eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 09/2016

Europa: wydarzenia tygodnia 09/2016

2016-03-05 21:48

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 08/2016

  • Niektóre kraje członkowskie Unii Europejskiej chcą ambitniejszej polityki Wspólnoty jako odpowiedzi na międzynarodowe porozumienie klimatyczne z Paryża. Ministrowie środowiska kilku państw Europy Zachodniej (m.in. Austria, Luksemburg i Niemcy) zaapelowali o wzmocnienie celów dotyczących redukcji gazów cieplarnianych. Chcą, aby do 2030 roku Unia ograniczyła emisję gazów o 40 procent. Warto dodać, że Polska - zgodnie z Protokołem z Kioto - miała obniżyć poziom gazów cieplarnianych o 6 procent, a obniżyła go o 32 procent.
  • Wg planu Brukseli do końca roku mają zniknąć tymczasowe kontrole na granicach w strefie Schengen. KE szacuje, że upadek Schengen kosztowałby unijną gospodarkę od 5 do 18 mld euro rocznie. Natomiast dodatkowe koszty upadku Schengen dla Polski są szacowane na pół miliarda euro.
  • Już teraz widać, że w miarę rozwijania się kalendarza wyborczego na dalszy plan spada problem negocjacji pomiędzy USA a UE o transatlantyckiej umowie handlowo-inwestycyjnej (TTIP). Analitycy podejrzewają, że po wyborach temat ten zejdzie na drugi plan, u amerykańskich polityków braknie determinacji w dążeniu do doprowadzenia do końca rozmowy z Unią.
  • Według Markit Economics Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro wyniósł w lutym 53,3 pkt. (wobec 53,6 pkt. w poprzednim miesiącu). Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, wyniósł w lutym 51,2 pkt. wobec 52,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca.
  • Wprowadzony w Polsce podatek bankowy wywołuje żywe reakcje w kraju i poza granicami. Okazuje się, że Komisja Europejska przystąpiła do analizy zgodności tej ustawy z unijnymi regułami. Jednak jak na razie nie to formalne dochodzenie.
  • W 2015 r. Polska otrzymała z Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Polsce kredyty w wysokości 5,54 mld euro. W 2016 roku EBI chce kontynuować aktywność na podobnym poziomie.
  • W 2015 r. Polska zgłosiła do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) 568 wniosków (to wzrost o 17,8 proc. r/r).
  • Według Eurostat-u styczniowa sprzedaż detaliczna (wyrównana sezonowo) w strefie euro wzrosła o 0,4 proc. m/m.
  • W Parlamencie Europejskim trwają dyskusje nt uznania, że Chiny posiadają już gospodarkę rynkową, że ich gospodarka spełnia już standardy WTO. Pozytywna decyzja w tej sprawie może mieć duże znaczenie dla unijnej gospodarki, dla unijnego rynku pracy.
  • Według Eurostat-u bezrobocie w Unii Europejskiej spadło w styczniu 2016 r. poniżej 9 proc. (najniżej od maja 2009 roku). Stopa bezrobocia w Niemczech wyniosła 6,2 proc. wobec 6,2 proc. W rankingu unijnym Polska zajmuje 12 miejsce w UE (ze stopą bezrobocia na poziomie 6,9 proc.). Stopa bezrobocia w strefie euro w styczniu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 10,3 proc., wobec 10,4 proc. w poprzednim miesiącu. To najlepszy wynik od 4 lat.
  • Według Eurostat-u styczniowe ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro spadły o 1% m/m i zmniejszyły się o 2,9% r/r.
  • Premier Węgier V. Orban zapewnia, że nie będzie automatycznego przedłużenia sankcji UE wobec Rosji. Zaapelował też o "spokojną debatę" na temat realizacji mińskiego porozumienia w sprawie uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy.
  • W ocenie grupy 20 najbardziej rozwiniętych państw świata, tak zwany Brexit miałby spory wpływ na globalną gospodarkę. Ministrowie G20 jednogłośnie wypowiedzieli się przeciwko opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.
  • Marek Belka jest już oficjalnym kandydatem polskiego rządu na prezesa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Kandydatura została oficjalnie zgłoszona. Wiceminister finansów Leszek Skiba podpisał odpowiednie dokumenty w tej sprawie. Kandydatury mogą być zgłaszane do 11 marca. Po tym terminie będzie czas na zakulisowe rozmowy i rozmowy dyplomatyczne. Kadencja M. Belki na stanowisku szefa NBP wygasa w czerwcu br., a w lipcu wygasa kadencja obecnego szefa EBOR.
  • Trwają dyskusje analityków i polityków na temat drugiej części Nord Streem 2. Ostatnio niemiecki dziennik "FAZ" postawił tezę, że Nord Stream 2 - gazociąg Rosja-Niemcy jest zbyteczny, nie jest on niezbędny dla bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej, wg autorów sieć obecnych gazociągów jest wystarczająca.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

EXPOM PLANUJE ROZWÓJ NA KOLEJNYCH RYNKACH (TAKŻE ZAGRANICZNYCH). ROZWAŻA FUZJĘ LUB WSPÓŁPRACĘ KAPITAŁOWĄ Z INNYMI FIRMAMI

Specjalizująca się w branży morskiej i offshore spółka Expom z Kurzętnika pod Olsztynem kontynuuje inwestycje w rozwój i unowocześnianie parku maszynowego oraz umiejętności pracowników. Na te cele przeznaczy w 2016 roku do 1,2 mln euro. Analizuje też rynek pod kątem partnera do przejęcia, by móc zaoferować swoim kontrahentom bardziej kompleksową realizację projektu.

– W 2016 roku będziemy kontynuować niwelowanie tzw. wąskiego gardła produkcyjnego, które jest bardzo istotne dla wydajności i redukcji kosztów – mówi Rafał Domżalski, prezes Expom SA. – Planujemy i mamy już zaangażowane środki w II etap modernizacji całego systemu antykorozji w spółce. Poza tym dalej inwestujemy w obróbkę wielkogabarytowych konstrukcji spawanych. Trzeci temat to inwestycje w naszą załogę w ramach Akademii Expom. Będziemy w tym roku szkolili nie tylko pion menadżerów, lecz także szeregowych pracowników.

Łączny poziom inwestycji zaplanowanych na ten rok przez Expom to 1–1,2 mln euro. Expom jest istniejącą od ponad 60 lat spółką produkującą wielkogabarytowe konstrukcje stalowe, w tym dźwigi i żurawiki, głównie dla branży wydobywczej, morskiej i energetycznej. Dysponuje pięcioma wciąż unowocześnianymi halami produkcyjnymi o łącznej powierzchni 6,5 tys. mkw. Mimo spadku zamówień ze strony branży związanej z wydobyciem coraz tańszej ropy naftowej spółka pozyskała nowych klientów w innych segmentach przemysłu i nie przewiduje spadku przychodów.

– W 2016 roku planujemy utrzymać wynik sprzedaży z 2015 roku. Zakładamy nawet kontynuację wzrostu, który notujemy w spółce od 2012 roku – deklaruje Domżalski. – Natomiast pod względem udziału eksportu nadal stawiam na 97–98 proc. eksportu w naszym portfelu sprzedaży.

Expom dostarcza swoje produkty m.in. do Europy Zachodniej i Północnej, Dubaju, Singapuru i USA. W ubiegłym roku spółka brała udział w rządowej misji do Iranu i nie wyklucza pozyskania klientów także i w tym kraju. Głównym rynkiem wciąż pozostają kraje skandynawskie oraz Niemcy, Holandia i Wielka Brytania. A to – zdaniem prezesa – partnerzy wymagający coraz bardziej kompleksowej obsługi. Dlatego, jak zapowiada Rafał Domżalski, Expom rozważa fuzję z firmą, która uzupełniłaby jego kompetencje.

– Obserwujemy, że na rynku Europy Zachodniej coraz więcej kontrahentów szuka dostawców w Europie Środkowo-Wschodniej. Takich, którzy są w stanie zaprojektować całościowe rozwiązania technologiczne, wyprodukować i wdrożyć do istniejącego procesu technologicznego, produkcji albo dla nowej inwestycji – mówi prezes Expomu. – Jeżeli rozpatrujemy pewne rozwiązania mające na celu fuzję czy współpracę kapitałową z innymi firmami, to głównie przyglądamy się firmom, które mogą rozszerzyć nasz portfel usług i obsługę naszych kontrahentów.

Rafał Domżalski deklaruje, że Expom rozgląda się na rynku w poszukiwaniu partnera i w perspektywie kilku lat do takiego połączenia może dojść.

Najwcześniej w kilkuletniej perspektywie rozważać też może ewentualne wejście na Giełdę Papierów Wartościowych.

– Spółka Expom na tę chwilę nie planuje wejścia na Giełdę Papierów Wartościowych – mówi Domżalski. Nie wyklucza jednak: – Być może stanie się to w kolejnych latach.

Rafał Domżalski, prezes zarządu Expom

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: