężnie działające przedsiębiorstwa, dla których rynek krajowy, choć obiektywnie duży i chłonny, staje się za mały. Wykorzystują więc wiedzę i doświadczenie zdobyte w budowaniu biznesu w Polsce, rozwijając działalność poza jej granicami. Wielu z nich zdołało stworzyć rozpoznawalne marki na rynku krajowym i międzynarodowym, kierując swoją ofertę do milionów klientów z różnych stron świata. Są wśród nich jednak i tacy, którzy pozostają w cieniu, mimo, że dzięki swoim osiągnięciom zasługują na największe uznanie. To tzw. „ukryci czempioni”, cisi bohaterowie internacjonalizacji polskiej gospodarki, dostawcy specjalistycznych rozwiązań, nieznani szerszej publiczności” – dodał Michał H. Mrożek, Prezes Zarządu HSBC Bank Polska S.A.

fot. mat. prasowe

Okresy, w których właściciele największych polskich firm zakładali swoje biznesy

Ponad połowa największych polskich firm powstała w latach 1989-1996.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: