eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 06/2016

Europa: wydarzenia tygodnia 06/2016

2016-02-13 18:01

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 05/2016

  • Komisja Europejska wdrożyła postępowanie antydumpingowe dotyczące trzech grup importowanych z Chin produktów stalowych. Nałożyła też tymczasowe cła antydumpingowe na import blachy walcowanej na zimno z Chin i Rosji.
  • Według unijnego urzędu statystycznego Eurostat wyrównana sezonowo produkcja przemysłowa w strefie euro spadła w grudniu ub.r. o 1 proc. m/m, a w całej UE produkcja spadła o 1 proc. w tym ujęciu. W Polsce w grudniu produkcja zwiększyła się o 0,7 proc. m/m.
  • Według Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w IV kwartale 2015 r. wzrósł o 0,3 proc. kw/kw, a licząc r/r wzrósł w IV kw. o 1,5 proc.
  • W negocjacjach polskiego rządu z Wielką Brytanią w Warszawie udało się wprowadzić takie zmiany do projektu brytyjskiego porozumienia z UE, które uniemożliwią w przyszłości cięcia zasiłków dla zagranicznych pracowników (na przykład w Niemczech czy we Francji). Polska stara się jeszcze o wprowadzenie dalszych zmian w przygotowywanym dokumencie.
  • UE stoi obecnie przed kolejnym etapem zagrożenia europejskiego przemysłu przed inwazją produktów chińskich. To niebezpieczeństwo będzie jeszcze większe, jeśli Pekinowi zostanie przyznany status kraju o gospodarce rynkowej. KE ma zająć formalne stanowisko w sprawie prośby Chin o przyznanie im do końca 2016 r. statusu gospodarki rynkowej. Jednak obecnie narasta konflikt UE-Chiny na europejskim rynku wyrobów stalowych. Są prowadzone negocjacje z chińskimi partnerami. W przypadku fiaska w negocjacjach z Chinami, będzie stosowała narzędzia, które ma do swojej dyspozycji, by wesprzeć własny przemysł. Sytuacja jest alarmowa, bo w ciągu ostatnich 18 miesięcy przywóz chińskiej stali do UE podwoił się, co zagraża wielu miejscom pracy. Problem jest poważny jeśli zdać sobie sprawę z tego, że całkowity popyt na stal w UE to 155 mln ton, a europejski przemysł stalowy zatrudnia blisko 330 tys. osób. Zagrożenie jest spore, bo roczna nadwyżka produkcyjna Chin wynosi 400 mln ton. KE zapowiedziała serię antydumpingowych dochodzeń w tej sprawie.
  • Czteroletni plan pomocy dla Ukrainy przewiduje pomoc kredytową w wysokości ponad 17 mld USD. Jednak teraz jego realizacja jest pod znakiem zapytania, bo warunkiem uruchomienia kolejnych transz jest realizacja ustalonego programu reform, a także walka z korupcją oraz zmniejszenie wpływu biznesu na politykę. Zaniepokojenie MFW i amerykańskiego rządu wywołuje utrzymująca się niestabilność polityczna (w tym dymisja ministra gospodarki Aivarasa Abromavicziusa, który oskarżył on otoczenie prezydenta Poroszenki o próby wpływu na rząd w celu realizacji własnych interesów biznesowych). Obecna faza kryzysu politycznego grozi zatrzymaniem kolejnej transzy kredytu MFW dla Ukrainy (1,7 mld USD). MFW nie ukrywa, że krytycznie ocenia obecny stan reform państwa.
  • Według szacunków Federalnej Agencji Pracy niemiecki rynek pracy ma możliwość przyjęcia setek tysięcy uchodźców (nawet do 550 mln). Jednak zdaniem agencji nie rozwiąże to problemu braku fachowców w RFN.
  • Ceny gazu w krajach bałtyckich, Europie Wschodniej i Środkowej są o 23 proc. wyższe niż w zachodnich państwach UE. Według KE ujednolicenie cen (czy praktycznie ich obniżenie) dałoby oszczędności w wysokości 1,3-1,7 mld euro rocznie. Warto dodać, że w 2015 roku zwiększono eksport wzrósł o 6,4 proc. r/r, a import o 4,2 proc. r/r.
  • Wg niemieckiego urzędu statystycznego w grudniu zanotowano w tym kraju spadek produkcji przemysłowej o 1,2 proc. m/m (w poprzednim miesiącu też zanotowano spadek o 0,1 proc. m/m).
  • Wg GUS w pierwszych 11 miesiącach 2015 roku polski eksport do Niemiec wyniósł 27,2 proc. całego polskiego eksportu (o wartości 44,7 mld euro).
  • Wg niemieckiego urzędu statystycznego wartość sprzedaży detalicznej w Niemczech spadła w grudniu o 0,2 proc m/m. Jednak licząc r/r odnotowano wzrost o 1,5 proc. r/r, chociaż oczekiwania rządowe były na poziomie 2,0 proc.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

HUSQVARNA PROGNOZUJE: INTELIGENTNE URZĄDZENIA PRZYSZŁOŚCI ZADBAJĄ O OGRÓD

Jaka będzie kosiarka przyszłości? Na pewno nie będzie wyglądała tak jak teraz obecne w sklepach. Przyszłość to tzw. urządzenia inteligentne. Pracują same nawet gdy nas nie ma w pobliżu. Już teraz są dostępne aplikacje, które pozwalają sterować urządzeniami z odległości.

- W najbliższej przyszłości urządzenia zmienią się bardzo. Będą bardziej inteligentne i będą odpowiadały na potrzeby użytkownika. Urządzenia będzie można blokować i odblokowywać w danej chwili. Będziemy mogli z odległości sprawdzić jak pracuje nasza kosiarka w ogrodzie – mówi Maciej Konieczny, manager ds. sprzedaży i marketingu w firmie Husqvarna.

Już teraz dostępne są aplikacje, które pozwalają zlecić pracę kosiarce do trawy. Możemy zdalnie sprawdzić gdzie jest, co robi i na tym nie koniec zapewnia Maciej Konieczny: – Jeżeli tylko zmienią się warunki pogodowe np. zacznie padać możemy kosiarce zlecić powrót do garażu. Przyszłość to m. in. rzeczywistość rozszerzona np. nożyce do żywopłotu wyposażone w osłonę twarzy, na której operator będzie mógł obserwować parametry maszyny.

Rozwiązania technologiczne w inteligentnych miastach to nie tylko poprawa komfortu życia jego mieszkańców. To także zwiększenie wydajności pracy i nowoczesne rozwiązania dla biznesu. Technologia pozwala nam dziś na tworzenie maszyn, które komunikują się z nami i usprawniają nasze życie. Przykład? Prototyp inteligentnej baterii litowej ze zintegrowanym modułem Bluetooth („connected battery”). Inteligenta bateria pozwoli użytkownikowi maszyn zbierać cenne informacje o ich działaniu w czasie rzeczywistym. Dodatkowo baterię można połączyć ze smartfonem lub smartwatchem w celu przesyłania informacji operatorowi danego sprzętu lub pozostałym członkom jego zespołu np. innym operatorom, managerom, technikom, czy dilerom.

Dzięki możliwościom przesyłania danych w czasie rzeczywistym, firmy zajmujące się architekturą krajobrazu mogą zmaksymalizować produktywność swoich narzędzi i pracowników. Koniec z przestojami i nieoczekiwanymi przeglądami parku maszyn. Urządzenie same poinformuje managera lub technika o konieczności przeprowadzenia niezbędnych napraw i konserwacji. Operator zyska możliwość doskonalenia swoich umiejętności dzięki informacjom zwrotnym pobieranym z urządzenia. Inteligentne rozwiązania zwiększają także bezpieczeństwo zarówno przed kradzieżą, jak i przed skorzystaniem z maszyny przez niepowołane osoby. Dodatkowo od teraz członkowie zespołów będą mogli się lepiej ze sobą komunikować, a osoba zarządzająca lepiej zaplanować dzień pracy.

Maciej Konieczny, manager ds. sprzedaży i marketingu w firmie Husqvarna. NewsroomTV

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: