eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Nieruchomości komercyjne: Polska liderem Europy Środkowej

Nieruchomości komercyjne: Polska liderem Europy Środkowej

2016-03-11 12:27

Nieruchomości komercyjne: Polska liderem Europy Środkowej

Boom na biura © pab_map - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Polskie nieruchomości komercyjne cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów. W znacznej mierze jest to zasługa niewygórowanych kosztów kredytu, atrakcyjnych względem zachodu Europy stóp kapitalizacji oraz stabilności i bezpieczeństwa naszego rynku. Nie bez znaczenia pozostają również inwestycje infrastrukturalne, dynamiczny rozwój e-commerce oraz rozwój centrów usług dla biznesu. Te wszystkie czynniki złożyły się na to, że Polska po raz kolejny zdobyła miano środkowoeuropejskiego lidera - czytamy w dorocznym raporcie EY „Poland. The real state of real estate".

Przeczytaj także: Nieruchomości komercyjne w CEE: Polska liderem spadków w inwestycjach

Boom na biura


EY potwierdza to, o czym mówiło się już od dawna - pod względem aktywności najemców miniony rok okazał się rekordowy. Łącznie wynajętych zostało 1,5 mln m2 powierzchni biurowej, a 643 tys. m2 oddano do użytku. Jeśli spojrzeć na ilość rozpoczętych inwestycji, to kontynuacja wzrostowego trendu jest niemal pewna.

W bieżącym roku najwięcej nowych projektów będzie realizowanych na terenie Warszawy, Krakowa, Trójmiasta i Wrocławia. Dobrą kondycje rodzimego rynku potwierdza Anna Kicińska, Lider Grupy Doradztwa Nieruchomości EY w regionie CSE:
- Popyt na nowe biura generują zarówno polscy jak i zagraniczni przedsiębiorcy, centra usług dla biznesu, a także firmy z sektora publicznego, które coraz częściej są zainteresowane najmem nowoczesnej powierzchni w miejsce starych budynków własnościowych. Wysoka podaż nowych powierzchni biurowych w dużych miastach może wpłynąć na obniżkę stawek czynszów, zwłaszcza w centralnych lokalizacjach - mówi.

Zdecydowanie największa podaż powierzchni biurowej jest w Warszawie. Na koniec 2015 roku wynosiła 4,6 mln m2. Szacuje się, że w 2016 roku zostanie oddanych kolejnych 400 tys. m2. Biura bez najemców stanowią w stolicy 12,3%. Według prognoz, w najbliższych latach ten odsetek będzie rósł, ponieważ starszym budynkom coraz trudniej będzie konkurować z nowymi inwestycjami.

fot. pab_map - Fotolia.com

Boom na biura

Zdecydowanie największa podaż powierzchni biurowej jest w Warszawie. Na koniec 2015 roku wynosiła 4,6 mln m2.


E-commerce napędza magazyny


Zupełnie inaczej sytuacja wygląda na rynku magazynów, gdzie poziom pustostanów jest rekordowo niski i wynosi zaledwie 4,6%. Ogromny popyt i zainteresowanie inwestorów wynika między innymi z dynamicznego rozwoju sektora e-commerce.
– W Polsce mamy nadal atrakcyjne ceny gruntów, stosunkowo niskie koszty pracy oraz dogodne położenie w centrum Europy. To, co przekłada się na dynamiczny rozwój magazynów w Polsce, to dostęp do coraz lepszej infrastruktury, a także otwartość i pomoc ze strony władz lokalnych w procesie realizowania inwestycji. Rozwój handlu w internecie dodatkowo napędza ten sektor rynku nieruchomości – mówi Anna Kicińska.
W ubiegłym roku oddano do użytku 980 tys. m2 magazynów – nieco mniej niż w 2014 roku. Na krajowej mapie inwestycji na znaczeniu zyskują Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz oraz Opole. W 2016 roku na rynkach lokalnych będzie coraz więcej transakcji typu „sale and leaseback”, w których właściciel sprzedaje powierzchnię a następnie ją wynajmuje. Coraz bardziej popularne są też projekty typu „build to suit”, czyli szyte na miarę.

W centrum zainteresowania inwestorów


W 2015 roku oddano do użytku 500 tys. m2 nowoczesnej powierzchni handlowej – to o 10% więcej niż przed rokiem. Największe oddane inwestycje to: SuperSam w Katowicach, Sukcesja w Łodzi, Zielone Arkady w Bydgoszczy, Tarasy Zamkowe w Lublinie, Galeria Neptun w Starogardzie Szczecińskim i Galeria Galena w Jaworznie. Duże zainteresowanie zarówno lokalnych jak i zagranicznych inwestorów na tym rynku zapowiada budowę kolejnych centrów handlowych. Obecnie ponad 560 tys. m2 jest w budowie. Większość zostanie oddana do użytku w 2016 i 2017 roku.

fot. mat. prasowe

Rynek inwestycyjny w Polsce

Wartość transakcji w 2015 roku przekroczyła 4 miliardy euro.


- Obserwujemy dużą aktywność inwestorów także w małych i średnich miastach. Drugim trendem jest odświeżanie istniejących centrów handlowych i ich rozbudowa. Większość galerii powstała w Polsce przed 2004 rokiem, co oznacza konieczność modernizacji istniejących obiektów tak, żeby zachęcić nowych najemców – mówi Anna Kicińska.
Mimo że inwestorzy nadal preferują formułę super- i hipermarketów, to coraz większą część centrów handlowych zajmują centra rozrywki, które rozbudowują się kosztem części spożywczych. Konsumenci szukają teraz sposobów na coraz szybsze i prostsze zakupy i centra handlowe muszą nadążać za tym trendem.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: