eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 06/2016

Świat: wydarzenia tygodnia 06/2016

2016-02-13 18:01

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 05/2016

  • Wg FAO w styczniu 2016 r. comiesięczny indeks światowych cen żywności FAO obniżył się do 150,4 pkt. wobec notowań z grudnia ub.r. na poziomie 153,4 pkt. Potaniały wszystkie produkty z koszyka: zboża, oleje, nabiał, mięso i cukier. W porównaniu ze styczniem 2015 r. ceny żywności były o 16 proc. niższe.
  • Według amerykańskiego Departamentu Pracy deficyt w handlu zagranicznym (towary i usługi) USA wzrósł w grudniu z 42,2 mld USD do 43,4 mld USD.
  • Wszystko wskazuje na to, że Christine Lagarde-dotychczasowa szefowa MFW utrzyma swoje stanowisko na następną kadencję.
  • Szefowa Rezerwy Federalnej na spotkaniu z komisją kongresową stwierdziła, że obecne warunki finansowe w USA pogorszyły się i są mniej korzystne dla wzrostu gospodarczego. Ponownie podkreśliła, że Fed oczekuje, iż podwyżki stóp procentowych w USA będą przebiegały stopniowo. Słowa szefowej Fed umocniły dolara.
  • Prezydent B. Obama przesłał do Kongresu projekt przyszłorocznego budżetu. Projekt budżetu zakłada wydatki państwa w roku budżetowym 2017 (liczonym od 1 października br.) w wysokości 4,1 bln USD (wobec 3,9 bln USD w roku bieżącym). Republikanie zarzucają mu, że koncentruje się głównie na wydatkach, natomiast nie zajmuje się zadłużeniem sięgającym już 19 bln USD. Kontrolujący Kongres Republikanie zapowiedzieli, że są przeciw i nawet nie zorganizują przesłuchań w tej sprawie na Kapitolu. W Kongresie szykuje się kolejna bitwa o budżet. Warto dodać, że w budżecie przewiduje się zwiększone wydatki USA na obecność wojskową w Europie. Trafią one na wzmocnienie wschodniej flanki NATO, w tym Polski.
  • Poznaliśmy kolejną odsłonę konfliktu na Bliskim Wschodzie. By zatrzymać falę imigracyjną odbyły się negocjacje między prezydentem Turcji Recepem Erdoganem, szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem. Przebieg negocjacji można określić jako turecki szantaż, a chodzi o pieniądze jako cenę za powstrzymanie imigrantów. UE zaproponowała 3 mld euro dla Turcji rozłożone na 2 lata, a turecki premier chce 3 mld rocznie przez 2 lata...
  • Z oficjalnego raportu o zatrudnieniu wynika, że nastąpił spadek bezrobocia do 4,9 proc. i jest to najniższy poziom od 8 lat.
  • Gruzja poinformowała o swoim zainteresowaniu uczestnictwem w realizacji światowego projektu znanego jako Nowy Jedwabny Szlak. Jest to alternatywna koncepcja do tej, która z Chin przechodzi przez Rosję do Polski. Włącza się ona w ukraińską linie polityczną uderzania w rosyjskie interesy przez wyłączenie jej ze światowych koncepcji. W ramach tej koncepcji Rząd zbuduje głębokowodny port w Anaklii nad Morzem Czarnym kosztem 2,2 mld euro. Zbuduje go konsorcjum amerykańsko-gruzińskie.
  • Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest w cenie 26,72 USD. 12 lutego cena surowca odbiła z rekordowo niskiego poziomu do 27,76 USD, jednak notowania ropy pozostają w obrębie historycznych minimów.
  • Automatyczne auto Google'a wkrótce pojawi się na drogach USA. Przygotowywane są też przepisy legalizujące ruch drogowy aut bez kierowcy.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

15 CIEKAWOSTEK O LEXUSIE LC , warto je poznać...

Dziennikarze magazynu Automobile zebrali 15 mało znanych faktów na temat Lexusa LC – luksusowego coupe zaprezentowanego niedawno na targach w Detroit. Lexus LC to seryjny model będący realizacją wizji przedstawionej w koncepcyjnym samochodzie LF-LC. Urzeczywistnienie idei projektantów, możliwe dzięki ścisłej współpracy designerów i inżynierów, spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem już w dniu premiery. Z nowym samochodem wiąże się szereg interesujących faktów. Oto niektóre z nich.

1. Projekt nadwozia z bardzo niską maską silnika wymusił skonstruowanie zupełnie nowego przedniego zawieszenia z uwzględnieniem rozmiarów silnika V8 i 21-calowych kół. Stworzone od podstaw wielowahaczowe zawieszenie znajdzie też zastosowanie w kolejnych modelach.

2. Aktywny układ wydechowy był przedmiotem długich dyskusji. Szefostwo Lexusa chciało, by przy uruchamianiu wydawał drapieżne warknięcie, wielu projektantów obawiało się, że taki dźwięk będzie zbyt odległy od gangu klasycznych Lexusów. Główny inżynier Koji Sato uciął dyskusje – samochód dostał aktywny wydech, dzięki któremu LC 500 zyskał agresywne brzmienie.

3. Sprzęgło hydrokinetyczne 10-biegowej przekładni jest najmniejszym z zastosowanych dotąd w samochodach Lexus. Mniejsze wymiary oznaczają mniejszą masę i mniejsze opory pasożytnicze.

4. Lexus stworzył samochód mający konkurować z luksusowymi coupe europejskich producentów. Tak się składa, że wszystkie konkurencyjne konstrukcje mają wersje wyczynowe – stąd perspektywa wprowadzenia w roku 2020 modelu Lexus LC F jest całkiem realna.

5. Akumulator umieszczono w bagażniku. Było to konieczne dla uzyskania rozkładu mas między przodem i tyłem 52 do 48 procent.

6. Grubość i kształt koła kierownicy zmienia się wzdłuż obwodu. Tak wyrafinowany projekt ma uzasadnienie w ergonomii i, jak twierdzi Sato, sprawdza się świetnie przy dynamicznej jeździe.

7. Reflektory Lexusa LC wykorzystują najmniejsze diody LED w branży – są bardzo skuteczne i, trzeba przyznać, wyglądają fantastycznie.

8. Przednie i boczne wloty powietrza nie służą do chłodzenia hamulców – ich zadaniem jest poprawienie aerodynamiki. Ich obecność zmniejsza zawirowania powietrza i pomaga ustabilizować koła przy dużych prędkościach.

9. Większość prób drogowych przeprowadzono wśród kanionów południowej Kalifornii. Choć prototypy spędziły wiele czasu jeżdżąc w okolicach góry Fuji, Willow Springs i na Mazda Raceway Laguna Seca, najwięcej informacji służących dopracowaniu konstrukcji zebrano na górskich drogach wokół Los Angeles.

10. Lampy tylne mają półodblaskowe wykończenie. Gdy nie świecą, nadaje ono kloszom metaliczny wygląd.

11. Model LC będzie dostępny w 12 kolorach, w tym oczywiście czerwonym.

12. Pokrętła w kabinie są wzorowane na gałkach audiofilskich systemów stereo po 10 tysięcy dolarów. Wiele uwagi poświęcono uzyskaniu odpowiedniego oporu przy ich przekręcaniu.

13. Łopatki zmiany biegów przy kierownicy wykonano z magnezu – to nie pokryty warstewką metalu plastik, stosowany powszechnie w tańszych samochodach.

14. Liczba dostępnych opcji będzie niewielka. Opcjonalny dach z kompozytu zbrojonego włóknem węglowym będzie zapewne elementem pakietu zbliżonego do wersji F Sport innych modeli Lexusa.

15. Pierwsze samochody trafią do salonów prawdopodobnie w marcu 2017 roku. Cena w dolarach będzie pięciocyfrowa.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: