eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Komunikatory internetowe: używamy, chociaż się boimy

Komunikatory internetowe: używamy, chociaż się boimy

2016-04-12 12:48

Komunikatory internetowe: używamy, chociaż się boimy

Smartfon © fot. mat. prasowe

Chociaż mamy świadomość, że komunikatory internetowe nie są najbezpieczniejszymi rozwiązaniami, to nie powstrzymuje nas to przed regularnym ich używaniem, także do rozmów prywatnych - wynika ze wspólnego badania zrealizowanego przez Kaspersky Lab oraz B2B International.

Przeczytaj także: Komunikator głosowy z wideo w Gmail

Rezultaty badania wskazują, że do najsłabiej zabezpieczonych narzędzi komunikacji online zaliczamy komunikatory, które transmitują obraz. Twierdzi tak aż 72% europejskich respondentów. Przesadnym zaufaniem nie cieszą się również komunikatory mobilne, w tym społecznościowe, które za niebezpieczne uważa 65% badanych. Na kolejnych miejscach uplasowały się rozmowy wykorzystujące technologię VoIP (64%) oraz usługi czatu wideo (62%).

Jednocześnie respondenci zostali poproszeni o wskazanie trzech najczęściej używanych sposobów komunikacji online. Z ich odpowiedzi wynika, że są to:
  • komunikatory mediów społecznościowych (31%),
  • komunikatory mobilne (34%) oraz
  • rozmowy przez internet (15%).

Dość interesujący może wydać się fakt, iż to mężczyźni częściej niż kobiety rozmawiają przez internet (odpowiednio 17% i 14%), jednak to panie częściej używają sieci społecznościowych (41% i 35%). Badani przyznają, że wymienionych przez nich narzędzi komunikacji używają nie tylko w domu, ale także w miejscach publicznych — w biurze i podczas podróży.

Co więcej, 17% ankietowanych przyznało, że co najmniej raz użyło narzędzia komunikacji elektronicznej do wysłania wrażliwego zdjęcia lub filmu. Częściej zdarzyło się to mężczyznom (21%) niż kobietom (13%). Im młodszy użytkownik, tym częściej wysyła przez internet pliki natury osobistej — jest to największa grupa badanych (23%), którym zdarzyła się taka sytuacja w wieku 24 lat lub wcześniej.

Wnioski te potwierdzają wyniki quizu, w którym 35% osób przyznało, że wymieniało się informacjami prywatnymi za pośrednictwem aplikacji, a 13% ankietowanych było gotowych użyć do tego celu dowolnego urządzenia (11% kobiet, 15% mężczyzn i prawie 18% młodszych użytkowników). Jedynie 28% zadeklarowało, że nie omawia spraw prywatnych przez internet (31% kobiet, 26% mężczyzn i tylko 17% użytkowników w wieku powyżej 24 lat).
„Oczywiście nie twierdzimy, że ludzie powinni przestać używać komunikatorów internetowych; chcemy jednak przypomnieć, że podczas wymieniania się informacjami przez internet wskazane jest zachowanie szczególnej ostrożności. Na przykład nie należy w ten sposób omawiać poufnych tematów, ponieważ internet pamięta wszystko; nie warto także korzystać z kanałów komunikacji znanych z tego, że nie są bezpieczne (publiczne sieci Wi-Fi), gdyż dane mogą zostać przechwycone. Ważne jest także, aby użytkownicy rozważnie wybierali narzędzia online do rozmów prywatnych i korzystali tylko z tych urządzeń, które są zabezpieczone mocnym hasłem i skutecznym produktem typu internet security” — powiedział Petr Aleszkin, szef działu marketingu konsumenckiego na obszar rynków wschodzących, Kaspersky Lab.

Kaspersky Internet Security — multi-device i Kaspersky Total Security — multi-device to wieloplatformowe rozwiązania, które zapobiegają przechwyceniu poufnych informacji przez szkodliwe programy i ostrzegają użytkowników o zagrożeniach, takich jak niezabezpieczone sieci Wi-Fi, próbach uzyskania dostępu do kamery internetowej czy mikrofonu, przekierowaniach na nielegalne strony itp.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: