eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inflacja I 2016

Inflacja I 2016

2016-02-12 15:47

Inflacja I 2016

Ceny niższe niż w grudniu © Pio Si - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w styczniu 2016 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych, według wstępnych danych, były niższe o 0,4% niż w grudniu ub. roku oraz o 0,7% w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku. O 1% wzrosły ceny żywności i napojów bezalkoholowych, zaś o 3,5% spadły ceny odzieży i obuwia.

Przeczytaj także: Inflacja XII 2015

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w stosunku do poprzedniego miesiąca o 1,0%. Więcej niż w grudniu ub. roku konsumenci płacili za warzywa i owoce. Wzrosły ceny mięsa drobiowego, mąki, cukru, olejów i tłuszczy, ryb i owoców morza, jaj, a także ryżu. Nieznacznie mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili natomiast za sery i twarogi, wędliny oraz makarony i produkty makaronowe. W styczniu br. odnotowano wzrost cen napojów bezalkoholowych, w tym najbardziej podrożały soki owocowe, kakao i czekolada w proszku oraz wody mineralne lub źródlane.

Za napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,1% więcej niż w grudniu ub. roku.

W styczniu br., w porównaniu do grudnia ub. roku, odnotowano spadek cen odzieży i obuwia (o 3,5%).

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem obniżyły się w styczniu br. o 0,4%. Potaniało użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii. Zanotowano wzrost opłat za wywóz śmieci, zaopatrywanie w wodę, a także usługi kanalizacyjne. Podniesiono opłaty za najem mieszkania. W styczniu br. odnotowano spadek cen nośników energii, głównie w wyniku obniżek cen gazu i energii elektrycznej. Nieznacznie potaniał również opał. Podrożała natomiast energia cieplna. Mniej niż w grudniu ub. roku płacono za towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego.

fot. mat. prasowe

Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w I 2016

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w stosunku do poprzedniego miesiąca o 1,0%.


W styczniu br. odnotowano spadek opłat związanych ze zdrowiem (o 1,9%). Potaniały wyroby farmaceutyczne. Więcej należało zapłacić za usługi lekarskie, stomatologiczne oraz szpitalne i sanatoryjne.

Ceny towarów i usług związanych z transportem były o 4,2% niższe niż w grudniu ub. roku. Obniżono ceny usług transportowych oraz paliw do prywatnych środków transportu. Podrożały natomiast samochody osobowe.

fot. mat. prasowe

Ceny towarów i usług - zmiana w % do XII 2015

W styczniu 2016 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych były niższe o 0,4% niż w grudniu ub. roku.


W styczniu br. wzrosły opłaty związane z łącznością. Podrożały usługi telekomuni-kacyjne. Mniej niż w grudniu ub. roku konsumenci płacili natomiast za sprzęt telekomunikacyjny.

Odnotowano wzrost cen towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą. Więcej niż w grudniu ub. roku płacono za usługi związane z kulturą oraz turystykę zorganizowaną. Podrożały książki, gazety i czasopisma, a także artykuły piśmienne, malarskie, kreślarskie.

W styczniu br. opłaty dotyczące edukacji oraz ceny w restauracjach i hotelach pozostały przeciętnie na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.

Spośród innych towarów i usług, więcej niż w poprzednim miesiącu należało zapłacić za opiekę społeczną. Podniesiono ceny ubezpieczeń, a także usług fryzjerskich, kosmetycznych i pielęgnacyjnych. Potaniały artykuły do higieny osobistej i kosmetyki.

Opracowanie merytoryczne:
Departament Handlu i Usług
Anna Bobel

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: