eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Produkcja w Polsce III 2016

Produkcja w Polsce III 2016

2016-04-19 12:39

Produkcja w Polsce III 2016

Produkcja w Polsce III 2016 © industrieblick - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Główny Urząd Statystyczny przedstawił marcowe dane odnośnie produkcji w Polsce. Wskazują one między innymi, że produkcja sprzedana przemysłu w naszym kraju ukształtowała się na poziomie o 0,5% wyższym w porównaniu z marcem 2015, w przypadku produkcji budowlano-montażowej odnotowano z kolei spadek rzędu 15,8%. Wzrosty produkcji sprzedanej dotyczyły 23 spośród 34 analizowanych działów przemysłu.
Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w marcu br. o 0,5% wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 8,8%) i o 6,8% wyższa w porównaniu z lutym br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,8% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,0% niższym w porównaniu z lutym br.

W stosunku do marca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 23 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 18,3%, mebli – o 7,4%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji – po 7,3%, w produkcji wyrobów tekstylnych – o 7,0%, wyrobów z metali – o 4,3%, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 4,2%, urządzeń elektrycznych – o 3,8%. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z marcem ub. roku, wystąpił w 11 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 14,5% (wobec wzrostu o 13,3% przed rokiem), w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 8,9%, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 6,1%, w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 5,3% oraz maszyn i urządzeń – o 2,3%.

fot. mat. prasowe

Produkcja sprzedana przemysłu

Produkcja sprzedana przemysłu była w marcu br. o 0,5% wyższa niż przed rokiem


Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w marcu br. niższa o 15,8% niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 2,9%), a w porównaniu z lutym br. wyższa o 20,6%.

fot. mat. prasowe

Produkcja budowlano-montażowa

Produkcja budowlano-montażowa była 15,8% niższa niż przed rokiem.


Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie niższym o 13,9% niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 3,0% w porównaniu z lutym br.

W stosunku do marca ub. roku spadek produkcji odnotowano we wszystkich działach budownictwa, przy czym w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 21,9%, w jednostkach zajmujących się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi – o 15,7%, a w podmiotach, których podstawowym rodzajem działalności jest wznoszenie budynków – o 10,8%.

W porównaniu z lutym br. wzrost produkcji wystąpił we wszystkich działach budownictwa: w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 31,4%, w przedsiębiorstwach wykonujących głównie roboty budowlane specjalistyczne - o 17,6%, a w realizujących roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków – o 15,9%.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.