eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Gorsza kradzież danych niż inwigilacja. Czego boją się internauci?

Gorsza kradzież danych niż inwigilacja. Czego boją się internauci?

2016-04-13 14:46

Gorsza kradzież danych niż inwigilacja. Czego boją się internauci?

Czego boją się internauci? © Brian Jackson - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Czego boją się polscy internauci? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwał Instytut ARC Rynek i Opinia. Przeprowadzona analiza dowiodła, że największe obawy polskich użytkowników sieci dotyczą możliwości włamania na konto bankowe, a także utraty danych kart kredytowych, haseł i loginów. Co interesujące, badani utrzymują, że te zdarzenia są bardziej ryzykowne niż śledzenie aktywności internetowej przez służby państwowe.

Przeczytaj także: 5 rad dla dla entuzjastów gier online

Dla trzech czwartych polskich internautów włamanie do bankowości elektronicznej oraz kradzież pieniędzy z ich konta to najgroźniejsze i najbardziej niepokojące sytuacje związane z korzystaniem z sieci. Polacy obawiają się również utraty loginów, haseł, numerów kont i kart kredytowych. Jednocześnie respondenci podkreślają, że wraz z upływem lat potencjał zagrożeń związanych z korzystaniem z sieci przybiera na sile.

Respondenci pytani o opinie dotyczące nowej ustawy o policji umożliwiającej śledzenie aktywności w Internecie dostrzegają zarówno ogromne zagrożenia z tym związane, jak i możliwości.

„Świadomość zagrożeń związanych z korzystaniem z sieci jest wysoka wśród polskich internautów. Obawiamy się głownie o bezpieczeństwo związane z naszymi finansami. W porównaniu do obaw o ujawnienie danych logowania do serwisów transakcyjnych i bankowych - stosunkowo niewielką wagę przywiązujemy do swojej prywatności związanej z aktywnością w mediach społecznościowych i na innych serwisach WWW, jak również mającej związek z naszymi upodobaniami zakupowymi. Pod tym pod tym względem jesteśmy podobni do Internautów z innych krajów zachodu, w tym amerykańskich (badania PEW Research Center).

fot. mat. prasowe

Które sytuacje są najbardziej groźne i niepokojące?

Największa grupa badanych uważa, że najpoważniejszym zagrożeniem jest włamanie do serwisów bankowych.

Jednakże akceptacja Polaków dla inwigilacji ze strony organów państwowych jest dużo niższa niż w krajach zachodnich. Może to wynikać z faktu naszego wciąż niewielkiego poczucia zagrożenia atakami terrorystycznymi. W łatwym dostępie do naszych danych widzimy przewagę zagrożeń nad korzyściami. Najbardziej obawiamy się nadużyć ze strony służb, ale widzimy także i plusy – przede wszystkim w postaci możliwości skuteczniejszej walki z patologiami oraz terroryzmem. Według badań prowadzonych na zachodzie - zwiększone możliwości inwigilacji obywateli odbiły się na sposobie korzystania z Internetu i telefonów. Czas pokaże czy tak samo stanie się i u nas, czy też - zaakceptujemy to jako niezagrażający nam element naszej codzienności, podobnie jak ma to miejsce z wszechobecnymi kamerami monitoringu wizyjnego” – komentuje Piotr Czyżewski, Dyrektor ds. Rozwoju w ARC Rynek i Opinia.

fot. mat. prasowe

Ujawnienia, których danych obawia się Pan/Pani najbardziej?

Respondenci najbardziej obawiają się utraty haseł, loginów oraz danych kart kredytowych.

fot. mat. prasowe

Zjawiska, na które na które nowelizacja ustawy o policji wpłynie pozytywnie i negatywnie

Najważniejszą zaletą nowego ustawodawstwa jest wykrywanie zjawisk patologicznych

Informacja o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone w lutym 2016 roku przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (ankiety online na własnym panelu internetowym) na reprezentatywnej (wiek, płeć, wykształcenie, miejsce zamieszkania) grupie respondentów, N=1000.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: