eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dyrektor IT przed wyzwaniami

Dyrektor IT przed wyzwaniami

2016-04-13 13:15

Dyrektor IT przed wyzwaniami

Dyrektor IT przed wyzwaniami © Sergey Nivens - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ponad 2/3 CIO przebadanych na potrzeby najnowszego badania firmy EMC deklaruje, że dynamiczny rozwój biznesu może przyczynić się do obnażenia słabości tradycyjnych rozwiązań i to zarówno w obszarze realizacji zadań, jak i infrastruktury.

Przeczytaj także: Klienci, innowacje, regulacje, czyli priorytety polskich CIO

Badanie EMC objęło swoim zasięgiem 2700 szefów działów informatycznych oraz członków zarządów, na których spoczywa odpowiedzialność za funkcjonowanie firm w obszarach IT i za działalność operacyjną w krajach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Czterech na dziesięciu z nich podkreśliło, że kluczowym wyzwaniem na najbliższe trzy lata będzie umiejętne wykorzystanie wartości coraz nieustannie rosnącej ilości danych. To jednak nie koniec. Szefowie IT będą musieli zmierzyć się również z nieprzewidywalnością biznesu i - co za tym idzie - koniecznością szybkiego skalowania systemów oraz wdrażania nowych rozwiązań (produktów, usług i aplikacji) w czasie o połowę krótszym, niż ma to miejsce dzisiaj. CIO spodziewają się też, że za trzy lata będą musieli zaspokajać potrzeby biznesu w czasie rzeczywistym, a czterech na pięciu uważa, że właściwą platformą umożliwiającą dalszy wzrost jest skalowalna i elastyczna architektura konwergentna.

W swoich poglądach CIO są często osamotnieni. W wielu firmach oczekiwania wobec IT nieustannie rosną, a przy tym coraz trudniej jest im porozumieć się z członkami zarządów odpowiedzialnymi za inne obszary. Zrozumienie wartości i potencjału informatyki wzrasta jednak w miarę wzrostu wielkości firmy. W firmach liczących powyżej 1000 pracowników powyższe obawy są mniej powszechne, a zarazem częściej, niż w mniejszych przedsiębiorstwach, korzysta się w nich z nowoczesnej infrastruktury i inwestuje w kompetencje pracowników.

Z kolei w wielu mniejszych organizacjach decyzje w obszarze technologii są podejmowane przez osoby odpowiedzialne za inne aspekty funkcjonowania firmy. Według 39 procent respondentów, zadania IT w ich firmach są definiowane przez osoby spoza IT i biznesu, np. przez szefów marketingu czy sprzedaży. Ten rozdźwięk jest szczególnie widoczny na szczeblu zarządów: o ile 58 procent CIO uważa, że ma pełną kontrolę nad podległymi im systemami informatycznymi, zgadza się z nimi zaledwie 14% osób odpowiedzialnych za biznes.

fot. mat. prasowe

Rozłam pomiędzy IT i biznesem

IT musi dostosować się do obecnego i przyszłego krajobrazu biznesowego


Nigel Moulton, EMEA CTO w firmie VCE, oddziale EMC ds. platform kowergentnych, powiedział:
“Badanie rzuca nowe światło na stosunek do informatyki w firmach o różnej wielkości. W celu odzyskania kontroli szefowie IT i podległe im zespoły muszą spędzać mniej czasu na budowie i zarządzaniu komponentami infrastruktury. Zamiast tego powinni się skupić na przekształceniu IT w efektywne narzędzie realizujące zadania biznesowe, które może szybko rosnąć wraz ze zmieniającymi się potrzebami. To wymaga stosowania nowoczesnych centrów danych. Jedną z metod osiągnięcia tego celu jest wdrożenie skutecznej, konwergentnej infrastruktury definiowanej programowo. Konwergencja może przyspieszyć rozwój systemów i przyspieszyć tempo wprowadzania nowych produktów bezpośrednio rozwiązując część wyzwań wskazanych przez respondentów”.

Przeczytaj także: 10 prognoz dla CIO na 2018 r. 10 prognoz dla CIO na 2018 r.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: CIO, dyrektor it, dział it, informatyzacja

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: