eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 15/2016

Świat: wydarzenia tygodnia 15/2016

2016-04-17 15:32

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 14/2016

  • Międzynarodowy Fundusz Walutowy w najnowszym wydaniu World Economic Outlook obniżył prognozę globalnego wzrostu gospodarczego w 2016 r. do 3,2 proc. z 3,4 proc. (wg styczniowych prognoz). Według tych prognoz wzrost PKB w Polsce w tym i przyszłym roku wyniesie 3,6 proc.
  • W I kwartale br. roczna dynamika Produktu Krajowego Brutto (PKB) Chin wyniosła 6,7% r/r (w poprzednim kwartale ,6,8%).
  • Kolejny krok chińskiego rządu w sprawie "ucywilizowania" własnego eksportu. Pekin zdecydował o zniesieniu dotacji eksportowych dla pewnej grypy towarów (do niej zalicza się metale, produkty rolne i tekstylia). Ta decyzja korzystnie wpłynie na stosunki międzynarodowe w gospodarce, a także złagodzi napięcia w chińsko-amerykańskim sporze o reguły handlu.
  • Fitch Ratings podtrzymał długoterminowy rating podmiotu (IDR) Stanów Zjednoczonych na poziomie AAA z perspektywą stabilną, a rating krótkoterminowy - na poziomie F1+. Perspektywy deficytu i zadłużenia pogorszyły się od ostatniego przeglądu Fitcha, ale pozostają bezpiecznie w paśmie dla ratingów AAA. Eksperci firmy prognozują, że deficyt fiskalny wzrośnie w roku fiskalnym 2016 po raz pierwszy od 2009, osiągając 2,9% PKB (wg Biura Budżetowego Kongresu w 2015 roku wyniósł 2,5% PKB). Fitch przewiduje stopniowy wzrost zadłużenia sektora "general government": ze 101% PKB w 2016 r. do ponad 107% PKB w następnej dekadzie. Agencja obniżyła prognozę wzrostu PKB USA do 2,1% w tym i przyszłym roku wobec 2,4% w ub.r.
  • Dla większości afrykańskich krajów Chiny są głównym partnerem handlowym. Jednak zmiany w chińskiej gospodarce realizowane w ostatnim okresie (chodzi o przestawienie jej z modelu produkcyjnego na konsumpcyjny, oraz zmniejszenie zapotrzebowania na surowce w chińskiej gospodarce) spowodowały osłabienie zainteresowania Pekinu Czarnym Lądem. To także szansa dla polskich eksporterów.
  • Zachodni inwestorzy znowu zaczynają się interesować Rosją. Taki pogląd przedstawiła ostatnio szefowa Russian Equity Fund należącego do Credit Suisse.
  • Egipt i Arabia Saudyjska podpisały szereg porozumień dwustronnych, w tym także umowę o utworzeniu funduszu inwestycyjnego z kapitałem 16 mld USD.
  • Kryzysu politycznego w Brazylii ciąg dalszy. Olbrzymia afera korupcyjna przemeblowuje szczyty władzy w tym kraju. Komisja kongresowa (niższa izba parlamentu) opowiedziała się w poniedziałek za wszczęciem tej procedury odwoławczej (impeachment) wobec prezydent Dilmy Rousseff za pogwałcenie ustaw budżetowych, co miało sprzyjać jej ponownemu wyborowi w 2014 r.
  • Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może spowodować poważne szkody gospodarcze w Europie i na świecie. Według MFW opuszczenie Unii przez Brytyjczyków zdestabilizuje relacje handlowe w Europie. Zdaniem ekspertów Funduszu perspektywa referendum już wywołała niepewność inwestorów i obniżyła prognozę wzrostu PKB dla Wielkiej Brytanii z 2,2 do 1,9%.
  • Amerykański rząd zawarł ugodę z bankiem inwestycyjnym Goldman Sachs. W jej wyniku bank zapłaci karę w wysokości 5 mld USD. Jej ona związana z łączeniem różnych papierów wartościowych z ryzykownymi obligacjami z amerykańskiego rynku nieruchomości i ukrywaniem ryzyka związanego z zakupem tak "spakowanych" instrumentów finansowych.
  • McDonald's Corp. chce sprzedać prawie 3 tys., swoich restauracji w północnej Azji. Komunikat wyjaśnia, że ta sieć zamierza zmienić swój model biznesowy na tym kontynencie. Istotą tego planu jest przekazanie restauracji we franczyzę. Podobną koncepcję realizują też inni globalni "operatorzy" restauracji na świecie.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CHINY STABILNIE, NADAL BRAK PRESJI NA WZROST CEN W USA

Odbicie cen ropy naftowej nie znalazło jeszcze odzwierciedlenia w wynikach inflacji w USA. Nadal nie ma presji na wzrost cen. Fed może czekać z podwyżkami. Dziś ważny odczyt produkcji przemysłowej. Doniesienia z Chin bez niespodzianki. Gospodarka jest na stabilnej ścieżce spowolnienia. PLN utrzymuje wartość dzięki dobrym nastrojom na globalnych ryn­kach. Przed końcem miesiąca jeszcze lekko straci.

Poranne dane z Chin bez zaskoczenia, co nie było trudne do przewidzenia. PKB w I kw. wzrósł, zgodnie z założeniami, o 6,7 proc., czyli był zaledwie o 0,1 pkt proc. niższy niż kwartał wcześniej. Produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna nieco wyżej, niż konsensus, ale także nie może być mowy o niespodziance. Ludowy Bank Chin ustalił kurs USD/CNY na stabilnym poziomie wobec fixingu z poprzedniego dnia. Indeks giełdy w Szanghaju zakończył tydzień w okolicach otwar­cia z czwartku. Na przestrzeni tygodnia odnotowano wzrosty do 3-miesięcznych maksimów. Handel w Europie zapowiada się zatem stabilnie. Dobre nastroje powinny zostać utrzymane.

Inflacja w Stanach Zjednoczonych pozostaje niska, choć efekty oddziałujące na jej spadek związane ze spadkiem noto­wań ropy naftowej ustępują. Wskaźnik CPI wyniósł w marcu 0,9 proc. w ujęciu rok do roku (spadek z 1,0 proc.), a z wy­łączeniem wrażliwych kategorii inflacja spadła do 2,2 proc. z 2,3 proc. Dane okazały się niższe niż oczekiwano. Spodzie­waliśmy się solidnego odbicia, które, jak się okazało, w marcu nie zostało jeszcze odnotowane przez statystyków. W ko­lejnych miesiącach CPI uwzględniające żywność i paliwa bezwzględnie odbije, ponieważ obecnie ceny surowców energe­tycznych oraz paliw na stacjach benzynowych są już tylko niewiele niższe, niż przed rokiem. We wskaźniku bazowym do­minują, rozkładające się w dłuższym terminie, tzw. efekty drugiej rundy, kiedy wraz z obniżką kosztów energii tanieją wyroby wykorzystujące ją w dużym stopniu w procesie produkcyjnym. Wczorajsze dane Departamentu Pracy pokazały lekkie przyspieszenie dynamiki realnych wynagrodzeń (1,1 proc. r/r), która pozostaje jednak blisko najniższego poziomu od roku.

Nadal nie widać więc presji na wzrost inflacji w największej gospodarce świata. Fed nie musi spieszyć się z podwyżkami stóp procentowych. Będzie czekał z decyzją tak w kwietniu, jak i (najpewniej) na posiedzeniu w czerwcu. W tym drugim przypadku niebagatelną rolę odegra niepewność związana z referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Lipiec pozostaje w tej sytuacji alternatywą, gdyby obiektywne czynniki, tj. dane z gospodarki, wskazywały na konieczność zacieśnienia polityki pieniężnej w połowie roku, a następnie pod koniec, czym Fed wpisałby się w marco­wą projekcję 2 podwyżek w minimalnej skali rocznie. Taki jest nasz bazowy scenariusz zmian w polityce monetarnej w USA. Ponieważ rynek zakłada, że w tym roku podwyżki może wręcz nie być (54-procentowe prawdopodobieństwo wzro­stu w grudniu), zmiana tej percepcji wytworzy potencjał do umocnienia dolara w dalszej części roku.

Dziś kolejne ważne odczyty z USA – produkcja przemysłowa i nastroje konsumentów. Szczególnie pierwszy raport będzie bacznie obserwowany przez inwestorów. Przez ostatnie kilka kwartałów przemysł ciążył na wynikach amerykańskiej go­spodarki. Powodem były w dużej mierze problemy sektora wydobywczego. Zahamowanie tych negatywnych tendencji byłoby sygnałem, że aktywność wkracza ponownie na właściwe tory. By to jednoznacznie stwierdzić potrzeba co naj­mniej kilku odczytów o dużej, tj. miesięcznej, częstotliwości publikacji. Na razie taki, jednoznacznie mocny wzrost pro­dukcji pojawił się dopiero raz, w styczniu (+0,63 proc. m/m). Na przestrzeni ostatnich 15 miesięcy zanotowano tylko 3 miesiące ze wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu.

Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: