eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Coface: chińskie firmy w kłopotach

Coface: chińskie firmy w kłopotach

2016-03-24 12:59

Coface: chińskie firmy w kłopotach

Opóźnienia płatności dotknęły 80 proc. firm w Chinach © vectorfusionart - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Prowadzenie biznesu w Państwie Środka zdaje się nie należeć do najłatwiejszych - z badania zrealizowanego przez Coface wynika, że w minionym roku aż 8 na 10 firm deklarowało nieotrzymywanie płatności na czas. Wiele wskazuje również na to, że najbliższe miesiące nie przyniosą żadnej poprawy - wzrost gospodarczy ma spowolnić, dodatkowo Chiny borykają się również z nadwyżką mocy produkcyjnych w wielu sektorach gospodarki, presją spadkową na RMB oraz dużą zmiennością rynku akcji.

Przeczytaj także: Coface: gospodarka Chin w górę, mniej zaległych płatności?

Chińskie firmy coraz ostrożniejsze


Miniony rok przyniósł skrócenie średnich terminów odroczonych płatności dopuszczalnych przez firmy chińskie, co jest dobitnym dowodem na ostrożniejsze podejście do kwestii kredytów kupieckich oferowanych klientom.

Mimo to poziom ryzyka wzrósł, a 80,6 proc. firm uczestniczących w badaniu informowało o otrzymywaniu płatności z opóźnieniem w 2015 r. (w porównaniu z 79,8 proc. w 2014 r.). 58,1 proc. tych firm wskazywało również na wzrost kwoty zaległości. Większy odsetek respondentów (+4 punkty procentowe, tj. 10 proc. całości) stwierdziło, że średnie okresy zaległości przekraczały 150 dni. 17,9 proc. badanych firm informuje o bardzo długich (przekraczających 180 dni) okresach zaległości przekraczających 5 proc. ich obrotów rocznych. Zwiększenie ilości bardzo długich okresów zapłaty oznacza coraz większą presję na sytuację finansową firm.

Potwierdzają to dane na temat kredytów zagrożonych (NPL), ujawnione przez Chińską Komisję Regulacyjną ds. Banków. Pod koniec 2015 r. wskaźnik NPL osiągnął 1,59 proc., czyli najwyższy stan od 2009 r. (w porównaniu z 1 proc. w 2013 r.) . Liczba NPL wzrosła o ponad 50 proc. w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2015 r. W tym kontekście nie można umniejszać znaczenia ryzyka wzrostu ilości zaległych płatności.

fot. mat. prasowe

Zaległe należności

Opóźnienia płatności dotknęły 80 proc. firm w Chinach


Ponure perspektywy dla gospodarki w 2016 r.


W odniesieniu do chińskich firm zmagających się z nadwyżką mocy produkcyjnych i niskimi zyskami istnieje teraz większe prawdopodobieństwo niedopełnienia zobowiązań, gdyż rząd podjął decyzję o walce z nadwyżką mocy produkcyjnych i firmami „zombie”. Mimo spowolnienia wzrostu akcji kredytowej, zadłużenie prywatne nadal wzrasta szybciej niż PKB. Chiny nie rozpoczęły jeszcze procesu oddłużania, a ryzyko rośnie. Zadłużenie w niefinansowym sektorze prywatnym osiągnęło poziom 201 proc. PKB w czerwcu 2015 r., w porównaniu ze 114 proc. w czerwcu 2008 r. i 176 proc. w czerwcu 2013 r.

fot. mat. prasowe

Zadłużenie wobec chińskiego niefinansowego sektora prywatnego (proc. PKB)

Zadłużenie wobec chińskiego niefinansowego sektora prywatnego ciągle rośnie


Wzrost chińskiego PKB w 2015 r. (6,9 proc.) był najwolniejszy od 25 lat, przy czym prognozy Coface wskazują kolejny rekord – 6,5 proc. w 2016 r. Ogólna tendencja jest zniżkowa, co wynika z procesu wyrównania i niskiego popytu globalnego. Władze wdrażają reformy konieczne do zrównoważenia wzrostu w kierunku konsumpcji i usług. Mimo pozytywnych skutków średniookresowych proces równoważenia przyniósł pewne krótkoterminowe skutki negatywne oraz trudne wyzwania dla firm, uderzając w zyski i zwiększając ryzyko kredytowe.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: