eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor MŚP: ocena IV kw. 2015 i prognoza I kw. 2016

Sektor MŚP: ocena IV kw. 2015 i prognoza I kw. 2016

2016-03-03 11:40

Sektor MŚP: ocena IV kw. 2015 i prognoza I kw. 2016

Rośnie pesymizm przedsiębiorców © DDRockstar - Fotolia.com

Nie jest dobrze. Przynajmniej jeżeli chodzi o nastroje towarzyszące przedstawicielom sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Najnowszy odczyt wskaźnika KERNA wskazuje na minus 72,67 pkt. To najgorsze wskazanie od 2013 roku. Co stoi za tym pesymizmem? Instytut Keralla Research mówi, że za osłabienie nastrojów odpowiada w znacznej mierze niska ocena bieżącej sytuacji gospodarczej w kraju oraz negatywne przewidywania odnośnie najbliższej przyszłości.

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza wg MŚP IV kw. 2015

- Należy odnotować, że na uzyskany odczyt wskaźnika nastrojów KERNA największy wpływ ma niska ocena sytuacji ekonomicznej Polski. Prognozowany na ten kwartał pesymistyczny scenariusz dotyczący kondycji gospodarki krajowej ma związek w dużej mierze z niepewnością reprezentantów firm sektora MŚP odnośnie planowanych przez nowy rząd zmian. Między innymi zmian w podatku bankowym, którego koszty wpłyną, zdaniem przedsiębiorców, na dostępność i obciążenia finansowania działalności oraz zmian podatkowych w handlu, które mogą zaniżyć przychody mikro, małych i średnich firm. Z badania wynika, że właśnie przedsiębiorstwa handlowe i też usługowe częściej niż inne branże wskazują na prawdopodobne pogorszenie sytuacji gospodarczej w kraju w tym kwartale, a handel dodatkowo istotnie częściej obawia się pogorszenia kondycji swojej firmy – mówi Izabella Młynarczyk, analityk rynku Keralla Research.

Największą niepewność obserwuje się wśród przedstawicieli mikro firm, którzy istotnie częściej niż pozostali nie byli w stanie ocenić kierunku zmian zarówno własnego biznesu, jak i gospodarki krajowej.

Warto zaznaczyć, że wyraźnie większy optymizm wyrażają eksporterzy, według których pierwszy kwartał będzie stał pod znakiem zmiany na lepsze nie tylko w kontekście kondycji polskiej gospodarki, ale także własnej firmy. Przyczyną takiej oceny jest prawdopodobnie rządowy plan wsparcia przedsiębiorców w działaniu na zagranicznych rynkach oraz większa stabilność przychodowa i tym samym też większa odporność na zmiany fiskalne w kraju. Znacznie lepszą kondycją i nastrojami wyróżniają się też firmy produkcyjne.

Z badania Keralla Research wynika, że pierwszy kwartał roku to również dużo niższa skłonność przedsiębiorców do inwestycji. INDEX ZAIR wyniósł 76,40 pkt. na minusie, co oznacza regres o 13 pkt. w relacji do jesiennego pomiaru. Częściowo związane jest to z cyklem koniunkturalnym, ale również ze słabymi nastrojami w sektorze MŚP. W tym kwartale dużo mniej przedsiębiorców, niż w poprzednich pomiarach planuje m.in. wysłać pracowników na kursy szkolące (spadek o 24,9 pkt.), zainwestować w reklamę (regres o 26,2 pkt.) czy wydatkować na nowe oprogramowanie (spadek o 21,3 pkt.).

fot. DDRockstar - Fotolia.com

Rośnie pesymizm przedsiębiorców

Najnowszy odczyt wskaźnika KERNA wskazuje na minus 72,67 pkt. To najgorsze wskazanie od 2013 roku.


W nadchodzących trzech miesiącach, firmy zatrudniające od 10 do 49 pracowników istotnie częściej niż pozostali przedsiębiorcy informują o planowanych na ten kwartał zakupach służbowych samochodów oraz inwestycjach w reklamę i działania marketingowe.

W nadchodzących trzech miesiącach istotnie częściej wydatków nie planują mikro firmy.

Informacje szczegółowe z badania „Skaner MŚP”


KRAJOWA GOSPODARKA W OCENIE MŚP – SŁABY OSTATNI KWARTAŁ MINIONEGO ROKU


Wzrosła liczba przedsiębiorców wskazujących na pogorszenie sytuacji gospodarczej Polski w minionym, czyli ostatnim kwartale roku poprzedniego. W styczniowym odczycie w ten sposób kondycję kraju oceniło 33 proc. badanych, co oznacza wzrost negatywnych opinii o 11 pkt. proc. w relacji do październikowego pomiaru. Równocześnie spadł odsetek respondentów, według których gospodarka Polski w ostatnich trzech miesiącach poprawiła się. Obecnie optymistów jest 6,7 proc., co oznacza regres o 9,1 pkt. proc. w relacji do jesiennego odczytu.

OCENA KONDYCJI FIRMY – ZNACZNIE MNIEJ OPTYMISTÓW


Znacznie mniej badanych, w relacji do poprzedniego kwartału, informuje o poprawie kondycji ekonomicznej swojej firmy. Trzy miesiące temu optymistów było 26 proc., natomiast dziś ich odsetek stopniał do 12,3 proc. Oznacza to regres aż o 13,7 proc. Umiarkowanie przybyło natomiast firm negatywnie oceniających ostatni kwartał roku poprzedniego. Dziś 22,5 proc. właścicieli dostrzega pogorszenie się kondycji firmy. Kwartał temu pesymistów było 21,8 proc. Negatywnie podsumowują ostatni kwartał firmy zajmujące się handlem, transportem i budownictwem - te podmioty częściej niż usługodawcy czy producenci podają, że ich sytuacja ulega pogorszeniu.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: