eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 14/2016

Europa: wydarzenia tygodnia 14/2016

2016-04-09 13:05

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 13/2016

  • Wznowione zostały rozmowy pomiędzy UE i krajami Ameryki Południowej w sprawie porozumienia o wolnym handlu. Pierwszym etapem będzie wymiana w maju ofert dotyczących taryf celnych.
  • Aby utrzymać na zbliżonym do obecnego poziomie moce produkcyjne państwa UE będą musiały wydać do 2030 r. od 152 do 207 mld euro na inwestycje w energetykę jądrową.
  • Po spadku gospodarczym o 6,6 proc. w 2009 r. (początek światowego kryzysu gospodarczego) Węgry od 2014 r. notują szybki wzrost. W 2015 r. wyniósł on 2,9 proc. Według instytutu Kopint-Tarki w tym roku PKB Węgier wzrośnie o 2,4 proc., a w przyszłym o 2,9 proc.
  • Rząd Francji zwróci się do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), by po skandalu z "Panama Papers" zakwalifikowała Panamę do grona rajów podatkowych.
  • Spada stopa bezrobocia w Unii Europejskiej. W lutym poziom bezrobocia w całej UE był najlepszym wynikiem od maja 2009 r. Całkowita liczba bezrobotnych w Unii Europejskiej wyniosła 21 mln 651 tys. osób wynika, a co piąty bezrobotny to osoba młoda, wchodząca dopiero na rynek pracy. W ocenie analityków w dalszym ciągu głównym problemem unijnego rynku pracy jest jednak brak stanowisk pracy dla ludzi młodych. Przechodząc do liczb: w lutym bez pracy było ponad 4 mln osób w wieku poniżej 25 roku życia (to spadek tej liczby o 428 tys. osób); stopa bezrobocia wśród młodych w całej Wspólnocie Europejskiej wynosiła 19,4 proc. (rok wcześniej wynik ten był na poziomie 20,9 proc. dla UE 28), a zawężając obszar tylko do strefy euro – 21,6 proc. (wobec 22,7 proc. rok wcześniej).
  • Krytykowane przez Brukselę Węgry spłaciły ostatnią część otrzymanego w 2008 r. pakietu kredytowego Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej. W 2008 roku MFW i UE udostępniły zagrożonym bankructwem Węgrom kredytowy pakiet ratunkowy w wysokości 20 mld euro (12,3 mld euro od MFW, 6,5 mld od UE i ok. 1 mld od Banku Światowego). Z części pakietu przypadającej na MFW Budapeszt wykorzystał 7,5 mld euro i pożyczka ta została spłacona w 2013 r., z kredytu Banku Światowego Węgry nie skorzystały w ogóle. Węgry liczą na podniesienie ratingu Węgier przez główne agencje ratingowe. Obecnie długoterminowy rating węgierskiego długu w walucie obcej wynosi obecnie BBB plus w agencjach Fitch oraz Standard & Poor's.
  • Cena ropy Brent w kontraktach na czerwiec 2016 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 40,27-40,29 USD za baryłkę. Analitycy prognozują dalszy wzrost cen do poziomu 45-50 USD za baryłkę.
  • Według "The Telegraph" w ostatnim miesiącu z 47 proc. do 51 proc. wzrósł odsetek zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w UE. Odsetek opowiadających się za Brexitem zmalał i wyniósł 44 proc. (w marcu 49 proc.)
  • Pierwszą ofiarą skandalu z "Panama Papers" jest premier Islandii Sigmundur Gunnlaugsson, który ustąpił ze stanowiska. Jego obowiązki przejmie tymczasowo minister rybołówstwa i rolnictwa Sigurdur Ingi Johannsson .
  • Polska metoda wytwarzania grafenu opracowana na Politechnice Łódzkiej uzyskała ochronę patentową w USA i Unii Europejskiej. Grafen jest produkowany przez firmę Advanced Graphene Products.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Jest wiosna, czas pomyśleć o wakacjach. PORTUGALIA – CORAZ POPULARNIEJSZA WŚRÓD POLAKÓW

Od kilku lat widoczny jest rosnący trend zarówno w liczbie Polaków odwiedzających Portugalię, jak i w długości ich pobytu w tym kraju. Choć w porównaniu z innymi narodowościami Polacy stanowią niewielki procent wszystkich turystów zagranicznych, to jednak otwarcie nowych połączeń bezpośrednich do Porto dobrze rokuje na przyszłość.

W 2015 roku Portugalię odwiedziło ponad 10,175 mln turystów zagranicznych[1], co oznacza wzrost o 9,7 proc. z roku na rok. Największą grupę stanowili Brytyjczycy (16,9 proc. wszystkich turystów zagranicznych), Hiszpanie (15,2 proc.), Francuzi (11,2 proc.), Niemcy (10,8 proc.) oraz Brazylijczycy (5,5 proc.). Polacy znajdują się dopiero na 12 miejscu, z liczbą prawie 177 tys. turystów (1,7 proc.), jednak jest to spory wzrost w stosunku do 2014 r. (o 29,1 proc.).[2]

Najpopularniejszymi regionami Portugalii wśród obcokrajowców są:
  • Region Lisboa (ponad 3,58 mln turystów zagranicznych), z Lizboną, pobliską, romantyczną Sintrą oraz modnymi, nadmorskimi kurortami Cascais i Estoril;
  • Algarve (prawie 2,6 mln gości zagranicznych), przyciągające słonecznymi plażami, ciepłym morzem i doskonałą kuchnią, w której królują owoce morza (m.in. cataplana);
  • Porto e Norte (ponad 1,54 mln turystów), z tętniącym życiem Porto i słynnym, winiarskim regionem Alto Douro.

Co ciekawe, turyści zagraniczni najdłużej zatrzymywali się na Maderze (średnio 6 noclegów), w Algarve (średnio prawie 5 noclegów), na Azorach (średnio 3-4 noclegi) oraz w regionie Lisboa (niecałe 3 noclegi, co sugeruje że zazwyczaj są to krótkie przyjazdy typu „city break”). Dla całej Portugalii średni czas pobytu wyniósł ok. 3 noce[3].

Najwięcej Polaków wypoczywało:
  • w Regionie Lisboa (ponad 51 tys. osób, wzrost o 29 proc. r/r), szczególnie w stolicy Portugalii;
  • w Algarve (ponad 43 tys. osób, wzrost o 32,7 proc. r/r), co wynika m.in. z bezpieczeństwa tego regionu w porównaniu z innymi kierunkami sun& sea, bardzo dobrej infrastruktury oraz czystości plaż (85 z nich otrzymało w 2015 r. oznaczenie Blue Flag);
  • na archipelagu Madery (prawie 31 tys. osób, wzrost o ponad 7 proc. r/r), ze względu na charakterystyczny, „wiosenny” klimat wysp, oryginalną, egzotyczną roślinność oraz spokój mniej uczęszczanych plaż;
  • w Centro de Portugal (ponad 27 tys. osób, wzrost o 45,4 proc. r/r), które przyciąga sanktuarium maryjnym w Fatimie, urokliwym Aveiro i uniwersytecką Coimbrą.

Co ciekawe, to jednak archipelag Azorów, z jeziorami w kalderach, wszechobecną hortensją i wulkanem Pico, odnotował największy, rekordowy wzrost liczby Polaków odwiedzających ten kierunek (ponad 169 proc. r/r).

Najdłuższy wypoczynek Polacy zaplanowali na Maderze (średnio 6 noclegów), w Algarve (średnio ponad 4 noclegi) oraz na Azorach (średnio ponad 3 noclegi). Wynika to m.in. stąd, że podróż na archipelagi trwa ok. 5-8 godzin, więc turyści wybierający się do tych miejsc planują zazwyczaj dłuższy pobyt, by odpocząć i zobaczyć jak najwięcej[4].

Wybór regionów oraz długość pobytu Polaków w Portugalii w dużej mierze zależy od istniejących połączeń lotniczych i ich częstotliwości. Nowością w tym roku są bezpośrednie loty do Porto oferowane aż przez 2 przewoźników.

Bezpośrednie loty do Portugalii oferują linie lotnicze TAP (na trasie Warszawa – Lizbona – 4 połączenia tygodniowo, a w okresie letnim – codziennie), Wizz Air (po dwa loty w tygodniu na trasach: Warszawa – Lizbona, a od 15 maja br. – również Warszawa – Porto) oraz Ryanair (po dwa loty w tygodniu na trasie Warszawa Modlin – Lizbona, a od 2 listopada br. – także Warszawa Modlin – Porto). Do Portugalii latają również czartery zamawiane przez biura podróży.

Można zatem przyjąć, że liczba Polaków odwiedzających Portugalię i odkrywających mniej znane regiony tego kraju, nadal będzie rosła.

Łącznie, w 2015 r. portugalska branża turystyczna zarobiła ponad 11,362 mld euro (wzrost o 9,3 proc. r/r)[5]. Na wakacjach najwięcej pieniędzy wydali Brytyjczycy i Francuzi (odpowiednio 17,6 i 17,5 proc.), Hiszpanie (17,5 proc.) i Niemcy (11 proc.).



[1] Liczba gości zagranicznych w hotelach, ośrodkach i apartamentach turystycznych oraz w innych formach zakwaterowania, którzy nocowali w Portugali w okresie styczeń – grudzień 2015 r., źródło: Turismo de Portugal za INE, wstępne dane na dzień 16.02.2016 r.

[2] Liczba polskich gości w hotelach, ośrodkach i apartamentach turystycznych oraz w innych formach zakwaterowania, którzy nocowali w Portugali w okresie styczeń – grudzień 2015 r., źródło: Turismo de Portugal za INE, wstępne dane na dzień 16.02.2016 r.

[3] Średnia liczba noclegów w hotelach, ośrodkach i apartamentach turystycznych oraz w innych formach zakwaterowania, wykupiona przez turystów zagranicznych, którzy nocowali w Portugali w okresie styczeń – grudzień 2015 r., źródło: Turismo de Portugal za INE, wstępne dane na dzień 16.02.2016 r.

[4] Średnia liczba noclegów w hotelach, ośrodkach i apartamentach turystycznych oraz w innych formach zakwaterowania, wykupiona przez polskich turystów, którzy nocowali w Portugali w okresie styczeń – grudzień 2015 r., źródło: Turismo de Portugal za INE, wstępne dane na dzień 16.02.2016 r.

[5] Przychody z turystyki z pozycji „Podróże i turystyka” w bilansie płatniczym w okresie styczeń – grudzień 2015 r., źródło: Turismo de Portugal za Banco de Portugal, wstępne dane na dzień 22.02.2016 r.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: