eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMedia › Cyrk bez zwierząt, a co na to social media?

Cyrk bez zwierząt, a co na to social media?

2016-02-02 15:09

Cyrk bez zwierząt, a co na to social media?

Post Roberta Biedronia © https://www.facebook.com/RobertBiedron/posts/1021468744557141

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Do Słupska dołączyła Warszawa, a następne mogą być Toruń, Bydgoszcz lub Gliwice. Polacy w mediach społecznościowych masowo mobilizują się do walki z cyrkami, które w czasie pokazów wykorzystują tresowane zwierzęta - wynika z monitoringu internetu w IMM. Tylko w styczniu pojawiło się na ten temat ponad 8 tysięcy dyskusji i komentarzy, a z medialnymi informacjami o kampaniach na rzecz zwierząt miało szansę zetknąć się nawet 25 mln osób.

Przeczytaj także: Polskie drogi w social media

Monitoring social media wykazał, że skierowane do władz polskich miast petycje w sprawie zakazu występów cyrkowych ze zwierzętami pojawiają się w internecie każdego dnia. Jako pierwsze, swoje bramy zamknęły przed cyrkami Słupsk i Kołobrzeg. W styczniu na podobne regulacje zgodziła się m.in. Warszawa. Tymczasem w sieci o wprowadzenie zakazu najgłośniej apelują m.in. mieszkańcy Torunia, Bydgoszczy i Gliwic.

Fala nie do zatrzymania


„Mam nadzieję, że tego już nikt nie zatrzyma! Będą kolejne miasta?” - pyta na Facebooku prezydent Słupska Robert Biedroń. To pierwszy w Polsce samorządowiec, który z troski o przestrzeganie praw zwierząt nie zgodził się, by w jego mieście odbywały się cyrkowe pokazy z tresurą.

Jak wynika z analizy serwisu PortalSamorządowy.pl, lista miast zakazujących wstępu cyrkom ze zwierzętami nieustannie rośnie. Nawet mimo tego, że - jak czytamy na łamach portalu - samorządy „z powodu braku odpowiedniej ustawy mają w tej kwestii ograniczone możliwości”. Sposoby na to znalazły już jednak m.in. Ciechanów, Gorzów Wielkopolski, Bielsko-Biała, Legnica, Opole, Dębica, Słupsk, Czersk, Łódź, Śrem czy Szprotawa. W sieci trwa mobilizacja mieszkańców dziesiątek innych dużych miast i mniejszych miejscowości.

fot. https://www.facebook.com/RobertBiedron/posts/1021468744557141

Post Roberta Biedronia

Biedroń apeluje, aby do akcji przyłączały się kolejne miasta.


fot. mat. prasowe

Miasta zakazujące wstępu cyrkom ze zwierzętami

Lista miast, do których cyrki ze zwierzętami nie mają wstępu ciągle rośnie


„Żaden, nawet najlepiej prowadzony cyrk, nie jest w stanie zapewnić dzikim zwierzętom nawet namiastki ich naturalnego środowiska” - czytamy na blogu fundacji VIVA, międzynarodowego ruchu na rzecz zwierząt. Łańcuchy, haki, bat i rażenie prądem to tylko niektóre ze sposobów tresury, które wymieniają eksperci VIVY. Jak wynika z monitoringu internetu w IMM, tylko w styczniu ukazało się blisko 1,5 tysiąca artykułów i komentarzy dotyczących metod tresury zwierząt cyrkowych. Dla porównania, rok temu było ich tylko niespełna 500.

Intensywną kampanię informacyjną na ten temat w internecie i poza nim prowadzi koalicja „Cyrk Bez Zwierząt”. Organizacja chce zwrócić uwagę Polaków na życie zwierząt więzionych tylko i wyłącznie dla rozrywki człowieka. Celem akcji jest wprowadzenie w Polsce prawnego zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Pod adresowaną do Sejmu petycją w tej sprawie podpisało się już ponad 13 tysięcy osób.

Niezależnie od działań „Cyrku Bez Zwierząt”, starania o wprowadzenie zakazu występów cyrków ze zwierzętami inicjują i prowadzą sami mieszkańcy polskich miast. Jak wynika z monitoringu w IMM, nieocenioną pomoc przynoszą im media społecznościowe.

Za przykładem Słupska


Prowadzony przez IMM monitoring internetowych komentarzy na temat cyrków wskazuje, mieszkańcy których polskich miast i miejscowości najgłośniej nawołują do wprowadzenia zakazu występów z tresurą.

W styczniu o zakazie wstępu cyrkom ze zwierzętami najczęściej dyskutowano w kontekście Warszawy. Specjalne zarządzenie zakazujące organizowania na należących do stolicy terenach objazdowych przedstawień tego typu podpisała w połowie miesiąca prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz. Reakcja sieci była natychmiastowa, a ponad 90% wzmianek na ten temat ma pozytywny wydźwięk - oznacza to, że decyzja władz stolicy spotkała się z niemal uniwersalnym poparciem internautów.

fot. https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1292970690728355&id=221428294549272

Fanpage Dzieje się w Warszawie

O decyzji Hanny Gronkiewicz - Waltz było głośno.


Drugim miastem, o którym w kontekście wprowadzenia podobnych przepisów dyskutuje się w internecie najczęściej, jest Toruń. Pod zamieszczoną w serwisie secure.avaaz.org petycją do prezydenta miasta Michała Zaleskiego podpisało się już blisko 1,2 tys. osób. „Uważamy, iż najwyższy czas oczyścić kulturę Torunia ze zwyczaju zabawy i rozrywki kosztem zmuszanych do nienaturalnych zachowań zwierząt” - czytamy w petycji.

O zakazie występów cyrkowych ze zwierzętami głośno mówi także Bydgoszcz.

fot. mat. prasowe

Fanpage Koalicji CYRK BEZ ZWIERZĄT

O zakazie występów cyrkowych ze zwierzętami głośno mówi także Bydgoszcz


Wszystko wskazuje na to, że wprowadzenie tam ograniczeń jest jedynie kwestią czasu. Jak zapewniła rzeczniczka bydgoskiego ratusza Marta Stachowiak w rozmowie z „Gazetą Pomorską”, prezydent miasta Rafał Burski jest przeciwnikiem wykorzystywaniu zwierząt w cyrku i zlecił już analizę prawną dotyczącą możliwości ograniczenia organizacji przedstawień tego typu.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: