eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm I 2016

Upadłości firm I 2016

2016-02-04 11:55

Upadłości firm I 2016

Upadłości firm I 2016 © fotografiche.eu - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Są już znane najświeższe dane dotyczące styczniowych upadłości polskich przedsiębiorstw. Z informacji, które udostępnił właśnie Euler Hermes wynika, że w pierwszym miesiącu tego roku z bankructwem musiało zmierzyć się 48 firm, co jest bardzo dobrym wynikiem, zważywszy że w analogicznym okresie roku poprzedniego odnotowano 61 upadłości. Bankruci zatrudniali łącznie ok. 1000 osób, a ich roczny obrót wynosił ok 430 mln. złotych.

Przeczytaj także: Upadłości firm 2015

Na skróty

  • Lepsza kondycja budownictwa - liczba upadłości w tej branży zmniejsza się, za co odpowiada w głównej mierze stały wzrost wartości inwestycji budowlanych.
  • Spadek upadłości dostrzegalny jest również w przypadku hurtowni. Niestety nie wszystkich – poprawa omija branże handlu wyrobami motoryzacyjnymi oraz paliwami (aż 4 z 6 upadłości w tym sektorze dotyczyło właśnie hurtowni z tym asortymentem. Podobnie jak dwa największe pod względem obrotu bankructwa.
  • Branża produkcyjna (głównie wyrobów metalowych) oraz transport drogowy odnotowują dobre wyniki sprzedażowe. Liczba upadłości świadczy jednak, że podmioty z tych sektorów znajdują się pod dużą presją.
  • Najbardziej pokaźny spadek liczby upadłości widoczny na Dolnym Śląsku i w Małopolsce, na drugim biegunie - Mazowsze oraz Warmia i Mazury.
  • Ostatni kwartał minionego roku i prawdopodobnie styczeń br. okazały się okresami, w których liczba zamykanych firm przewyższała liczbę przedsiębiorstw otwieranych (por. REGON).
Poprawa w budownictwie i hurcie – różne przyczyny, podobne perspektywy: będzie lepiej, ale z zastrzeżeniami…
– Pomimo spadku dynamiki przyrostu wartości produkcji budowlanej (z 5,9% w 2014r do 3% w 2015r za GUS), co wynika z efektu wyższej bazy, liczba i wartość realizowanych inwestycji wciąż zapewnia trwały dopływ środków do branży, co przekłada się na mniejszą liczbę upadłości – mówi Tomasz Starus, Członek Zarządu Euler Hermes odpowiedzialny za ocenę ryzyka. – Podobny trend – spadku liczby publikowanych upadłości ma miejsce w odniesieniu do hurtowni, ale nie tłumaczyłbym tego w pierwszej kolejności zwiększeniem spożycia ogółem (3,2% w 2015 za GUS), czy zwiększeniem sprzedaży detalicznej – w grudniu o 7%... ale przede wszystkim zakończeniem już procesu konsolidacji rynku hurtowego w latach ubiegłych, a także jego oczyszczenia się w niektórych kategoriach – np. towarów budowlanych w latach kryzysu w budownictwie w 2011-2013. Pozostały firmy hurtowe, które umiały jak na razie znaleźć swoje miejsce na rynku – walczyć z konkurentami sieciowymi przede wszystkim nie ceną, ale specjalizacją w określonym asortymencie, lepszym serwisem logistycznym, czy tworząc własne sieci detaliczne lub łącząc się w grupy zakupowe.

fot. mat. prasowe

Styczeń 2016 a liczba upadłości w ubiegłych latach

W styczniu 2016 roku oficjalnie opublikowano informację o upadłości 48 przedsiębiorstw wobec analogicznej liczby 61 upadłości przed rokiem


Czy w budownictwie i w handlu hurtowym będziemy świadkami trwałej poprawy w tym roku? W budownictwie kumulacja prac powinna trwać jeszcze trzy, a może nawet cztery lata, nie spodziewamy się też spadku popytu konsumenckiego i dalszego przesuwania się handlu na duża skalę w kierunku sklepów sieciowych (już opanowały w niektórych kategoriach blisko 60% rynku). Nie można jednak zapominać o czynnikach ryzyka – w budownictwie im dalsze etapy inwestycji, tym większe ryzyko opóźnień, kar umownych, wstrzymania wypłaty środków… Proces inwestycyjny, jego procedury a przede wszystkim charakter uczestników (np. spodziewane problemy wynikające z błędów w przygotowaniu inwestycji po stronie zamawiającego) nie zmienił się aż tak bardzo w ciągu ostatnich kilku lat. Świadczy o tym ponowne po latach pojawianie się w grupie bankrutów w styczniu, tak jak i w poprzednich miesiącach firm wyspecjalizowanych w budowie dróg, mostów i obiektów inżynieryjnych (5 z 8 styczniowych upadłości budowlanych). Także w hurcie ryzyko nadal nie zostało wyeliminowane: pomimo pewnej poprawy rentowności handlu hurtowego, nadal jest ona średnio niższa niż w wielu innych sektorach gospodarki. Ogółem w hurcie nawet duże w swoim asortymencie firmy – czyli zazwyczaj spółki publiczne na kłopoty reagują wyniszczającą wojną cenową o rynek, wniosek o upadłość zgłaszając w ostatniej chwili, w efekcie czego szanse na skuteczność działań restrukturyzacyjnych jest mała.

fot. mat. prasowe

Styczeń 2016 - liczba upadłości w głównych sektorach gospodarki

Największy przyrost upadłości odnotowano na Warmii i MaAzurach

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: