eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 13/2016

Europa: wydarzenia tygodnia 13/2016

2016-04-02 22:03

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 12/2016

  • Wokół TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership) czyli wokół obecnie negocjowanej umowy inwestycyjnej między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi, toczy się w Europie aktywny spór. Główne obszary zagrożeń w tym dokumencie dotyczą rolnictwa, produkcji żywności, farmaceutyki, energetyki oraz rynku pracy. Te dyskusje mają charakter teoretyczny, ale skutki podpisania umowy odczujemy wszyscy w trakcie jej realizacji. Zobaczymy!
  • Import chińskiej stali do Europy zagraża stabilności tej branży w unijnych krajach. Jako pierwsza odczuła to Wielka Brytania. Tata Steel (to numer 2 wśród europejskich producentów stali) ogłosił zamiar sprzedaży hut stali w Anglii i na terenie Walii. Grozi to utratą pracy przez 20 tysięcy pracowników.
  • Pojawiły się informacje, że Europejski Bank Centralny może wypłacić 1300 euro każdemu obywatelowi strefy euro, jeśli stwierdzi, że nie ma innego sposobu na rozruszanie inflacji.
  • Aby grecki rząd mógł dalej korzystać z międzynarodowej pomocy finansowej musi ściśle realizować narzucony mu program oszczędnościowy (kontrolowany przez "trojkę" : EBC, MFW, UE). Teraz musi szukać kolejnych oszczędności rzędu 1,8 mld euro, aby pokryć dziurę budżetową na 2017 i 2018 rok. To warunek, aby było możliwe osiągnięcie wymaganej nadwyżki w wysokości 3 i pół procent greckiego PKB zgodnie z umową z wierzycielami.
  • Urząd statystyczny Insee poinformował, że PKB Francji w IV kw. wzrósł o 0,3 proc. kw/kw, a licząc r/r wzrósł o 1,4 proc.
  • Włosi wprowadzili w życie kolejny krok w walce z oszustwami podatkowymi. Do ostatniego piątku banki i wszystkie instytucje finansowe miały czas na wysłanie do Agencji Podatkowej danych za zeszły rok dotyczących kont obywateli.
  • Praga ma nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będzie dla Chin bramą do unijnych krajów. Wizyta chińskiego prezydenta Xi Jinpinga w Pradze zakończyła się podpisaniem 30 porozumień gospodarczych. Chińczycy zainwestują w Czechach ok. 4 mld USD. Prezydenci obu krajów zainaugurowali strategiczne partnerstwo łączące oba ich kraje.
  • Stany Zjednoczone poinformowały, że przekażą Ukrainie dodatkową pomoc finansową. Wyniesie ona ponad 300 mln USD. Mimo dotychczasowej pomocy Zachodu sytuacja gospodarcza Ukrainy jest w katastrofalnym stanie. Problemem jest też kryzys polityczny.
  • Unia Europejska poinformowała, że przekaże Białorusi w bieżącym roku wsparcie wysokości 29 mln euro.
  • Równocześnie poinformowano, że Eurazjatycki Bank Rozwoju zdecydował o udzieleniu Mińskowi kredytu w wysokości 2 mld USD ze środków Eurazjatyckiego Funduszu Stabilizacji i Rozwoju.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

EUROPEAN EXECUTIVE FORUM, NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIE O TEMATYCE ZARZĄDZANIA I INNOWACJI W EUROPIE JUŻ 7 I 8 KWIETNIA W WARSZAWIE.

Czwarta edycja „European Executive Forum”, która odbędzie się 7-8 kwietnia 2016 w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie skupi się wokół wyzwań, przed którymi stają liderzy biznesu w dobie rewolucji technologicznej.

Europa jest świadkiem postępującego rozwoju innowacji, które wpływają na niemal każdą sferę życia. Pojawia się zatem pytanie, czy nadążamy za zmianami gospodarczymi wynikającymi z tworzenia innowacji i rozwoju nowych modeli biznesowych.

Podczas Forum, które w tym roku odbywa się pod hasłem „Age of innovations”, zastanowimy się, czy nastąpił kryzys dotychczasowych modeli biznesowych, które technologie przyszłości będą miały największy wpływ na sposób podnoszenia innowacyjności produktów i usługw przedsiębiorstwach oraz jak social media i Big Data zmuszają firmy do zredefiniowania biznesu i planowanych inwestycji.

Najwybitniejsi przedstawiciele świata biznesu, nauki i polityki będą starali się odpowiedzieć na pytanie: jak zwiększyć jakość innowacyjności organizacyjnej i jak sprawić, by kapitał ludzki nabył umiejętności pozwalające odnaleźć się w gospodarce przyszłości.

Wśród tegorocznych gości reprezentujących świat nauki będzie Patrick Barwise, profesor zarządzania i marketingu London Business School i Paddy Miller, profesor zarządzania zasobami ludzkimi w szkole biznesu IESE. Swoją wiedzą
z uczestnikami Forum podzieli się też światowy autorytet z dziedziny przywództwa, pisarzi filantrop Chris Lowney – były Jezuita i dyrektor zarządzający słynnego banku JP Morgan, autor bestselleru „Heroiczne Przywództwo”.

Forum uświetni uroczysta European Leadership Awards Gala, podczas której zostaną uhonorowane najlepsze przedsiębiorstwa, wybitni menedżerowie i liderzy biznesu, którzy wdrażają najwyższe standardy przywództwa, wyróżniają się zaangażowaniem w rozwój gospodarczy kraju, przestrzegają zasad etyki prowadzenia biznesu oraz odznaczają się szczególną dbałością o dobro społeczeństwa.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: