eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zarobki kobiet wciąż niższe, ale nie w tych branżach

Zarobki kobiet wciąż niższe, ale nie w tych branżach

2016-03-08 12:34

Zarobki kobiet wciąż niższe, ale nie w tych branżach

W których branżach kobiety nie zarabiają mniej od mężczyzn? © Piotr Marcinski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Pracuj.pl przyjrzało się, w jakich branżach kobiety nie są wynagradzane gorzej od mężczyzn. Wciąż bowiem istnieją różnice w zarobkach otrzymywanych przez przedstawicieli odmiennych płci na podobnych stanowiskach. Wybierając jednak zawód z poniższego zestawienia, raczej nie grozi kobietom nierówne traktowanie.
W których branżach kobiety nie zarabiają mniej od mężczyzn?
 1. Specjalistki od marketingu i PR
  Jak wynika z danych zarobki.pracuj.pl, marketing jest jedną ze specjalizacji, w której kobiety zarabiają podobnie do mężczyzn. Specjalistki odpowiedzialne za komunikację marketingową, zarządzanie marką, kampanie marketingowe czy marketing handlowy są wynagradzane analogicznie jak mężczyźni. Z analiz wynika dodatkowo, że specjalistki od badań marketingowych zarabiają przeciętnie więcej niż mężczyźni na podobnym stanowisku. Także w specjalizacji PR wynagrodzenie kobiet jest porównywalne do pensji mężczyzn, a w przypadku PR wewnętrznego, kobiety zarabiają przeciętnie więcej od mężczyzn na podobnych stanowiskach.
 2. HR – motywowanie i zarządzanie ludźmi
  Obecna sytuacja na rynku pracy sprawia, że specjaliści ds. HR stają się coraz bardziej poszukiwanymi pracownikami. Liczne procesy rekrutacyjne, jak i zarządzanie powiększającymi się zespołami sprawia, że pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby specjalizujące się w obszarze HR. Jak pokazują analizy serwisu zarobki.pracuj.pl, specjalistki ds. rekrutacji i employer brandingu zarabiają podobnie do mężczyzn. W przypadku stanowiska ds. kadr i wynagrodzeń, zarobki kobiet są nawet wyższe niż mężczyzn na podobnych stanowiskach.
 3. Asystentki i sekretarki
  Administracja biurowa jest kolejnym obszarem, w którym kobiety osiągają podobne do mężczyzn zarobki. Z danych zarobki.pracuj.pl wynika, że kobiety zajmujące się tłumaczeniami/korektą, odpowiedzialne za sekretariat, recepcję oraz za wsparcie administracyjne zarabiają podobnie do mężczyzn. Zaś kobiety na stanowiskach asystenckich zarabiają przeciętnie więcej niż mężczyźni na podobnym stanowisku.
 4. Prawnicy i lekarze
  W przypadku specjalistów z obszaru prawa, niemal w każdej ze specjalizacji można zaobserwować, że zarobki kobiet są podobne do pensji mężczyzn. Analogiczna sytuacja występuje wśród lekarzy – w tej specjalizacji także nie zaobserwowano różnic w wynagrodzeniu ze względu na płeć.
 5. Edukacja i rozwój osobisty
  Kolejnym obszarem, w którym zarobki mężczyzn i kobiet nie odbiegają od siebie w sposób zasadniczy, jest obszar związany z edukacją i szkoleniami. Lektorki języków obcych oraz panie odpowiedzialne za szkolenia i rozwój osobisty osiągają przeciętny poziom dochodów podobny do mężczyzn, a w niektórych przypadkach ich typowe zarobki są nawet wyższe od zarobków mężczyzn na podobnych stanowiskach.

fot. mat. prasowe

Polka na rynku pracy

Nauczycielki języków obcych czy kobiety pracujące w badaniach marketingowych mogą liczyć na wyższe zarobki niż mężczyźni


Poziom stanowiska a różnice w zarobkach


Największe różnice między zarobkami kobiet i mężczyzn widoczne są na poziomie specjalistów, tam kobiety zarabiają przeciętnie o 13,7% mniej niż mężczyźni. Jednak wraz ze wzrostem doświadczenia różnica ta maleje. Jak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl na każdym wyższym niż specjalistyczne stanowisko rozbieżności w poziomie wynagrodzeń kobiet i mężczyzn są mniejsze. Najlepiej w tym zestawieniu wypada kategoria kierowników, w której kobiety zarabiają porównywalnie do mężczyzn, ich przeciętna pensja jest o 5,8% niższa od przeciętnej pensji panów. Kobiety na stanowiskach koordynatorów oraz dyrektorów zarabiają o 9,4% mniej niż panowie.

Analiza dokonana na podstawie 1,5 mln ankiet wypełnionych w serwisie zarobki.pracuj.pl.

Oceń

0 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: