eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Firmy farmaceutyczne - wyzwania 2016

Firmy farmaceutyczne - wyzwania 2016

2016-02-17 00:10

Firmy farmaceutyczne - wyzwania 2016

Produkcja leków © Zarya Maxim - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Przemysł farmaceutyczny od wielu już lat uznawana jest za jeden z najbardziej dochodowych sektorów. Na jego wysoką rentowność wpływa m.in. starzejące się społeczeństwo oraz wzrost liczby chorób przewlekłych. Z opracowanego przez Deloitte raportu „2016 Global life sciences outlook. Moving forward with cautious optimism” wynika, że w najbliższym czasie branża będzie musiała się jednak zmierzyć z poważnymi wyzwaniami, jak presja cenowa i wymóg większej efektywności. Wszystko to ma sprawić, że do 2019 roku globalne wydatki na opiekę zdrowotną mają rosnąć wolniej niż przed kryzysem z 2009 roku.

Przeczytaj także: Branża farmaceutyczna w dobrej kondycji

Jak dowodzi The Economist Intelligence Unit (EIU), w 2014 roku wydatki na opiekę zdrowotną w 60 krajach na świecie podskoczyły o 2,6 proc., a w minionym roku pikowały, za co odpowiedzialność ponosi przede wszystkim słabnący kurs euro wobec dolara. Na ten rok prognozowane są ponowne wzrosty. Globalne środki dedykowane opiece zdrowotnej w latach 2015-2019 mają rosnąć średnio o 4,3 proc. rocznie,należy jednak podkreślić, że dysproporcje pomiędzy poszczególnymi regionami będą dość duże.

Przewiduje się, że w Europie Zachodniej wzrost sięgnie zaledwie 1,4 proc., w Ameryce Południowej - 3,1 proc., a w Ameryce Północnej - 4,8 proc. Z kolei w Azji ma być to 6,6 proc., a na Bliskim Wschodzie i Afryce aż 9,3 proc.

Nadchodzące lata mają przynieść nieznaczny spadek udziału tych wydatków w globalnym PKB - w 2014 roku sięgały one 10,3 proc. PKB, a w 2019 roku ma to być 10,1 proc. Z kolei wydatki przeliczane na jednego mieszkańca wzrosną z 1145 dolarów w 2014 do 1412 dolarów pięć lat później. Wciąż jednak w tym obszarze będziemy notować ogromne rozbieżności pomiędzy poszczególnymi krajami. Z raportu „Sektor farmaceutyczny i Med-tech”, przygotowanego przez Deloitte i DnB Bank Polska wynika, że w Polsce wydatki na opiekę zdrowotną stanowią 6,8 proc. PKB (dane za 2012 rok).

Od lat branża farmaceutyczna uznawana jest za jedną z bardziej dochodowych, choć także wyjątkowo konkurencyjnych. W 2015 roku jej przychody na całym świecie wyniosły 1,11 bln dolarów, czyli spadły o 2,7 proc. w porównaniu do 2014 roku. Jednak prognozy na kolejne lata są już bardziej optymistyczne. Według przewidywań Deloitte w 2019 roku przychody sektora farmaceutycznego w skali globalnej mają sięgnąć 1,4 bln dolarów.


Spowolnieniu w ubiegłym roku winne są przede wszystkim presja cenowa w USA oraz niepewność ekonomiczna w Chinach, Rosji i Brazylii, a wszystkie te kraje razem mają 50-proc. udział w globalnych przychodach sektora farmaceutycznego. Jednocześnie czynniki cywilizacyjne, takie jak starzenie się społeczeństwa i choroby przewlekłe, sprawiają, że nadal segment ten będzie cieszył się dobrą kondycją.

Średnia długość życia na świecie wzrośnie z 72,3 lat w 2014 roku do 73,3 lat w 2019 roku. Liczba osób powyżej 65. roku życia sięgnie 604 mln, czyli 10,8 proc. globalnej populacji. W Europie Zachodniej odsetek ten sięgnie 21 proc., a w Japonii aż 28 proc.

fot. mat. prasowe

Przychody sektora farmaceutycznego w skali globalnej

Według przewidywań Deloitte w 2019 roku przychody sektora farmaceutycznego w skali globalnej mają sięgnąć 1,4 bln dolarów


Presja cenowa wynikająca z konieczności ograniczania kosztów, a co za tym idzie spadające marże firm farmaceutycznych sprawiają, że udział Europy Zachodniej w wydatkach na leki zmniejszy się do 18 proc. w 2019 roku z 21 proc. obecnie. W krajach Unii Europejskiej szczegółowe mechanizmy regulacji cen leków finansowanych przez płatnika publicznego stały się w ostatnich latach codziennością. Ciekawy jest zwłaszcza przykład Niemiec, gdzie do 2010 roku firmy farmaceutyczne były uprawnione do dowolnego kształtowania cen leków, ale po wejściu w życie w styczniu 2011 roku AMNOG (ustawy o reorganizacji rynku leków) jako zasadę wprowadzono system oceny korzyści i ustalanie cen leków na podstawie jej wyników. A jak jest w Polsce? Przedstawiciele Ministerstwie Zdrowia zapowiadają zmianę podejścia do kwestii wyceny technologii lekowych w systemie refundacji. W szczególności zapowiedziano lepsze wykorzystanie narzędzi wprowadzonych obowiązującą obecnie ustawą refundacyjną, co pomogłoby zoptymalizować wydatki na ochronę zdrowia i jednocześnie nie oznaczałoby ograniczenia dostępu pacjentów do nowych technologii medycznych.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: